To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2017: Festiwal z gwiazdami

Na początek festiwalu, 20 lutego zagra gwiazdorskie DREAM TEAM TRIO, czyli Leszek Możdżer, Lars Danielsson i Zohar Fresco!

Od 20 do 26 lutego 2017 r. potrwa jubileuszowa - dwudziesta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM – ZBLIŻENIA, organizowanego przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze. To będzie wyjątkowe wydarzenie, pełne bardzo atrakcyjnych propozycji.

Organizatorzy wydłużyli festiwal do 7 dni. W programie zaplanowano aż cztery konkursy filmowe. Nie zabraknie też pozakonkursowych projekcji specjalnych i spotkań z twórcami, których będzie więcej niż w poprzednich edycjach festiwalu, a same wydarzenia zagoszczą w wielu jeleniogórskich salach widowiskowych i koncertowych.

Wielkie atrakcje czekają nas już od pierwszego dnia festiwalu. Na poczatek wielkie wydarzenie muzyczne. Na inaugurację, w poniedziałek, 20 lutego o godz. 21:00 w Teatrze im. C. K. Norwida zagra DREAM TEAM TRIO, czyli Leszek Możdżer, Lars Danielsson i Zohar Fresco! To będzie pierwszy koncert tej gwiazdorskiej formacji w Jeleniej Górze. Bilety w sprzedaży od 2 stycznia.

Historia Tria rozpoczęła się podczas XI Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie, w lipcu 2004 roku. Specjalnie na ten festiwal Leszek Możdżer zaprosił szwedzkiego wiolonczelistę i kontrabasistę Larsa Danielssona oraz izraelskiego perkusistę Zohara Fresco. Debiutancki repertuar został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez publiczność jak i krytyków. We wrześniu 2005 roku ukazała się pierwsza studyjna płyta Trio – The Time (Podwójna Platynowa Płyta w dwa miesiące po wydaniu, obecnie płyta osiągnęła status Diamentowej). Rok później powstał kolejny album – Between Us and The Light - który dwa tygodnie po premierze uzyskał status Podwójnej Platynowej Płyty. Jesienią 2013 roku Trio wydało swój kolejny album zatytułowany “Polska”. Nowa płyta pełna jest splatających się nastrojów, przenikających stylów, uzupełnianych przez muzyczne klimaty. Album pokrył się platyną w trzy tygodnie od premiery, obecnie ma status podwójnej Platyny. DREAM TEAM został doceniony za subtelne i wyrafinowane brzmienie. W projektach tworzonych przez muzyków nic nie jest oczywiste. Potrafią zaskakiwać wirtuozerią i graniem na niejednym instrumencie. Oprócz fortepianu, Możdżer gra również na keyboardzie oraz celeście. Danielsson wymienia kontrabas na wiolonczelę, a Fresco rzuca na nas urok bębnami oraz instrumentami perkusyjnymi.

Leszek Możdżer jest wybitny pianistą i kompozytorem, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów. Nagrywał i koncertował min z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Patem Metheny’m czy Adamem Makowiczem. Współpracował także z Janem A.P. Kaczmarkiem (nagrania do nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu Finding Neverland). Jest również autorem muzyki do przedstawień teatralnych i filmów.

Lars Danielsson ukończył Konserwatorium w Goeteborgu w klasach kontrabasu, wiolonczeli i gitary basowej. Zdolność sprawienia, by najzwyklejsza nawet melodia brzmiała świeżo i niezwykle jest powodem, dla którego Lars Danielsson uczestniczył w ogromnej liczbie konstelacji muzycznych na całym świecie. "Kwartet Larsa Danielssona" z saksofonistą Milesa Davisa, Davidem Liebmanem, pianistą Bobo Stensonem i legendarnym perkusistą Jonem Christensenem zyskał ogromne uznanie i zebrał wszelkie możliwe nagrody w ciągu 20 lat działalności. Dyskografia Larsa to między innymi osiem autorskich albumów z udziałem tak wybitnych muzyków jak: Bill Evans, Michael Brecker, John Scofield czy Pat Metheny.

Zohar Fresco urodził się w Izraelu w 1969 roku w rodzinie o tureckich korzeniach. Grę na instrumentach perkusyjnych rozpoczął już w wieku sześciu lat. Jako nastolatek głęboko zainteresował się tradycyjnymi arabskimi instrumentami, jak bębny ramowe i tamburyna. Z czasem, wraz z własnym rozwojem oraz dzięki charakterystycznemu stylowi gry, stał się on perkusistą znanym nie tylko w swoim rodzinnym kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Brał udział w nagraniach ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak "Kikar Hahalomot", "Piąty element" czy "Kraina szczęścia".

ZOOM 2017 otworzy wspaniałe wydarzenie muzyczne, ale festiwal to przede wszystkim mnóstwo dobrego kina. W jego programie znajdą się więc najciekawsze europejskie produkcje filmowe ostatniego sezonu, m. in. najnowszy film Jana Hřebejka „Nauczycielka”, nagradzane na festiwalach polskie filmy dokumentalne, jak „Komunia” Anny Zameckiej i „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego, czy „Ederly” Piotra Dumały. Jak zwykle spodziewać się możemy, że Jelenią Górę odwiedzą wybitni twórcy. Więcej o programie kinowym, gościach i konkursach filmowych organizowanych podczas festiwalu będzie można przeczytać w kolejnych numerach „Nowin Jeleniogórskich”. Pierwsze szczegóły programu są też dostępne na stronie festiwalowej www.zoomfestival.pl

 

ZOOM_2017_inauguracja_plakat.jpg