To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Poznaj filmowe tajemnice mistrzów

Z uczestnikami warsztatów i kinową publicznością spotka się się m.in. wybitny polski aktor Krzysztof Majchrzak

Międzynarodowe warsztaty filmowe dla młodych twórców, które odbędą się w dniach 20 – 26 lutego 2017 r. w Jeleniej Górze, adresowane są przede wszystkim do młodych ludzi zainteresowanych filmem, ale w programie wydarzenia są też propozycje otwarte dla wszystkich miłośników kina.

Od 22 do 24 lutego w godz. 10 – 13.00 w BWA trwać będą warsztaty Nowe Media, podczas których, oprócz zajęć praktycznych dotyczących tworzenia i przetwarzania obrazu, kadra i studenci z trzech uczelni wyższych zapoznają uczestników z profilami swoich kierunków.
22 lutego zaprezentuje się Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Pracownia Narracji Fotograficznej, a spotkanie poprowadzi dr hab. Prot Jarnuszkiewicz
23 lutego z Wydziałem Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, Pracownią Działań Audiowizualnych i Performatywnych zapozna uczestników prof. dr hab. Kamil Kuskowski, Dziekan Wydziału, a część praktyczną prowadzi Dariusz Fodczuk.
24 lutego spotkanie z kadrą Wydziału Sztuki i Architektury, Katedrą Nowych Mediów Uniwersytetu Technicznego w Libercu. Warsztaty prowadzi doc. Jan Stolin.
Jest to bardzo ciekawa propozycja dla młodzieży z jeleniogórskich szkół średnich o profilu artystycznym, która jest zainteresowana podjęciem studiów na kierunkach z tej dziedziny.

Publiczność może też wziąć udział w dyskusjach z uznanymi twórcami filmu, którzy przyjadą spotkać się z uczestnikami warsztatów. 22 lutego o godz. godz. 21:30 gościem spotkania w kinie LOT będzie Bartosz M. Kowalski – reżyser debiutanckiego, wyróżnionego na festiwalach w Gdyni, Warszawie, Londynie i Melbourne filmu "Plac zabaw" . 23 lutego (godz. 19:15) odbędzie się spotkanie z wybitnym polskim aktorem – Krzysztofem Majchrzakiem, znanym z wielu znakomitych i nagradzanych ról, zwłaszcza w filmach Jana Jakuba Kolskiego. Piątek, 24 lutego, powinien zainteresować wielbicieli polskiego dokumentu, bowiem o godz. 18:45 z widzami spotka się młoda reżyserka filmu „Komunia”Anna Zamecka. Film, który jest jej pełnometrażowym debiutem, zyskał szereg nagród na wielu festiwalach, także tych największych, jak MFF Locarno. Tego samego dnia do Jeleniej Góry przyjedzie Jan Hřebejk – znany i lubiany czeski reżyser, który spotka się z widzami o godz. 21:15

Natomiast w sobotę, 25 lutego, o godz. 12:30 w dyskusji z uczestnikami warsztatów i widzami weźmie udział Zbigniew Libera, jeden z najwybitniejszych polskich twórców, autor instalacji i wideoinstalacji, fotografik i performer, twórca obiektów artystycznych i filmów. Tego samego dnia o godz. 15:00 spotkanie z wybitnym polskim reżyserem filmów dokumentalnych – Pawłem Łozińskim. To autor prostych, kameralnych obrazów, historii ludzkich, nagradzanych na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. „Kratka”, „Ojciec i syn”).

Wszystkie spotkania odbywają się w kinie LOT i wstęp na nie jest bezpłatny. Organizatorzy gorąco zapraszają wszystkich zainteresowanych!