To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Trwa konkurs ZOBACZ DUCHA GÓR 2019!

Trwa konkurs ZOBACZ DUCHA GÓR 2019!

Fundacja Nowin Jeleniogórskich wspólnie z Nowinami Jeleniogórskimi, przy wsparciu wielu instytucji, organizacji oraz władz samorządowych, organizuje konkurs fotograficzny zatytułowany „Zobacz Ducha Gór”. Jego celem jest utrwalanie, prezentowanie i promowanie wszelkich bogactw oraz atrakcji turystycznych całego naszego regionu, a także promocja sztuki fotografowania i aktywnego wypoczynku. Na laureatów konkursu czeka wiele atrakcyjnych nagród!  

To już piąta edycja konkursu organizowanego co dwa lata. Do jego kontynuowania zachęca nas powodzenie, jakim konkurs „Zobacz Ducha Gór” cieszy się wśród zainteresowanych skarbami natury, kultury i życiem regionu oraz sztuką fotografowania. Do poprzedniej, czwartej edycji konkursu zgłoszonych zostało 165 prac (w tym zestawy wielozdjęciowe) 37 autorów! Na pokonkursową wystawę w Muzeum Karkonoskim jurorzy zakwalifikowali 65 prac 26 autorów oraz przyznali dziesięć nagród - sześć głównych, jedną nagrodę specjalną oraz trzy wyróżnienia.

Bogactwo i uroda krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego naszych gór jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji twórczych. Dowodem tego jest rosnący zbiór wartościowych fotografii, będący efektem konkursu, oraz rosnące grono osób, które chcą dzielić się z innymi swoimi fotograficznymi fascynacjami.

Nasz konkurs otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych, zarówno mieszkańców regionu, jak i przyjeżdżających tutaj turystów, którzy, zwiedzając i podziwiając najpiękniejsze miejsca naszej sudeckiej krainy, rejestrują swoje wrażenia, wspomnienia i emocje przy pomocy aparatu fotograficznego.

Technika wykonywanych zdjęć jest dowolna, tematyka zaś bardzo szeroka. Konkursowe fotografie muszą przedstawiać skarby Ducha Gór, zarówno te naturalne, jak i kulturowe. Mogą to być zdjęcia wspaniałej przyrody, architektury, impresje fotograficzne inspirowane pobytem w górach, reportażowe zapisy ciekawych wydarzeń rozgrywających się w naszych górach, zdjęcia reportażowe prezentujące uroki codziennego życia czy oryginalne fotograficzne pamiątki z wycieczek. Słowem, wszelkie fotograficzne obrazy, z jakich zbudować można album pokazujący bogactwo naszej wspaniałej krainy. Ważne! Zdjęcia muszą być wykonane na obszarze Sudetów Zachodnich - Karkonoszy, Gór Izerskich, Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich, Kotliny Jeleniogórskiej w okresie od października 2017 roku do końca września 2019 r.

Najciekawsze zdjęcia opublikujemy na łamach Kompasu Górskiego – niezwykłego przewodnika turystycznego, wydawanego na każdą porę roku, a ich autorów przedstawimy także w Nowinach Jeleniogórskich. Większy zbiór konkursowych prac zaprezentujemy też na pokonkursowej wystawie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Na autorów najlepszych prac czekają również atrakcyjne nagrody, ufundowane przez partnerów konkursu. Wśród trofeów do zdobycia są dwie nagrody specjalne: Prezydenta Miasta Jeleniej Góry - za najlepszą fotografię Jeleniej Góry oraz Nowin Jeleniogórskich – za najlepsza fotografię reportażową. O otwartej jeszcze puli nagród fundowanych przez Partnerów przedsięwzięcia informować będziemy w kolejnych zapowiedziach konkursu, publikowanych na łamach Kompasu Górskiego oraz Nowin Jeleniogórskich i na portalu internetowym www.nj24.pl.

Termin zgłaszania prac do tegorocznej edycji konkursu mija 14 października 2019 roku. Uwaga! Decyduje data dotarcia przesyłki z pracami do organizatora. Zdjęcia dostarczać można do siedziby Fundacji Nowin Jeleniogórskich pocztą tradycyjną bądź elektroniczną, a także osobiście. Zdjęcia w postaci elektronicznej zapisane muszą być w plikach o odpowiedniej jakości, pozwalającej na ich publikację w druku. Do udziału w konkursie zgłaszać można także klasyczne odbitki fotograficzne, gdyż w naszym konkursie udział brać mogą także ci, którzy posługują się analogowymi aparatami fotograficznymi. Do prac w postaci klasycznych odbitek muszą być jednak dołączone wglądówki w postaci cyfrowej o parametrach umożliwiających ich wydruk w odpowiedniej jakości.

Warunkiem przyjęcia zdjęć do konkursu jest dostarczenie wraz z nimi wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia, której formularz udostępniamy poniżej. Regulamin konkursu oraz formularze kart zgłoszeń dostępne są także w siedzibie organizatora.

Zdjęcia kierować należy przesyłkami tradycyjnymi na adres: Fundacja Nowin Jeleniogórskich, ul. M. Skłodowskiej-Curie 13, 58-500 Jelenia Góra (z dopiskiem na kopercie „Konkurs Zobacz Ducha Gór 2019”) lub pocztą elektroniczną na adres: fundacja@fundacjanj.org.

Rozstrzygnięcie konkursu, uroczyste rozdanie nagród oraz otwarcie pokonkursowej wystawy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze zaplanowane jest na listopad 2019 r.

Gorąco zapraszamy do udziału w naszym konkursie i wspólnym tworzeniu fotograficznego portretu Krainy Ducha Gór!

Regulamin konkursu oraz wzór karty zgłoszenia w publikacji, do której odnośnik znajduje sie poniżej.