To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Konkurs „ZOBACZ DUCHA GÓR 2017” rozstrzygnięty!

Laureatka I Nagrody - Katarzyna Preuss

Katarzyna Preuss zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu fotograficznego „Zobacz ducha gór”, organizowanego przez Fundację Nowin Jeleniogórskich oraz Redakcję „Nowin Jeleniogórskich” przy współpracy z wieloma instytucjami, organizacjami oraz władzami samorządowymi regionu.

To już czwarta edycja konkursu fotograficznego „Zobacz ducha gór”, promującego fotografię oraz wszelkiego rodzaju bogactwa naturalne i kulturowe, stanowiące atrakcje turystyczne naszego regionu. Udział w niej wzięło 37 autorów, którzy zgłosili 165 prac, w tym zestawy wielozdjęciowe. Do wystawy pokonkursowej jury pod przewodnictwem szefa Karkonoskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików Janusza Moniatowicza, zakwalifikowało 65 prac 26 autorów.
Jurorzy przyznali trzy równorzędne wyróżnienia, sześć nagród głównych i nagrodę specjalną za najlepszą fotografię Jeleniej Góry.

Uroczyste ogłoszenie wyników, rozdanie nagród laureatom oraz wernisaż wystawy pokonkursowej, odbyło się w sobotę, 18 listopada, o godz. 16.00 w „Galerii na Górze” Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Pokonkursową wystawę,można oglądać w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim do 14 stycznia 2018 r. Nagrodzone prace zaprezentowane zostaną na łamach specjalnego wydania „Kompasu Górskiego”, które opublikowane zostanie w „Nowinach Jeleniogórskich” z 21 listopada 2017 r.

Laureaci konkursu:

I Nagroda - Katarzyna Preuss za pracę „Kocioł nad Śnieżnymi Kotłami”

II Nagroda - Cezary Jackowski za prace „Droga na Śnieżkę” oraz „Sasanki na Śnieżce”

III Nagroda - Daniel Koszela za pracę „Podniebne fale”

IV Nagroda - Łukasz Mięgoć za pracę „Listopadowy karkonoski spektakl”

V Nagroda - Olga Chorążyczewska za pracę „Sceneria jak z książek Tolkiena - A to tylko nasze Karkonosze”

V Nagroda - Rafał Kotylak za pracę „Styczniowy fen nad Śnieżnymi Kotłami w Karkonoszach”

Wyróżnienie - Grzegorz Woźniak za pracę „Duch wśród pól”

Wyróżnienie - Grzegorz Truchanowicz za zestaw fotografii „Duchy Karkonoszy”

Wyróżnienie - Szymon Bialic za pracę „Unosząc się nad wodami”

Nagroda Specjalna za najlepszą fotografię Jeleniej Góry - Cezary Jackowski za pracę „Świt nad Jelenią Górą”

Autorzy pokonkursowej wystawy :

Szymon Bialic, Elżbieta Bojczuk, Kamil Chorągwicki, Olga Chorążyczewska, Zuzanna Dubiel, Cezary Jackowski, Janusz Jawor, Przemysław Kalbrun, Daniel Koszela, Rafał Kotylak, Norbert Kowalik, Ireneusz Mazur, Łukasz Mięgoć, Izabela Opala, Marcin Piasecki, Jordan Plis, Katarzyna Preuss, Andrzej Sadowy, Katarzyna Sokołowska, Remigiusz Stefaniak, Mariusz Synówka, Rafał Tomecki, Grzegorz Truchanowicz, Anna Więckowska, Paweł Wojtczak, Grzegorz Woźniak .

Partnerzy wydarzenia:
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Powiat Jeleniogórski
Miasto Jelenia Góra
Miasto Szklarska Poręba
Karkonoski Park Narodowy 
Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Ducha Gór
Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii
Galeria Sudecka w Jeleniej Górze
Wydawnictwo Jaremen Press
Wydawnictwo AdRem
Wydawnictwo PLAN 

 


 

zdg2017fotJJ (3).JPG
zdg2017fotJJ (5).JPG
zdg2017fotJJ (6).JPG
zdg2017fotJJ (7).JPG
zdg2017fotJJ (9).JPG
zdg2017fotJJ (10).JPG
zdg2017fotJJ (11).JPG
zdg2017fotJJ (12).JPG
zdg2017fotJJ (13).JPG
zdg2017fotJJ (14).JPG
zdg2017fotJJ (15).JPG
zdg2017fotJJ (16).JPG
zdg2017fotJJ (19).JPG
zdg2017fotJJ (21).JPG
zdg2017fotJJ (22).JPG
zdg2017fotJJ (23).JPG

Komentarze (20)

Brawo laureaci :-) Wielkie brawa dla Cezary Jackowski :-) a gdzie Baster ?

Następnym razem poproście może któregoś z laureatów, żeby wziął ze sobą aparat i porobił kilka zdjęć, bo ten Wasz fotograf coś nie bardzo daje radę.

- Dnia 19.Pazdziernika 2017,- " Ja.zwykly szary czlowiek,taki jak wy "

Zmień pieluchę i idź spać.

- "Trzeba zmienic te wladze jak najszybciej,zanim doszczetnie zniszczy nasz kraj,zanim calkowicie pozbawi nas wolnosci "

brawo Grzesiek!!!

Ci sami co zwykle. Nawet szatanista jest jeden!

Artysta Grzegorz nie zobaczył Ducha Gór ?

Tyłu sponsorów, nagród tak dużo, że mogli obdarować jeszcze wiele osób, bo wiele innych zdjęć było tez wartych uznania.

,, za moich czasow,gdy przyjechalem na Ziemie Odzyskane to
byly duchy.Pamietam,jak sp.Weroika uciekala z cmentarza,bo tam zobaczyla niemca-ducha

a gdzie fotki rozmów kuluarowych przy wystawianych pracach? tylko wręczanie nagród i nagrodzonych warto było pokazać? i to ma zachęcić do obejrzenia wystawy?

Brawo Grzesiek W. Pół Regli przez Ciebie nie spało :-)

Wystawa piękna, choc było do przewidzenia kto wygra. Czasami to przykre, że inni starają się dla siebie, i nie są docenieni, podczas, gdy innym za to płacą aby bywali w pięknych miejscach o wyznaczonej porze. Na wernisażu widziałam żal w oczach tych, co rok w rok się starają i niestety przeskoczyć tej kliki nie mogą, bo nie ukrywajmy, rok w rok te same twarze wygrywają w konkursie. Nie mówię że talentu te osoby nie maja, bo mają i to wielki, jednak trzeba wiedzieć, kiedy jest ten czas by zejść ze sceny, i dać szanse innym. Dajmy na to, gdyby K. Nienartowicz brał udział w konkursie, to nikt inny nie miałby szans.

E tam, karol jest przereklamowany!

Szanowna Internautko! Bardzo cieszy nas Pani zainteresowanie konkursem "Zobacz ducha gór", które potwierdza wartość tego wydarzenia. Mam Pani prawo do własnego zdania na temat wyników konkursu, prosimy jednak oby opierała je Pani na prawdziwych informacjach i nie krzywdziła swoimi nieuzasadnionymi opiniami laureatów konkursu. Jeśli była Pani na otwarciu wystawy, to mogła Pani zwrócić uwagę na podaną informację, że jurorzy oceniali prace nie znając ich autorów. Jury oceniało więc fotografie, a nie nazwiska. Owszem, w gronie zwycięzców tegorocznej edycji konkursu pojawili się też laureaci sprzed lat, ale wśród zwycięzców jest też wiele osób nowych, w tym także takie, które wcześniej nie brały udziału w konkursie – np. zdobywczyni I nagrody. Wielu zdobywców nagród z lat poprzednich, którzy zdecydowali się na ponowny start w tej szczególnej rywalizacji, tym razem nie otrzymało nagród. O czym to może świadczyć? Być może jest Pani rozczarowana tym, że Pani faworyci nie zostali nagrodzeni. Nie daje to jednak podstaw do obraźliwego nazywania laureatów konkursu „kliką”. Konkurs ma charakter otwarty i udział w nim mogli wziąć wszyscy chętni. Zapewne wielu znakomitych fotografów wykonało w regulaminowym okresie świetne prace, zasługujące na najwyższe uznanie. Jury oceniać może jednak wyłącznie prace zgłoszone do konkursu. I tylko takie prace mogą zostać nagrodzone. Trudno powiedzieć kto byłby zwycięzcą konkursu i kto miałby szansę na nagrody, gdyby swoje prace zgłosili jeszcze inni autorzy. Warto zwrócić również uwagę, że konkurs „Zobacz ducha gór” nie odbywa się co roku, więc również z tego powodu co roku nie wygrywają w nim „te same twarze”. Zachęcamy do obejrzenia prac nagrodzonych w poprzedniej edycji konkursu. To pozwoli również na uczciwą ocenę poziomu rywalizacji i przypomnienie osiągnięć laureatów tego wydarzenia z roku 2015.

Piękne zdjęcia. Każdy ma swoje gusta ja byłem zachwycony fotkami Panów Szymona B, Grzegorz T i Cezarego J. Choc inne też warte uwagi. Pozdrawiam fotografów i gratuluje to ogromna promocja dla regionu i Karkonoszy....brawo.

A ja mam pytanie - czy wszyscy uiścili opłatę za fotografowanie w parku narodowym? Wszak Pan Raj wymyślił taki absurdalny przepis, że on może fotografować za darmo i wydawać kolejne albumy, a cała reszta ma za fotografowanie parku słono płacić. Opłaty są takie, że zarobkowe fotografowanie w parku jest nieopłacalne.

A gdzie tu masz zarobkowe? Pogięło cię? To są zdjęcia na konkurs! Masz tu punkt 11 regulaminu: "Filmowanie i fotografowanie ze szlaków turystycznych jest powszechne i bezpłatne". Przestań pieprzyć, gościu...

@lolo, nie do końca masz rację.

Rozwiniesz myśl czy będziesz się dalej brandzlował?