To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zobacz Ducha Gór 2015! Znamy laureatów konkursu!

Zobacz Ducha Gór 2015! Znamy laureatów konkursu!

Konkurs fotograficzny Zobacz Ducha Gór 2015 został rozstrzygnięty. W jeleniogórskiej Galerii Skene przez miesiąc oglądać można pokonkursową wystawę, na której prezentowanych jest 40 zdjęć 23 autorów.

Finał trzeciej edycji konkursu fotograficznego „Zobacz Ducha Gór” miał miejsce w piątkowy wieczór, 16 października w Galerii Skene prowadzonej przez Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii w budynku Teatru im. C.K.Norwida. Na uroczystość ogłoszenia wyników i ceremonię rozdania nagród przyszło mnóstwo gości.

Poziom twórczej rywalizacji w konkursie był bardzo wysoki i rekordowy pod względem ilości nadesłanych prac. Jurory oceniało 226 zdjęć 41 autorów zakwalifikowanych do konkursu.

Łącznie uhonorowano trzynastu autorów z ośmiu miejscowości. Laureatów wybrało jury w składzie: Janusz Moniatowicz (fotograf, przewodniczący Oddziału Karkonoskiego ZPAF), Janina Hobgarska (fotograf, członek ZPAF, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze), Bogumiła Twardowska – Rogacewicz (artysta plastyk), Janusz Jaremen (fotograf, wydawca, reprezentant Stowarzyszenia Jeleniogórska Strefa Fotografii), Daniel Antosik (fotografujący dziennikarz, prezes Fundacji Nowin Jeleniogórskich)

Pierwszą nagrodę za zdjęcie    Pancava Waterfall    odebrał Damian Stoszko ze Szklarskiej Poręby, drugą nagrodę przyznano Przemys ławowi Kalbrunowi z Jeleniej Góry za zdjęcia   Płonę   i  Droga , trzecią nagrodę otrzymał Bartosz Zi  omek z Radomierza za zdjęcie  Magiczna Dolina . Dwie równorzędne czwarte nagrody dostali Robert Niedźwiedziński z Trzcińska za zdjęcie Królowa Karkonoszy okiem szybowników i Rafał Kotyl ak z Piechowic za zdjęcie  Śnieżka.Zimowe przejście . Laureatem piątej nagrody za zdjęcie Nad Kamienicą został Marcin Piasecki z Maciejowca. 

Jury przyznało też trzy nagrody specjalne. Izabelę Opałę z Jeleniej Góry uhonorowano za zdjęcia      Supermoon: Pełnia Księżyca     i    Śnieżne Kotły   , Cezarego Jackowskiego z Jeleniej  Góry za zdjęcia   Wschód Księżyca   i  Wędrowiec , Mi  eczysława Suchtę z Jeleniej Góry za zdję  cie  Tajemnica kaplicy św. Wawrzyńca  i zdjęcia z zestawu Słońce w zimowej szacie Śnieżki. 

Laureaci sześciu wyróżnień to  Daniel Koszela  ze Szklarskiej Poręby, Ireneusz Mazur z Trzebieszowic, Szymon Bialic z Karpnik, J ordan Plis z Przesieki, Marcin Piasecki z Maciejowca i Bartosz Ziomek z Radomierza.

W najbliższym, wtorkowym numerze „Nowin Jeleniogórskich”, na łamach specjalnego wydania „Kompasu Górskiego”, zostaną opublikowane nagrodzone prace. Będzie też relacja z ceremonii rozdania nagród i podsumowanie konkursu ”Zobacz Ducha Gór 2015”.

Konkurs zorganizowała Fundacja Nowin Jeleniogórskich i „Nowin Jeleniogórskie we współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami z regionu jeleniogórskiego.

 

zdg2015g_fot_STOB (1).JPG
zdg2015g_fot_STOB (2).JPG
zdg2015g_fot_STOB (3).JPG
zdg2015g_fot_STOB (4).JPG
zdg2015g_fot_STOB (5).JPG
zdg2015g_fot_STOB (6).JPG
zdg2015g_fot_STOB (7).JPG
zdg2015g_fot_STOB (8).JPG
zdg2015g_fot_STOB (9).JPG
zdg2015g_fot_STOB (10).JPG
zdg2015g_fot_STOB (11).JPG
zdg2015g_fot_STOB (12).JPG
zdg2015g_fot_STOB (13).JPG
zdg2015g_fot_STOB (14).JPG
zdg2015g_fot_STOB (15).JPG
zdg2015g_fot_STOB (16).JPG
zdg2015g_fot_STOB (17).JPG
zdg2015g_fot_STOB (18).JPG
zdg2015g_fot_STOB (19).JPG
zdg2015g_fot_STOB (20).JPG
zdg2015g_fot_STOB (21).JPG
zdg2015g_fot_STOB (22).JPG
zdg2015g_fot_STOB (23).JPG
zdg2015g_fot_STOB (24).JPG
zdg2015g_fot_STOB (25).jpg

Komentarze (8)

Gratulacje!!! Piękne zdjęcia!

piękna natura, to fakt :)
marzy mi się konkurs foto, w którym nie będą dozwolone programy graficzne.

Gratulacje Irku !!

Popieram. Do konkursu powinny być zdjęcia bez obróbki graficznej. dopiero wówczas widać umiejętność fotografowania.
dopiero te zdjęcia są coś warte pod względem artystycznym.

Popieram zdjecia powinny byc naturalne , a nie podrasowane. Nie mniej jednak gratuluje nagrodzonym.

Popieram zdjecia powinny byc naturalne , a nie podrasowane. Nie mniej jednak gratuluje nagrodzonym.

Zdjęcie surowe, prosto z aparatu w wielu sytuacjach też średnio oddaje rzeczywisty widok zastany przed fotografa, szczególnie w fotografii krajobrazowej, wtedy Katrin też nie mogłabyś być zadowolona, powinnaś również wiedzieć, że każdy aparat cyfrowy ma w sobie fabryczne oprogramowanie które przetwarza światło odczytane z matrycy, na cyfrowy obraz od razu po naciśnięciu spustu migawki, widzimy wtedy niejako efekt pracy programistów, którzy napisali ten soft, żeby dział i przetwarzał kolory tak a nie inaczej, więc to też już w pewnym stopniu zdjęcie obrobione, w dodatku nie zawsze oddaje rzeczywistość, więc jak to jest? które będzie bardziej naturalne? To obrobione automatycznie przez soft aparatu? Oczywiście mówimy cały czas o obróbce kolorów, kontrastów, nie wklejaniu czy wycinaniu, obiektów, bo to już fotomontaż bardziej...