To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Świąteczna majówka w stolicy Karkonoszy

Świąteczna majówka w stolicy Karkonoszy

Superatrakcyjnie zapowiadają się pierwsze majowe dni w Jeleniej Górze. Mieszkańcy i turyści będą mogli uczestniczyć w całej serii koncertów, festynów, gier, warsztatów, pikników… Jelenia Góra świętować będzie kolejno: dzień 1 maja, w tym 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, następnie Dzień Flagi Biało-Czerwonej, a 3 maja odbędą się uroczystości z okazji 228. rocznicy Konstytucji uchwalonej w 1791 roku.

W pierwszym dniu maja zdecydowanie warto kilka godzin spędzić w centrum Jeleniej Góry – na święcie ulicy noszącej imię 1 Maja. Na tym staromiejskim deptaku staną dwie sceny, jedna plenerowa kawiarenka oraz liczne punkty z animatorami pokazów, zabaw i konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od godziny 11.00, na scenie przy kościółku św. Anny prezentować się będą czeskie i polskie zespoły muzyczne. Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się grupa Dussana Kotlara grająca czeskomorawską muzykę biesiadną. Dobra zabawa gwarantowana! Wzdłuż całej ulicy 1 Maja na jeleniogórzan czekać będą animacje i zabawy dla dzieci, konkursy malarskie i graffiti, pokazy tańca zumba, konkursy o Unii Europejskiej… itd.

Na początku ulicy Pocztowej, tuż przy rzeźbie Vahana Bego „Porwanie Europy” (ustawionej na 10-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej), pojawi się plenerowa Kawiarenka Europejska. W roli jej gospodarza wystąpi Krzysztof Langer. Wśród gości pojawią się m.in. Władysław Kozakiewicz (ten od słynnego gestu) i himalaista Rafał Fronia. Będzie to swoisty Hyde Park, gdzie każdy chętny będzie mógł wyrazić swoje zdanie o ważnych i mniej ważnych sprawach Polaków.
Na koniec pierwszego dnia Jeleniogórskiej Majówki przygotowano koncert zatytułowany „Muzyczne podróże po Europie” w wykonaniu artystów Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, z Jackiem Wójcickim na czele. Krakowscy artyści wystąpią na scenie nieopodal Kościoła Garnizonowego.

Dzień 2 maja obchodzony jest od kilkunastu lat jako Dzień Flagi Biało-Czerwonej. Z tej okazji na Placu Ratuszowym, w godzinach od 11.00 do 13.00, przygotowano rodzinny festyn. Zainauguruje go wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i wciągnięcie flagi na maszt. Tuż po tym rozpoczną się ciekawe wydarzenia. M.in. warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży, które poprowadzi Bogusława Twardowska-Rogacewicz, warsztat cyrkowy, akcja artystyczna „Ojczyzna na TAK” oraz wspólne tworzenie instalacji z biało-czerwonych kół. Będą też zabawy sportowe, przygotowane przez specjalistów z Młodzieżowego Ośrodka Sportu i z Term Cieplickich.

Drugą ważną areną imprez z okazji Dnia Flagi stanie się Wzgórze Kościuszki oraz Podziemia „Wrota Czasu”. Od godziny 12.00 warto odwiedzić przygotowany przez grupę „ARADO” piknik historyczny, a na nim stacjonujące wojsko w historycznych mundurach, w zabytkowych pojazdach wojskowych i z bronią z czasów dawnych wojen. W dniu 2 maja będzie można zwiedzić udostępnione kilka miesięcy temu jeleniogórskie podziemia, zwane „Bramami Czasu”. Na godzinę 15.00 zapowiadana jest największa atrakcja - widowisko batalistyczne „Ostatni czworobok”.

3 maja w samo południe rozpoczną się oficjalne uroczystości z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpoczną się na Placu Ratuszowym, skąd uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przejdą pod pomnik „Wolność i Niepodległość”. Zostaną tam złożone wieńce i kwiaty symbolizujące wdzięczność współczesnych mieszkańców Jeleniej Góry dla tych wszystkich, którzy poświęcili swe życie w walce o Niepodległą Polskę. O godzinie 13.00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny.
O godzinie 13.30 Plac Ratuszowy obejmą we władanie harcerze. Przygotowali oni piknik zatytułowany „100 pomysłów na Patriotyzm”. Jeśli harcerze to nie może zabraknąć ogniska co w zurbanizowanej przestrzeni Placu Ratuszowego będzie nie lada wyzwaniem. Jak zapewnia Robert Zapora, komendant jeleniogórskiego Hufca ZHP – druhowie poradzą sobie także z tym problemem. Harcerze z pomocą jeleniogórskich strażaków przygotowują na 3 maja wiele atrakcji, w tym występy muzyczne, pokaz sprzętu ratunkowego i inne. Odważniejsi widzowie będą mieli okazję spróbować swoich sił na torze przeszkód.

W trzeciomajowy wieczór warto wybrać się do Zdrojowego Teatru Animacji, gdzie o godzinie 19.00 rozpocznie się koncert pt. „Nie tylko patriotycznie”, w ramach Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej. Począwszy od tego koncertu, gros wydarzeń przeniesie się z centrum Jeleniej Góry do Cieplic. W dniu 4 maja (sobota) najciekawsze wydarzenia odbędą się na scenie usytuowanej przy Placu Piastowskim. Najpierw, o godzinie 18.00, zabrzmi Koncert Młodych Wokalistów w ramach projektu „30 ro(c)k bez kurtyny”. Zaraz po tym - w tym samym miejscu koncertem zespołu „Enej” zainaugurowana zostanie 46. Wiosna Cieplicka.  

Biało-czerwony Weekend Majowy w Jeleniej Górze 2019 - afisz.jpg
15 lat w UE plakat.jpg
Święto Biało - Czerwonej 2019.jpg
Zaproszenie 3maja2019 v2.jpg