To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wiosennie i artystycznie w Cieplicach od 4 maja

Wiosennie i artystycznie w Cieplicach od 4 maja

Przez cały maj uzdrowisko rozbrzmiewać będzie muzyką, koncertami i występami. Będą wystawy, kiermasze, biegi i festyny. Inaugurację 46. Wiosny Cieplickiej zaplanowano na 4 maja na placu Piastowskim. Początek będzie głośny i bardzo energiczny. Gwiazdą tego wieczoru będzie bowiem zespół „Enej”.

"Enej" wystąpi na scenie na placu Piastowskim 4 maja o godz. 20.00. Koncert jest za darmo.

Koncertowy początek 46.Wiosny Cieplickiej

"Enej" to zespół rockowo-folkowy, założony w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego. Utwór ten jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej to wesoły Kozak podróżujący po świecie. Przez lata grupa doczekała się wielu hitów i fanów. Wiadomo, że przy ich muzyce nie da się ustać w miejscu. Hitami są przeboje grupy „Radio Hello” , „Skrzydlate Ręce”, „Lili" , piosenka „Symetryczno-liryczna” i inne utwory.

Wcześniej 4 maja przed muszlą koncertową w parku Zdrojowym w Cieplicach trwać będzie Festiwal Baniek Mydlanych.

O godz. 18.00 w muszli rozpocznie się koncert młodych wokalistów, którzy wykonają piosenki z lat 80-tych i 90-tych - w ramach projektu "30. ro(c)k bez kurtyny" .

W Zdrojowym Teatrze Animacji koncerty, taniec i TEATRRRAŁKI

Koncerty w Cieplicach nawiązują do dawnych zwyczajów, gdy w parku przygrywała orkiestra. Kuracjusze spacerowali w rytm walców i polek. I choć dzisiaj nie ma w Cieplicach orkiestry uzdrowiskowej, to atmosferę tamtych lat poczujemy w Zdrojowym Teatrze Animacji podczas koncertów Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej.

2 maja w ZTA wystąpi zespół VOCALIS z programem „W wiedeńskim rytmie", zaś 3 maja zaplanowano koncert „Nie tylko patriotycznie”. W programie utwory między innymi Stanisława Moniuszki, Ignacego Paderewskiego oraz Fryderyka Chopina. Bilety na koncerty kosztują 30 zł. Początek o godz. 19.00.

Pozostańmy w Zdrojowym Teatrze Animacji, gdzie 11 i 12 maja odbywać się będzie IV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Choreograficznej „Silesian Dance Festival” Polska - Ukraina o puchar Prezydenta Miasta Jeleniej Góry. Przyjadą na niego soliści i grupy taneczne, by wziąć udział w konkursie oraz występie galowym (12.05, godz. 14.00 muszla koncertowa w parku Zdrojowym). Festiwal organizowany po raz czwarty. Uczestniczą w nim zespoły z Polski, Ukrainy i Słowacji. Reprezentowane będą wszystkie rodzaje tańca: od baletu i towarzyskiego, przez nowoczesny aż po hip-hop, disco i show. Uczestnicy mają od lat 6 do lat 21. Spodziewany jest przyjazd ponad 600 tancerzy. Występy tancerzy można oglądać za darmo.

Kilka dni po tańcach w ZTA obejrzymy młodych aktorów, uczestników 19. Dziecięco – młodzieżowych konfrontacji teatralnych - TEATRRRAŁKI Jelenia Góra 2019. Teatry dziecięce z naszego regionu, a także innych miast z Polski, Czech i Słowacji wezmą udział w konkursie oraz warsztatach. Wszystkie spektakle prezentowane będą od 15 do 17 maja na scenie w Zdrojowym Teatrze Animacji . Gala finałowa zaplanowana jest 18 maja o godz. 11.00. Wstęp wolny.

W Muzeum Przyrodniczym giełda minerałów

Muzeum Przyrodnicze od 1991 roku organizuje dwa razy w roku Karkonoską Giełdę Minerałów, Skał, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich. Pierwsza edycja będzie miała miejsce w maju, w ramach Wiosny Cieplickiej.  Uczestniczyć w niej będzie kilkudziesięciu wystawców, przede wszystkim z Dolnego Śląska oraz kolekcjonerów i zbieraczy z Polski i zagranicy. Prezentowane są przede wszystkim kolekcje i zbiory minerałów, skał i skamieniałości. Najlepsze obiekty i najciekawsze stoiska są nagradzane nagrodami rzeczowymi. Giełda odbędzie się na dziedzińcu muzeum, a w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych zostanie przeniesiona do wnętrza budynku. Giełda odbędzie się 11 i 12 maja się w godzinach 9.00 – 17.00. Wstęp wolny.

Biegi, festyny i rowery

Do Wiosny Cieplickiej włączyły się szkoły i parafie cieplickie. 18 maja od godz.10. 00 do 14. 00 w Szkole Podstawowej nr 6 trwać będzie Wiosenny Festyn Rodzinny Słońce pod kontrolą. Festyn organizowany jest od kilku lat i cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i ich rodziców, ale także całej lokalnej społeczności. Celem festynu jest promocja aktywnego i rodzinnego spędzania wolnego czasu, a zebrane w jego trakcie środki przeznaczone zostaną na doposażenie szkoły w sprzęt, który pozwala uczniom szkoły na lepszy rozwój i uatrakcyjnia edukację. Podczas festynu odbędą się Targi Jeleniogórskich Szkół Średnich.

Warto sobie zarezerwować czas 26 maja na Święto Matki zorganizowane przez Stowarzyszenie Święta Matki przy parafii Marki Bożej Miłosierdzia. Posłuchacie koncertów, obejrzycie pokaz musztry paradnej oraz posłuchacie występu orkiestr dętych z Moraw. Zaplanowano także festyn rodzinny, konkursy i wspólne śpiewanie z biskupem. O godz. 17.00 odbędzie się koncert młodzieżowego Zespołu The Postmann Beatlesi z Polkowic.

Ponadto podczas Wiosny Cieplickiej 19 maja odbędzie się V Cieplicki Maraton Charytatywny pn.”Wiosenne przełamywanie barier", zaś 26 maja na placu Piastowskim zakończy się XI Rowerowa Parada Retro. Przyznacie, że to różnorodne i ciekawe propozycje.

enej.jpg

Komentarze (4)

N-le z SP6 nie powinni organizować festynu, zwłaszcza, że wypada on w sobotę! Może wśród rodziców będą ci, którzy na Was plują?

Co ty będą milutcy. Koniec roku się zbliża.

O to,to. Oni tylko mocni "z anonima".

Enej wziął podobno nazwę od jednego z "bohaterów" UPA