W pierwszym dniu maja zdecydowanie warto kilka godzin spędzić w centrum Jeleniej Góry – na święcie ulicy noszącej imię 1 Maja. Na tym staromiejskim deptaku staną dwie sceny, jedna plenerowa kawiarenka oraz liczne punkty z animatorami pokazów, zabaw i konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od godziny 11.00, na scenie przy kościółku św. Anny prezentować się będą czeskie i polskie zespoły muzyczne. Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się grupa Dussana Kotlara grająca czeskomorawską muzykę biesiadną. Dobra zabawa gwarantowana! Wzdłuż całej ulicy 1 Maja na jeleniogórzan czekać będą animacje i zabawy dla dzieci, konkursy malarskie i graffiti, pokazy tańca zumba, konkursy o Unii Europejskiej… itd.
Na początku ulicy Pocztowej, tuż przy rzeźbie Vahana Bego „Porwanie Europy” (ustawionej na 10-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej), pojawi się plenerowa Kawiarenka Europejska. W roli jej gospodarza wystąpi Krzysztof Langer. Wśród gości pojawią się m.in. Władysław Kozakiewicz (ten od słynnego gestu) i himalaista Rafał Fronia. Będzie to swoisty Hyde Park, gdzie każdy chętny będzie mógł wyrazić swoje zdanie o ważnych i mniej ważnych sprawach Polaków.
Na koniec pierwszego dnia Jeleniogórskiej Majówki przygotowano koncert zatytułowany „Muzyczne podróże po Europie” w wykonaniu artystów Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, z Jackiem Wójcickim na czele. Krakowscy artyści wystąpią na scenie nieopodal Kościoła Garnizonowego.
Dzień 2 maja obchodzony jest od kilkunastu lat jako Dzień Flagi Biało-Czerwonej. Z tej okazji na Placu Ratuszowym, w godzinach od 11.00 do 13.00, przygotowano rodzinny festyn. Zainauguruje go wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i wciągnięcie flagi na maszt. Tuż po tym rozpoczną się ciekawe wydarzenia. M.in. warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży, które poprowadzi Bogusława Twardowska-Rogacewicz, warsztat cyrkowy, akcja artystyczna „Ojczyzna na TAK” oraz wspólne tworzenie instalacji z biało-czerwonych kół. Będą też zabawy sportowe, przygotowane przez specjalistów z Młodzieżowego Ośrodka Sportu i z Term Cieplickich.
Drugą ważną areną imprez z okazji Dnia Flagi stanie się Wzgórze Kościuszki oraz Podziemia „Wrota Czasu”. Od godziny 12.00 warto odwiedzić przygotowany przez grupę „ARADO” piknik historyczny, a na nim stacjonujące wojsko w historycznych mundurach, w zabytkowych pojazdach wojskowych i z bronią z czasów dawnych wojen. W dniu 2 maja będzie można zwiedzić udostępnione kilka miesięcy temu jeleniogórskie podziemia, zwane „Bramami Czasu”. Na godzinę 15.00 zapowiadana jest największa atrakcja - widowisko batalistyczne „Ostatni czworobok”.
3 maja w samo południe rozpoczną się oficjalne uroczystości z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpoczną się na Placu Ratuszowym, skąd uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przejdą pod pomnik „Wolność i Niepodległość”. Zostaną tam złożone wieńce i kwiaty symbolizujące wdzięczność współczesnych mieszkańców Jeleniej Góry dla tych wszystkich, którzy poświęcili swe życie w walce o Niepodległą Polskę. O godzinie 13.00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny.
O godzinie 13.30 Plac Ratuszowy obejmą we władanie harcerze. Przygotowali oni piknik zatytułowany „100 pomysłów na Patriotyzm”. Jeśli harcerze to nie może zabraknąć ogniska co w zurbanizowanej przestrzeni Placu Ratuszowego będzie nie lada wyzwaniem. Jak zapewnia Robert Zapora, komendant jeleniogórskiego Hufca ZHP – druhowie poradzą sobie także z tym problemem. Harcerze z pomocą jeleniogórskich strażaków przygotowują na 3 maja wiele atrakcji, w tym występy muzyczne, pokaz sprzętu ratunkowego i inne. Odważniejsi widzowie będą mieli okazję spróbować swoich sił na torze przeszkód.
W trzeciomajowy wieczór warto wybrać się do Zdrojowego Teatru Animacji, gdzie o godzinie 19.00 rozpocznie się koncert pt. „Nie tylko patriotycznie”, w ramach Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej. Począwszy od tego koncertu, gros wydarzeń przeniesie się z centrum Jeleniej Góry do Cieplic. W dniu 4 maja (sobota) najciekawsze wydarzenia odbędą się na scenie usytuowanej przy Placu Piastowskim. Najpierw, o godzinie 18.00, zabrzmi Koncert Młodych Wokalistów w ramach projektu „30 ro(c)k bez kurtyny”. Zaraz po tym - w tym samym miejscu koncertem zespołu „Enej” zainaugurowana zostanie 46. Wiosna Cieplicka.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...