To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Polska (i region) objęte kwarantanną

fot. MZK, Lwówek na sygnale

W ślad za rządowymi decyzjami najpierw zakazującymi organizowania imprez masowych (10 marca), a potem zawieszających działalność szkół, przedszkoli, żłobków oraz instytucji kultury (11 marca) samorządowcy ze wszystkich gmin regionu precyzowali zasady tych ograniczeń. Informowali także o innych działaniach podejmowany w związku z zagrożeniem koronawirusem. Także niezależne od władz samorządowych podmioty, jak stowarzyszenia, związki sportowe, czy kina, także informowały o zawieszeniu lub ograniczeniu publicznych wydarzeń.
 

W Jeleniej Górze od 12 do przynajmniej 25 marca nieczynne będą żłobki, przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe oraz placówki kultury. Jeszcze tylko dziś i jutro (12 – 13 marca) w placówkach oświatowych zapewnione zostaną zajęcia opiekuńcze dla tych rodziców, którzy w tak krótkim czasie nie będą w stanie zapewnić opieki swoim dzieciom. Od poniedziałku (16 marca) placówki będą niedostępne dla dzieci.
O zawieszeniu działalności instytucji kultury piszemy tutaj:
https://www.nj24.pl/article/przelozone-imprezy-zamkniete-kina-teatry
a o zawieszeniu lub ograniczeniu wydarzeń sportowych – tutaj:
https://www.nj24.pl/article/mecze-pilkarskiej-rundy-wiosennej-przelozone
W Jeleniej Górze nadal funkcjonują Termy Cieplickie. Zdecydowano tak, bo liczba osób korzystających z atrakcji term nie jest zbyt duża. W jednym czasie to kilkadziesiąt osób rozproszonych po całym, rozległym terenie obiektu. Termy zapewniają jednak, że w racie potrzeby także ich działalność zostanie przerwana.
Prezydent miasta Jerzy Łużniak zapowiedział, że nie przewiduje zawieszenia kursowania autobusów MZK. Przedsiębiorstwo wprowadził szereg działań, które mają zapewnić bezpieczeństwo podróżnym i kierowcom. Od końca ubiegłego tygodnia jeleniogórskie autobusy są codziennie dezynfekowane. Specjalnym preparatem przemywane są kasowniki, poręcze i uchwyty. W ten sam sposób czyszczone są także biletomaty zewnętrzne - stojące na przystankach. Pasażerowie nie przyciskają także tzw. gorących guzików. Drzwi przy wsiadaniu i wysiadaniu otwierają kierowcy. Można wsiadać i wysiadać tylko środkowymi i tylnymi drzwiami.
Prowadzone są też dezynfekcje wózków i koszyków zakupowych w sklepach samoobsługowych.

W Bolesławcu prezydent Piotr Roman zdecydował o zawieszeniu kursowania autobusów komunikacji miejskiej. Zamknięto tam także miejscowe Termy.
Urząd miasta informuje:
- Od 12 marca do odwołania zawieszone zostają wszystkie zajęcia, koncerty, eventy w Międzynarodowym Centrum Ceramiki - Bolesławieckim Ośrodku Kultury, w tym CiK „Orzeł”, kinie „Forum”; Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, w tym w Termach Bolesławiec; Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy (włącznie z wypożyczalnią); Muzeum Ceramiki; Domach Środowiskowych; Domu Senior (posiłki będą dostarczane podopiecznym do domu); miejskich świetlicach środowiskowych; -Bolesławieckim Parku Wodnym „Orka”.
W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Piastów zostaje wprowadzony zakaz odwiedzin pensjonariuszy.
Od 16 marca do odwołania nie będą kursowały autobusy MZK.
Wczorajszy dzień był nerwowy w Zgorzelcu, gdzie wystąpiły dwa podejrzenia zakażenia koronawirusem. Pierwszy dotyczył ucznia szkoły nr 5, a pierwsze, oficjalnie przekazane informacje mówiły o potwierdzonym zakażeniu. Później okazało się, że chodzi o podejrzenie zakażenia. Uczeń trafił do szpitala, a szkoła została zamknięta i poddana dezynfekcji.
Drugie podejrzenie dotyczyło polskiego lekarza pracującego w Goerlitz. Wstępne badanie wskazywało na zakażenie, ale drugie badanie to wykluczyło. W Goerlitz zdiagnozowano drugie zachorowanie. Pierwsze o którym pisaliśmy przedwczoraj:
https://www.nj24.pl/article/pierwszy-zakazony-w-goerlitz-polak-z-pogranicza
nie dotyczyło Polaka z przygranicznej miejscowości.
W Zgorzelcu, w najbliższym czasie miało się odbyć sporo imprez – to m.in. koncert Orkiestry Mandolinistów z Jankiem Młynarskim, zgorzeleckie Kaziuki, czy Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wszystkie zostały odwołane, a działalność placówek oświatowych i instytucji kultury zawieszona, jak w innych gminach.

Działania prewencyjne, mające zapewnić bezpieczeństwo podróżnym, wprowadziły Koleje Dolnośląskie.
Koleje Dolnośląskie wprowadziły szereg działań prewencyjnych. Cały tabor jest dodatkowo sprzątany i dezynfekowany, a w najbliższym czasie zostanie wyposażony w dozowniki z płynem do dezynfekcji, z których będą mogli korzystać wszyscy obecni na pokładzie. Ponadto w każdym pociągu są maski ochronne, a obsługa pociągu będzie prosiła o ich założenie pasażerów z katarem lub kaszlem. Dodatkowo, aby dokonać chociażby krótkiego przewietrzenia pokładów, na każdym przystanku otwierane są wszystkie drzwi w pociągach.

Komentarze (16)

Ten idiota powinien natychmiast zamknąć Termy Cieplickie.

[quote=Ujki]Ten idiota powinien natychmiast zamknąć Termy Cieplickie.[/quote]

Pewnie chodzi o prezydenta ksywa "Łużniak" ?

Oczywiście że zamkną termy! Chlorowanie i lizol.
Trzeba poprosić wojskowych na emeryturze o rady o konsultacje. Trzeba przywrócić wypróbowane metody ktore były na wypadek wojny.

Trzeba sie myc masz firme dostaniesz kredyt wakacje tansze za granica zrob wieksze zakupy w lidlu a pozniej przypomnisz sobie ze wydales kase na to o czym w grudniu nie pomyslales

Termy powinny być zamknięte razem z innymi miejskimi przybytkami. Tłumaczenie że na terenie jest kilkadziesiąt osób to bzdurne gadanie . Wśród przebywających może być zarażony , a wtedy narażeni są wszyscy goście i obsługa. To pazerność czy brak odpowiedzialności?

Od term to się odczepcie. Tam wirus jest zabijany w wodzie na miejscu.

Ta. Grzyby go zżerają.

Czy przełęcz Okraj jest kontrolowana?

wczoraj Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgorzelcu podjęła decyzję o objęciu kwarantanną domową 900 osób z terenu powiatu. Kwarantanna domowa trwa 14 dni.

Ma to związek z podejrzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Zgorzelcu. Pacjent został przewieziony wczoraj do szpitala zakaźnego we Wrocławiu. Zostały pobrane od niego próbki do badań pod kątem wirusa COVID-19. Wynik badania powinien być znany dziś po południu. Jeszcze wczoraj zarówno Urząd Miasta w Zgorzelcu jak i Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu informowały, że na razie nie jest to potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem.

Jak chce się zrobić porządek we własnym domu to najpierw trzeba zamknąć drzwi do niego. Brak zamknięcia granic państwa jest błędem. Teraz jest szukanie stonki na polu i zbieranie skutków brak tej decyzji. Służby są przygotowane ? Nie są nie były i nie będą,nie są bo nie maja środków potrzebnych, kadry lekarskiej i działaj wyłącznie wg wytycznych. Nie ma wytycznych nie ma działań. Czuj się bezpieczny w kotlinie bowiem Państwowy inspektor Sanitarny w JG to inż. ochrony środowiska, z-ca inż. technolog żywienia, kierownik epidemiologi mgr resocjalizacji, brak lekarza zatrudnionego w sanepidzie JG. Również szpitale nie są przygotowane na trudna sytuacje, nie ma zabezpieczeń i kadry specjalistycznej... Pozostaje aby służby odmówiły koronkę na Placu Ratuszowym....reszta to musztarda po obiedzie...

Dokładnie. Jeleniogórski sanepid to farsa.

W Jeleniej jak bedzie juz pandemia to umieralnosc bedzie wynosic 100%, każdy pacjent ktory trafi do szpitala w Jeleniej nie wyjdzie z niego żywy.

Siedzieć w domach na tyłkach a będzie bezpieczniej.

w galeriach handlowych tysiące ludzi ale co tam, na zakupach można się zarażać!

Ograniczcie przyjmowanie klientow w UM tak jak zrobilo to starostwo powiatowe! Na co czeka prezydent...? Aż wykryją przypadek i wszystkim zrobią kwarantanne?

Witam a siłownie gdzie ludzie sapią ,pocą się i roznoszą zarazki działają bez zmian bo siłka najważniejsza !!!!