To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Coraz więcej osób w kwarantannie. Uważaj na oszustów!

Fot. Łukasz Płocki

Ponad 100 osób w Jeleniej Górze jest poddanych kwarantannie w związku z zagrożeniem koronawirusem. Samorząd Jeleniej Góry dla osób zmuszonych odbyć izolację przygotował miejsca w cieplickich domach uzdrowiskowych oraz w bursach szkolnych. Kryzysowa sytuacja wyzwala szlachetne odruchy, ale też daje pole do popisu dla rozmaitej maści cwaniaków i oszustów. Sytuację w mieście i powiecie omówiono na posiedzeniu sztabu kryzysowego zwołanego przez prezydenta Jerzego Łużniaka.

- Szybko rośnie liczba osób, które muszą być poddane kwarantannie – powiedziała przedstawicielka sanepidu. – Wynika to z faktu, że większe grupy wracają z zagranicy i zgodnie przepisami ustawy muszą być poddane 14-dniowej kwarantannie. O ile w sobotę było to 21 osób, w niedzielę – 31, to szacujemy, że dzisiaj będzie to co najmniej 100 osób.

Wprawdzie większość wraca do swoich domów, ale nie wszyscy. M.in. dlatego, że zdarza się, iż nie wpuszczają ich domownicy. Zdarza się, że w rodzinie są osoby w wieku powyżej 70-80 lat, czy kobiety ciężarne i z tego powodu nie chciałyby się narażać na nieszczęście. Takim osobom, które liczyły na kwarantannę domową, a nie mogą jej odbyć, samorząd zapewnia pobyt w jednym z cieplickich domów uzdrowiska. Gdy się zapełni, do dyspozycji będą kolejne, w tym dwie bursy szkolne, obecnie wolne, bo uczniowie mają zawieszone zajęcia.

Do rozwiązania jest mnóstwo innych problemów związanych m.in. z aprowizacją osób poddawanych kwarantannie, ale też z gwarancją izolacji. W tej ostatniej sprawie policja wystawia tzw. posterunki stałe, by nikt nie ryzykował wejścia, czy wyjścia z takiego domu. W bursach czeka w rezerwie nieco ponad 200 miejsc, podobne działania podjęło starostwo jeleniogórskie w stosunku do swoich mieszkańców (tymczasem mają one charakter prewencyjny). Osoby powracające z zagranicy przez przejście w Jakuszycach będą poddawane kwarantannie w jednym z górskich ośrodków .

Policja przestrzega, że trudna sytuacja zaktywizowała złodziei domowych, którzy przychodzą do starych ludzi pod pretekstem udzielenia im pomocy w zakupach żywności, albo sprzedaży maseczek ochronnych „w rewelacyjnie niskich cenach”. Policjanci uczulają osoby starsze, by pod żadnym pozorem nie godziły się na takie wizyty i nie przyjmowały takiej „pomocy”.

W Pogotowiu Ratunkowym kończą się środki ochrony osobistej personelu – ostatnie informacje, że resort zdrowia ma uzupełnić braki sprzętu przynoszą nieco optymizmu, ale zapowiadane dostawy jeszcze nie docierają. W dodatku – co się niekiedy zdarza – Pogotowie jest wzywane do chorego, który może mieć dolegliwości sercowe, a na miejscu okazuje się, że zachodzi też podejrzenie zainfekowania koronawirusem, więc jeśli ratownicy przyjadą bez szczelnych zabezpieczeń, to po takiej interwencji zespół musiałby być wyłączony z dyżurów na 14 dni. 

Komentarze (38)

Wczoraj pięć albo sześć wojskowych śmigłowców przeleciało na Górami Kaczawskimi. Po co? I gdzie są tzw. Wojska Obrony Terytorialnej? Podobno w tym celu zostały powołane? Halo, Antoni!

"Halo! Rozum!! Gdzie jesteś!??". Tak powinieneś zawołać....

Ty tak wołasz i co? Jest jakiś odzew?
I mam propozycję - nie wpie.rdalaj się tam, gdzie cię nie proszą.

No, no, widzę że trafiłem z diagnozą...

[quote=fan atyk]Ty tak wołasz i co? Jest jakiś odzew?
I mam propozycję - nie wpie.rdalaj się tam, gdzie cię nie proszą.[/quote]
oo
No, gdybyś się nie odezwał to nikt by się nie dowiedział że jesteś menelem.

Rozum i kościół to odwieczni wrogowie. Od kilku dni trwają dyskusje, kto ma pomagać ludziom w kwarantannie i tym, którzy nie mogą samodzielnie wychodzić po zakupy. Wszyscy są nieprzygotowani, środków ochrony brak, pieniądze zniknęły. A to dopiero początek epidemii, to się nie skończy w tym miesiącu. Jedyne co, to kościół dogadał się z ZUSem, zwiększył ilość mszy, by korzystając z okazji zabić jak najwięcej klientów.

Zabolało niewygodne pytanie o przydatność i aktywność formacji mundurowej opłacanej z publicznej kiesy? Ja też pytam: gdzie oni są, skoro mieli pomagać?

Jebnięty Antoni smoleński robi testy na martadeli.

Na jakiej podstawie twierdzisz że Antoni jest jębniety a ty nie?? Nie wiem jak jest faktycznie z Antonim, ale co do ciebie, po tym co napisałeś ewidentnie potwierdziłeś że ty na pewno...

Czy wiesz PiS.oski funku że w takich warunkach w takim miejscu nie miało być prawa lądowanie.
Ale kurkiciol mniejszy zarządził "ląduj dziadu ".
I się wysypali.

Podejrzewam, że to było stwierdzenie intuicyjne. Jednak podstawowa znajomość psychologii pozwala z fałszywego oblicza Macierewicza wywnioskować że jest on "jebnięty". Kolejny miłośnik młodych chłopców, nic dziwnego że go ciągnie do kościoła.

Pytanie o "terytorialsów" wzbudziło niepokój... Dobrze, dobrze...

a na Tajwanie w nocy spadł czarny deszcz. To od popiółu z masowo palonych ciał w Chinach.

Takich jak ty zaraza powinna traktować wyjątkowo. Dopaść i eksterminować...

Typowe chrześcijańskie zachowanie.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka zwolnił szefową sanepidu w Lublinie . Powodem miał być brak pewności, "co do zapewniania sprawnego i uporządkowanego działania" powiatowej stacji w Lublinie.
Zapraszamy Wojewodę Dolnośląskiego do JG 1 kwietnia 2020 r...

Póki co, jestem "niezarażony" jak również moi najbliżsi, zatem nie niepokoję się specjalnie (choć ogólnie jest nie wesoło!), ale zauważyłem, że od dłuższego czasu w ogóle nie widzę w mediach, Pierwszego Zwykłego Posła i tu mój niepokój się wzmaga! Jestem ciekaw zdrowia Pana Posła Prezesa, w którym dobrze zabezpieczonym schronie przebywa i kiedy podbuduje nas swoim optymizmem dobrej zmiany...

[quote=Anonim+]Póki co, jestem "niezarażony" jak również moi najbliżsi, zatem nie niepokoję się specjalnie (choć ogólnie jest nie wesoło!), ale zauważyłem, że od dłuższego czasu w ogóle nie widzę w mediach, Pierwszego Zwykłego Posła i tu mój niepokój się wzmaga! Jestem ciekaw zdrowia Pana Posła Prezesa, w którym dobrze zabezpieczonym schronie przebywa i kiedy podbuduje nas swoim optymizmem dobrej zmiany...[/quote]

Lepiej dowiedz się kto jest mężem a kto żoną w stadle jednego z kandydatów na prezydenta

Rozmawialiśmy z radnym PiS Dariuszem Mateckim, u którego stwierdzono koronawirusa.- Jestem w szpitalu, mam kaszel. Czuję się dobrze, no może poza tym, że jest oczywiście stres, bo to jednak śmiertelna choroba. Niestety, ale moja narzeczona prawdopodobnie będzie również zarażona koronawirusem - mówi.

- PiS potwierdza. Dupczenie pozamałżeńskie może zabić.

Hłe, hłe, pisiorki widzą, że na początku jest coś o pisie, wzruszają się stanem zdrowia radnego i nie czytają już do końca... Ważne, że dają łapkę w górę :)

Się zastanawiam jak to jest ze pogotowie występuje oficjalnie z apelem o pomoc a te pisowskie k... Leciutka ręka 2 mld na propagandę bez mrugnięcia okiem, żałosne jest ich postępowanie to najłagodniejsze słowo.

Się zastanawiam jak to jest ze pogotowie występuje oficjalnie z apelem o pomoc a te pisowskie k... Leciutka ręka 2 mld na propagandę bez mrugnięcia okiem, żałosne jest ich postępowanie to najłagodniejsze słowo.

Żeby Tusk przekopał całe Zakopane i żeby wciskał wszystkie guziki, razem z Rostowskim i resztą twojej mafii kłamali że "piniendzy nie ma i nie bendzie". A PIS w ciągu 4 lat zwiększył wydatki na ochronę zdrowia z 70 mld do ponad 100. I kto jest żałosną ku....ą ???

I co? Zauważyłeś, że jest lepiej niż za Tuska? Bo ja widzę, że jest znacznie gorzej - to na co poszły te "większe" pieniądze?
Widziałeś jak PiS-owcy je "dawali", a może "brali", bo się należało???

Jeżeli tobie obecnie jest gorzej to znaczy że korzystałeś z nieuzasadnionych przywilejów za rządów platformianych, więc teraz żeby cię obdzierali ze skóry, będziesz twierdził że JEST ŹLE!!! Nie dodasz, że dla garstki takich jak ty...

Taki miałem "przywilej", że za Tuska czekałem 6 miesięcy na specjalistę, a teraz 1,5 roku - chyba jest różnica!

Tak, tak, posuniesz się do każdego kłamstwa i oszczerstwa. Jak napisałem: "żeby cię ze skóry obdzierali..."

To, że rządzi PiS ze swoim prezydentem, jest już wystarczającą klęską dla Polski, a tu jeszcze na dodatek epidemia, która obnaża nieudolność rządzących! Mam nadzieję, że COVID-19 otworzy oczy większości, szczególnie na wyborach - których to niby nie odłożą, ale jak spadną notowania PAD-a - to na pewno!

"...jak spadną notowania PAD..."???? Jak na razie idą w górę. To jest ocena twojego kontaktu z rzeczywistością. I tak trzymać :)

Tylko zobacz parobku jaka była siła nabywcza złotówki 4 lata tamu a jaka jest dzisiaj.

Przede wszystkim należy wziąć za doopę tych cwaniaków, którzy wykorzystują obecność koronawirusza do sprzedaży płynów, żeli antybakteryjnych i maseczek w internecie w kosmicznych cenach.

Na Allegro wyrzucają rzekomo takie aukcje, ale i tak wyrastają one, jak grzyby po deszczu mimo zakazu sprzedaży maseczek ochronnych i tych, które nie chronią, ale można na nich zbić fortunę.

Wczoraj w Italii umarło na zaraze 345 osób.
I tak codziennie.

Tak byłoby w Polsce gdyby rządził volksdeutch ruda menda Tusk z gumoficakiem Kamyszem. Umieralibyśby jak włosi.

A w siedzibie firmy HIRSCH koleś na kwarantannie od kilku dni w budynku gdzie pracuje kilka firm i nikt nikogo nie poinformował żenada i gdzie kontrola policji i informacja narażać tyle osób tylko kasa się liczy gdzie prezydent który tego pilnuje Panie Prezydencie takie firmy w Jeleniej......

A w siedzibie firmy HIRSCH koleś na kwarantannie od kilku dni w budynku gdzie pracuje kilka firm i nikt nikogo nie poinformował żenada i gdzie kontrola policji i informacja narażać tyle osób tylko kasa się liczy gdzie prezydent który tego pilnuje Panie Prezydencie takie firmy w Jeleniej......

Zadzwoń na Policję. Nie bój się.

W sklepie DD na Szkolnej pracują osoby bez badań zatrudnione bez umowy na czarno.Lepiej omijać taki szemrany sklep.

Największą solidarność okazali Niemcy. Zatrzymali chińską pomoc dla Włoch. O takiej postawie trudno nawet mówić, ale w przypadku Niemiec to normalne. Od stuleci nic się nie zmieniło Jeżeli Niemcy kradną..., znaczy rekwirują zbójeckim prawem towary importowane tranzytem do innych krajów, wówczas projekt CPK, czy przekop mierzei wiślanej nabiera nowego wymiaru! Te inwestycje stają się jak dowodzi korona empiria kwestią przeżycia całych nienordyckich nacji europejskich!!! .

Tylko decyzje na szczeblu państw narodowych-mogą być szybkie,skuteczne i zrozumiałe dla obywateli;a nie eurokratów i europejskich "liderów";komisji ,rad i PE ze swoimi "mądrzejszymi i starszymi'...UE w takich sytuacjach się nie sprawdza;choć Ursula van Leyen zapewniała, że "wszyscy jesteśmy Wło****i";ale p.Kidawa uważa,że jest inaczej i krytyka UE- PO prostu nie przystoi.....trzeba myśleć wspólnotowo-a nie jak "Kaczyński tylko o Polsce"....Hasło POtargowicy na dziś - przepraszamy ale taki mamy klimat.