To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kryzysowy Konkurs Fotografii Domowej „Za oknem 2020”!

Kryzysowy Konkurs Fotografii Domowej „Za oknem 2020”!

Trudny mamy czas. Koronawirus zdemolował nam życie i musimy sobie jakoś z tym radzić. Wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z oczywistymi zaleceniami, ze względów przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się niebezpiecznej choroby, wszyscy, którzy mogą i mają taką możliwość, powinni zostać w domach i ograniczyć bezpośrednie kontakty z innymi osobami. Życie na ulicach zamarło, imprezy odwołane, szkoły i wiele innych instytucji zamknięto na nie wiadomo jak długo. Mamy nadzieję, że sytuacja możliwie szybko zostanie opanowana. Póki co, walczymy z mikroskopijnym złoczyńcą i staramy się przetrwać okres izolacji, wypełniając go zbawienną aktywnością w ograniczonej przestrzeni, w jakiej przyszło nam funkcjonować. 

Ponieważ społeczną kwarantannę przechodzić można twórczo, redakcja NJ wspólnie z Fundacją Nowin Jeleniogórskich ogłaszają Kryzysowy Konkurs Fotografii Domowej „Za oknem 2020”! To pomysł na wypełnienie czasu spędzanego w domu, zajęcie głowy kreatywnym myśleniem, zapisanie wyjątkowego momentu w dziejach ludzkości (oraz swojej w nim obecności) w plastycznych obrazach, z których skomponować można później niezwykły album rodzinny. Udział w naszej całkiem poważnej zabawie, może stać się ciekawą przygodą i zaowocować wartościową nagrodą. Bo najlepsze prace, które wybierze powołane w tym celu jury, zamierzamy nagrodzić. Konkursu, podobnie jak inicjujących go wydarzeń, nie przewidywaliśmy wcześniej, więc nie mogliśmy się do niego wcześniej przygotować organizacyjnie. Dlatego o tym, jaka będzie pula nagród, które właśnie pozyskujemy, poinformujemy w kolejnych publikacjach.

Póki co, gorąco zachęcamy do zajęcia się fotografowaniem i podjęcia konkursowego wyzwania każdego, kto tylko posiada jakikolwiek cyfrowy aparat fotograficzny (choćby w smartfonie czy tablecie, pozwalający wykonać zdjęcie w jakości nadającej się do publikacji.) i potrafi mądrze go używać. Konkurs ma charakter ogólnopolski i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Uczestnictwo w nim nie wymaga wychodzenia z domu, podobnie jak zgłoszenie prac do konkursu, do czego wystarczy dostęp do internetu.

Temat prac dowolny. Bezwzględnie określony jest tylko czas i sposób ich powstania. Fotografie wykonane muszą być w okresie od 15 marca 2020 r. do dnia zakończenia przyjmowania zgłoszeń, bez wychodzenia z domu, przez ich autorów! Konkurs prowadzony będzie w dwóch głównych kategoriach: „Świat przez okno” oraz „Portret wewnętrzny”. W obu kategoriach chodzi o spojrzenie na najbliższe otoczenie i swoją obecność w nim. Można spojrzeć z domu i zarejestrować krajobraz widziany przez najprawdziwsze okno albo sportretować domowe wnętrze czy jego mieszkańców, czyli zarejestrować obraz, jaki zobaczyć można zaglądając do wnętrza zza okna. Bo do świata wewnętrznego zajrzeć można przecież przez „ok(n)o” aparatu fotograficznego.

Nagrody przyznamy w każdej z kategorii osobno. Planujemy też przyznanie zestawu nagród specjalnych w dodatkowych kategoriach, niezależnych od głównego podziału tematycznego. Będą więc nagrody za najlepsze prace w kategoriach: dziecięco-młodzieżowej (dla uczestników w wieku do lat 17), autorów w sile wieku (od 18. do 60. roku życia) oraz seniorów (dla uczestników w wieku 60+) . Pojawić mogą się także inne pozaregulaminowe nagrody specjalne sprowokowane przez ich fundatorów, pomysłowość uczestników konkursu i nadsyłane przez nich prace. Dla domowych fotografów, którzy lubią do obrazu dorzucić też dowcipne słowo, tworzymy też specjalną kategorię "Memów zainfekowanych koronawirusem". Przyznamy w niej nagrodę, jeśli tylko otrzymamy prace warte nagrodzenia. Uwaga! Zgłaszane do konkursu prace muszą być oryginalne i nie mogą naruszać prawa. Jeśli na zdjęciach będą portrety osób, fotografie te muszą być wykonane i zgłoszone do konkursu za zgodą ich bohaterów!

Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie fotografii w postaci plików cyfrowych, wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia, na adres fundacja@fundacjanj.org . Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu konkursu oraz wyrażeniem zgody na ich publikację przez organizatorów. Konkursowe fotografie prezentować będziemy na łamach „Nowin Jeleniogórskich” oraz na portalu www.nj24.pl i naszym profilu fejsbukowym. Jeden uczestnik zgłosić może do konkursu maksymalnie 10 prac w każdej z głównych kategorii. Jedną pracę stanowić może może także zestaw wielozdjęciowy zawierający do 10 fotografii, bądź wielozdjęciowy fotomontaż.

Czas trwania konkursu i jego rozstrzygnięcia nie jest jeszcze dokładnie określony. Zależy bowiem od kryzysowej sytuacji, która zainicjowała jego ogłoszenie. Aktualnie zakładamy, że prace zgłaszane mogą być do końca kwietnia 2020 r. Czas ten może zostać jednak wydłużony. O terminie rozstrzygnięciu konkursu informować będziemy w kolejnych publikacjach.

Ponieważ to szczególne przedsięwzięcie z założenia jest żywym organizmem, w czasie trwania konkursu co tydzień na naszym portalu internetowym publikować zamierzamy zestaw prac, wybranych z fotografii zgłoszonych w ciągu ostatniego tygodnia.

Ponieważ chcemy już pobudzić Was do twórczego działania i dać pretekst do rozpoczęcia fotografowania, nie tracąc przy tym ani chwili na formalności, które można będzie załatwić nieco później, konkurs ogłaszamy natychmiast. Spoglądajcie na świat „za oknem” i dzielcie się z nami swoimi fotografiami! Pierwsze nagrody, wśród których są efektowne wydawnictwa albumowe (w tym wyjątkowe i trudne do zdobycia pierwsze wydanie „Bestiariusza jeleniogórskiego”!) już czekają! Jeśli ktoś chce wesprzeć organizację konkursu i ufundować nagrody dla laureatów - zapraszamy do współpracy!   

Regulamin konkursu i wzór karty zgłoszenia dostępne są W TYM MIEJSCU oraz wśród publikacji, do których odnośnik znajduje się poniżej. 

   

Za_oknem_2020_Karta_zgłoszenia.jpg

Komentarze (1)

Fantastyczny pomysł!