To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Po wyroku TSUE. Protesty związkowców, blokowanie trasy

FOT. FB NSZZ Solidarnośc KWB Turów, FB Martin Puta

Wczorajszy (21 maja) wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE nakazujący natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, wywołał na pograniczu polsko - czeskim żywiołowe reakcje. W Kopaczowie kierowcy blokowali rondo, uniemożliwiając wjazd czeskim tirom. NSZZ Solidarność przy KWB Turów zapowiedziała protesty i napisała ostry list do premiera. Zdecydowanie zareagowali także politycy i samorządowcy.

Wczorajsza blokada ronda w Kopaczowie była spontaniczną, pierwszą reakcją  na wyrok TSUE mieszkańców Bogatyni, Zgorzelca  i innych miejscowości związanych z kopalnią i elektrownią Turów. 

Będą protestować

Ocenia się, że losem tych firm bezpośrednio zainteresowanych  jest blisko 70 tysięcy osób, pracujących w tych zakładach lub w innych, powiązanych z nimi. Oni dobrze wiedzą, że jeśli stanie kopalnia, stanie także elektrownia, a wraz z nią dziesiątki innych firm.

Dlatego ludzie skrzyknęli się i wyjechali wczoraj samochodami na rondo w Kopaczowie. To tutaj wjeżdżają na polskie trasy tiry z Czech. Polscy kierowcy zablokowali przejazd od granicy z Czechami do granicy z Niemcami.

- To dopiero początek protestów- zapowiadają na FB związkowcy z NSZZ Solidarność Kopalni Turów.  „Dzisiaj TSUE każe zamknąć kopalnię, jutro rząd RP, a pojutrze Polskę i zostaniemy kolonią” – komentował na gorąco  Wojciech Ilnicki, przewodniczący Solidarności w KWB Turów. W tej sprawie Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Brunatnego oraz Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wystosowała do premiera list.

Padły w nim mocne stwierdzenia, m.in. o utracie suwerenności i nieważności umów zawieranych z rządem. „Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” żąda natychmiastowego i jednoznacznego stanowiska polskiego rządu wobec oburzającej decyzji TSUE, nakazującej wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. To idiotyczny i bardzo groźny wyrok, bo oznacza, że TSUE pod byle pretekstem może zamknąć każdą przygraniczną kopalnię w Polsce (…). W przypadku Turowa realizacja wyroku TSUE oznacza pozbawienie Polski 7 proc. produkowanej energii i zagrożenie dla istnienia potężnej firmy zatrudniającej tysiące pracowników. Jest też realnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa energetycznego” - czytamy w liście.

Oburzenie po wyroku

- To niespotykany wyrok. Obok działa osiem kopalni i elektrowni czeskich i niemieckich. Tymczasem chce się zamknąć kopalnię, która idzie w stronę ekologii - podkreśla Wojciech Ilnicki. NSZZ  Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów proponuje dłuższą blokadę ronda w Kopaczowie, „a może i innych lokalizacji na znak oburzenia decyzją trybunału niesprawiedliwości. Będzie Republika Turoszowska” - piszą związkowcy na swoim FB.

Bogatynia w szoku

O szoku mówią w Bogatyni. Gdy zamknią kopalnię, miastu grozi, że zostanie bez ciepłej wody i ogrzewania, bo samorząd pozyskuje te media od PGE. Artur Oliasz, przewodniczący rady miejskiej w Bogatyni mówił Radiu Wrocław, że to tak jakby ktoś wyciągnął wtyczkę z gniazdka. Nagle staje wszystko.

Związkowcy z KWB Turów i Elektrowni Turów są zgodni. Nie ma możliwości, by elektrownia funkcjonowała bez kopalni. To naczynia połączone. - Nie można tak z dnia na dzień wstrzymać wydobycia – przekonują związkowcy z KWB Turów.

Rząd: Nie zamkniemy kopalni

Na razie mogą spać spokojnie. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że „polski rząd nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polski. W oświadczeniu premier stwierdził, że decyzja TSUE jest bezprecedensowa i sprzeczna z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Trzeba wyraźnie podkreślić, że na ten moment TSUE nie rozstrzygnęło zasadniczego sporu (…) - pisze premier.  Wtóruje mu  Jacek Sasin. "Nie akceptujemy decyzji TSUE ws. kopalni w Turowie i nie podejmiemy żadnych działań, które mogłyby uderzyć w bezpieczeństwo energetyczne Polski" - napisał wczoraj na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że rząd oczekuje zrozumienia wobec procesu transformacji energetyki w Polsce.

Czesi się cieszą i są gotowi do negocjacji

Czesi z przygranicznych miejscowości cieszą się z decyzji TSUE. Według nich dalsza ekspansja odkrywki w Turowie grozi utratą wody pitnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców sąsiadujących z wyrobiskiem po czeskiej stronie.

Martin Puta, hetman Kraju Liberackiego napisał na FB, że cieszy się z mieszkańcami przyległych gmin w okolicach kopalni Turów z wyrokun TSUE. Jego zdaniem Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził zastrzeżenia, które Republika Czeska i Liberecký kraj podnosili podczas negocjacji, a strona polska postępowała niezgodnie z prawem europejskim.

Ekolodzy są podobnego zdania. Uważają, że polska strona lekceważyła Czechów podczas podejmowania decyzji o wydłużeniu koncesji na wydobywanie węgla brunatnego w KWB Turów. Ostrzegali, że jeśli polski rząd nie podejmie próby polubownego rozwiązania sporu, grozi nam zamknięcie kopalni Turów z dnia na dzień .

Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca uważa, że spełnia się czarny scenariusz. Ocenia, że to będzie problem, jeśli nie tragedia dla naszego regionu . „Wciąż jesteśmy gotowi na dyskusję o sposobach ochrony interesów mieszkańców Czech i środowiska, w którym żyją” - zaznacza hetman Martin Puta.

Natchmiastowo- czyli za miesiąc

Uspokajająco w tej sytuacji brzmi wyjaśnienie, co oznacza w praktyce słowo „natychmiastowe” wykonanie środka tymczasowego TSUE. W unijnym wymiarze sprawiedliwości oznacza „w ciągu jednego miesiąca”. Po jego upływie do TSUE można wnosić o karę finansową wobec kraju UE, czyli w tym przypadku wobec Polski za ewentualne niepodporządkowanie się decyzji unijnego Trybunału.

Komentarze (31)

Szanowni związkowcy te protest skierujcie przeciwko swojemu kierownictwu i rządowi pis. To ich buta, nieudolność, niechęć negocjacji doprowadziła was do tej sytuacji

Narooo socjalistyczna pisoska hołota. Solidaruchy demontujący ten kraj gówna obklejony.

Wczoraj wolskie bydło pobili i wyrzucili ze sklepu czechów. Jako żywo przypomina mi to rozprawy z Żydami w 1931 roku w Monachium w wykonaniu brunatnych bojówek Adolfa Hitlera.

Jedynym dobrym jakie może spotkać Dolny Śląsk jest głęboka autonomia od państwa polskiego i ścisły geograficzny, polityczny i gospodarczy związek z Unią Europejską i Niemcami.

jesteś nie tylko wariat,cham ale i piąta kolumna niemiecka.
Przykre ,że Nowiny to tolerują ale dlatego,że jesteś ich etatowym pracownikiem. Nach Krankenhaus fuer Psychische Erkrankungen in Bunzlau aber schnell,Idiot.

Racja. Nie mogę dać "zielonej łapki", bo blokują.

Dalej zachwycajcie się czeskimi szczy ami w butelkach zwanymi piwem i kupujcie ich wizidła z kurą na masce.

Kupimy de@billu narodowo socjalistyczny pisbolszewicli milion elektrycznych aut krzyworyja Moravitzkyego.
***** ***

większego de@billa niż ty, na tym portalu jeszcze nie było, więc o czym do niego piszesz?? Ps. Jaki ryj ma Hołownia??

Ty pijesz polskie szczyny?

Kopalnię Turow należy natychmiast zamknąć. Dość trucia! Dziękuję Europo.

Komisja Europejska powinna natychmiast wstrzymać transfery gotówki do ksczystów.
Piszcie w tej sprawie listy e-mail do Komisji Europejskiej.

Jeśli nie znacie angielskiego czy francuskiego, piszcie w języku polskim.
Zostaną przetłumaczone.

Gornicy powinni jechać do luksemburga lub brukselki i wyrazić swoją opinie bo te orzeczenie TSUE to SKANDAL

Będę zachwycony jeśli na wolskich awanturników będą czekały czołgi i wojsko.
Oni mogą co najwyżej pojechać pod kaczy bunkier małego kulawego najszczalnika kałczyńskiego obszczać jego płot.

To byłby twój koniec na gałęzi...

W południe najwyższa kucharka ogłosi, że wyrok TSUE można pominąć, bo nie zapytał wcześniej episkopatu i muchomora jadowitego z Torunia.Niech będzie pochylony.

Pisoskie wolaki zapłacą teraz za pyskowanie w sprawie rurociągu NS2.

Prezydent Biden dał zielone światło.

Reset USA-Rosja-Niemcy.

Powiem wam szczerze pisoskie wolaki. W zjednoczonej Europie i geopolityce znaczycie tyle ile guvvno w przydrożnym rowie.

Było na 10 lat ,ale szowinistyczne rządy wolaków myślą że na nich nie ma bata .

Jest inflacja ,do tego będzie kryzys z eksportem towarów do Czech,przyłączy się Słowacja i będziemy się kisić we własnym bagienku.
Czesi nie popuszczą za Zaolzie i za 1068 r

Wolski narodowy socjalizm pisbolszewizm małego kulawego führera z bunkra kaczy szaniec na Żoliborzu szykują inwazję siłami WOT na Czechy.

Chcą knedlikom urządzić chrystianizację.

Wiedzą że pepiki i pepiczki poumierają ze śmiechu.

Urrrrrraaaaaaaa

Typowe dla PiS-u, bagatelizowanie problemu,tak długo jak się da! Może się znudzi Czechom, a jak już ten problem nabrzmieje jak kleszcz, to podburzy się związkowców i uderzymy w wielkie dzwony, jaka to nam się dzieje straszna krzywda!

Czesi mają problem z wodą przez kopalnie i tyle. Pewnie chcieli jakiś rekompensat i pomocy w rozwiązaniu istotnego dla nich problemu, zazwyczaj w przypadku takich inwestycji trzeba ponieś duże koszty ekologiczne i środowiskowe. Pech chciał że te szkody dotykają też obywateli innego państwa, sprawa trafiła do sądu i chyba myśleliśmy że jakoś to będzie a tu wniosek o zabezpieczenie. Ale problem jest bo po tym wyroku może zapaść ostateczny na naszą niekorzyść, pewnie potrwa to parę lat.

W takim razie miejmy czechów w dupie i nie dać się!

Dala bozia wzrostu zaś pod czaszką sieczka.

Związkowcy z Turowa i Turoszowa powinni zorganizować ciągłe protesty w Brukseli przed siedzibą KE i Luxemburu przed siedzibą TSUE. Jeśli zabiorą ze sobą opony nie będę zdziwiony. W ramach wycieczki warto odwiedzić miejsce zamieszkania pani sędzi i złożyć jej pismo protestacyjne.

Związkowcy z Turowa i Turoszowa powinni zorganizować ciągłe protesty w Brukseli przed siedzibą KE i Luxemburu przed siedzibą TSUE. Jeśli zabiorą ze sobą opony nie będę zdziwiony. W ramach wycieczki warto odwiedzić miejsce zamieszkania pani sędzi i złożyć jej pismo protestacyjne.

Narodowo socjalistyczne pisbolszewickie ch@my wkrótce mały kulawy hitler Kaczyński odda was w lenno Wladymirowi Putinowi. Wtedy będziecie jeździć protestować pod Kreml.
Je*** PIS.

A może byście tak zredagowali część komentarzy, a nie k u rr wa gooovno na gooovnie wypisywać pozwalacie w tym śmierdzącym brukowcu..

Powtórzę tobie pibolszewicki tłumoku.

Wy pisoskie wolaki i my pragnacy żyć w zjednoczonej politycznie gospodarczo i społecznie Wspólnocie Europejskiej zapłacimy teraz za pyskowanie waszej kulawej kaczyńskiej swaloczy w sprawie rurociągu NS2.

Prezydent Biden dał zielone światło.

Reset USA-Rosja-Niemcy. Prezydent Biden powtórzył ruch Prezydenta Obamy.

Na nic kacze Żoliborskie sm@rki.

Powiem wam szczerze pisoskie wolaki. W zjednoczonej Europie i geopolityce znaczycie tyle ile guvvno w przydrożnym rowie.

Do you understand?

Znowu nasrales de@billu....

Niech Czesi oddadzą zaległe 368 ha , które winne są Polsce po korekcie granic.

Niech oddadzą! Umowa to umowa. Zwłaszcza, że miały to być tereny w okolicy Bogatyni, czyli powiększające tze. worek turoszowski. Ale pepiki z Chrastavy blokują sprawę.