To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Reakcja premiera i innych polityków na decyzję TSUE w sprawie kopalni Turów

Reakcja premiera i innych polityków na decyzję TSUE w sprawie kopalni Turów

- Będziemy robić wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne naszemu państwu. Będziemy przeciwdziałać tej niesłusznej, niesprawiedliwej i niespodziewanej decyzji TSUE - powiedział  premier Mateusz Morawiecki, komentując wyrok Trybunału Sprawiedliwości, nakazujący wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Głos zabrali także inni politycy. Grupa PGE zapowiedziała wydanie oświadczenia.

Jak pisaliśmy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalnie w Turowie.

- Jestem przekonany, że będziemy w stanie wykazać nasze racje - zaznaczył premier. - Żadna decyzja jakiejkolwiek instytucji europejskiej nie może narażać polskich obywateli - mówił Morawiecki. - Jako szef rządu chcę z całą mocą podkreślić, że na pewno nie będziemy ryzykować zdrowiem, życiem, nie mówiąc już o normalnym funkcjonowaniu polskich obywateli, polskich rodzin, tylko dlatego, że ktoś w Trybunale Sprawiedliwości podjął taką, czy inną decyzję - podkreślił. - Elektrownia Turów, która jest zasilana węglem wydobywanym z kopalni Turów, to w zależności od tego, ile jest uruchomione, 4 do nawet 7 proc. mocy, a czasem nawet odrobinę więcej dla wszystkich polskich obywateli. Ta elektrownia w różnych okresach zabezpiecza prąd, energię elektryczną dla dwóch do trzech milionów ludzi - powiedział Mateusz Morawiecki.

Decyzję TSUE skomentował także między innymi wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. "Tymczasowe wstrzymanie wydobycia, to jest do czasu wydania wyroku. Jak długo? Rok? Półtorej? Nie nakazał zamknięcia? To czym ma się kopalnia zajmować? Co z górnikami? Ideologia przesłania myślenie. Po prostu" - napisał na Twitterze.

Minister Michał Wójcik ocenił, że decyzja TSUE jest skandalem. "Złoże w kopalni Turów jest eksploatowane od dziesiątków lat. Dziś sędziowie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazali natychmiastowe wstrzymanie wydobycia. Tak, to skandal. Koszty społeczne i gospodarcze mogą być ogromne. Na decyzji zarobią sąsiednie państwa" - napisał na Twitterze.

Komunikat w tej sprawie opublikowało również kierownictwo Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Jak podkreślono, OPZZ z zaskoczeniem przyjęło decyzję TSUE. Według związkowców "decyzja TSUE całkowicie pomija znaczenie kopalni dla polskiego systemu bezpieczeństwa energetycznego oraz sytuacji tysięcy pracowników kopalni Turów, elektrowni Turów oraz setek firm kooperujących z tymi przedsiębiorstwami".

Komentarze (10)

Kacze łajna popuściły moczem. Naszczalnik mały kulawy hitler kałczyński dał im przykład.

PIS to dramat, często mnie zwyczajnie wk......ą, ale twój żałosny bełkot pod każdym artykułem jest wkurzający zdecydowanie bardziej. Skończ z tym matole, zmień leki, cokolwiek tylko wreszcie przestań.

Narodowi socjaliści pisbolszewicy zostali osamotnieni w grupie wyszehradzkiej.

Ostał im się tylko Orban i Putin.

Zapłaczecie wolaki przez narodowy socjalizm pisbolszewizm.

Zaplacicie za pyskowanie w sprawie NS2.

Prezydent Biden dał zielone światło by wykończyć kacze łajno.

Jedynym dobrym jakie może spotkać Dolny Śląsk jest głęboka autonomia od państwa polskiego i ścisły geograficzny, polityczny i gospodarczy związek z Unią Europejską i Niemcami.

Zaraz najwyższa kucharka ogłosi, że wyrok TSUE można pominąć, bo nie zapytał wcześniej episkopatu i muchomora jadoeitego z Torunia.Niech będzie pochylony.

Przecież to ogromna szansa dla Polski. Do pokopalnianej dziury można przyjmować śmieci i odpady co najmniej z całej Europy. Główny Inspektorat Śmieciowy już może wystawiać pozwolenia.

Czym prędzej opuścimy tę pseudowspolnotę o nazwie Unia Europejska, tym lepiej dla nas wszystkich. Brytyjczycy już to zrozumieli. Czas na dalszy rozłam. To tylko kwestia czasu, aż reszta krajów wspólnoty to zrozumie.

W nawiązaniu do powyższego komentarza pseudopisarza, zalecam jednak zażywanie leków wg wskazań lekarskich. Skutki samodzielnego dawkowania ww. poście.

Wyjdźmy z eu i żyjmy z deficytowych spółek skarbu państwa.bialorus będzie dla nas rajem ekonomicznym.

Nie, na Białoruś będziemy uciekać bo będzie jak w Wenezueli.Złotówka dewaluacja a orła zastąpią kaczką .