To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

TSUE zakazuje działalności kopalni Turów

TSUE zakazuje działalności kopalni Turów

Wyrok zapadł dzisiaj (21 maja). Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wydobycie w kopalni węgla brunatnego Turów musi zostać wstrzymane. Teraz zdecyduje, czy działalność odkrywki jest legalna w świetle prawa UE. Do czasu ogłoszenia wyroku PGE musi zamknąć kopalnię. Jeśli tego nie zrobi, Polskę mogą czekać dotkliwe sankcje.

Orzeczenie jest klarowne: „Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" .

Skarga Czechów

Orzeczenie jest odpowiedzią na wniosek czeskiego rządu, który zwrócił się o wydanie nakazu wstrzymania działalności kopalni do czasu rozpatrzenia skargi, który rząd Republiki Czeskiej złożył 26 lutego 2021 roku.

Czeska skarga jest odpowiedzią na decyzję Polski na przedłużenie koncesji dla Turowa do 2026 roku i jej przedłużenie do 2044 roku pod koniec kwietnia. W obu przypadkach zabrakło przeprowadzenia prawidłowych konsultacji społecznych i oceny oddziaływania na środowisko, które są wymagane przez prawo UE. PGE planuje w 2022 roku rozbudowę kopalni, która ma prowadzić wydobycie o 70 metrów od granicy z Czechami.

Skarżą się, że zanika woda po czeskiej stronie

Kopalnia, która znajduje się w gminie Bogatynia, zagraża dostępowi do wody pitnej dla tysięcy rodzin po czeskiej stronie granicy oraz powoduje osiadanie gruntu, które może zniszczyć domy w niemieckiej Żytawie. – Przed takim obrotem sprawy przestrzegaliśmy od dawna – komentuje Kuba Gogolewski, koordynator projektów w Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.

Niestety zarówno polskie władze jak i PGE, zamiast szukać porozumienia z sąsiadami, uparcie ignorowały wszelkie próby dialogu, doprowadzając do eskalacji konfliktu. Nagłe zamknięcie kopalni będzie niewątpliwym dramatem dla regionu, który w żaden sposób nie jest przygotowany na natychmiastowe wstrzymanie wydobycia. Teraz mieszkańcy Bogatyni poniosą koszty arogancji PGE. A jeśli wydobycie wbrew orzeczeniu, będzie kontynuowane, to jako podatnicy zapłacimy wszyscy. PGE nie dołoży do tego ani złotówki, ponieważ, jak twierdzi „nie jest stroną w tym sporze”.

Bez pieniędzy na transformację

To nie koniec złych wiadomości dla regionu, których sprawcą są działania PGE.

Komisja Europejska potwierdziła, że region Bogatyni nie otrzyma środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jeśli nie zadeklaruje odejścia od węgla w tej dekadzie. Polska liczy na to, że będzie największym beneficjentem wartego 17,5 mld euro unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Możemy stracić te pieniądze, jeśli PGE i polski rząd nie przedstawią planu wygaszanie energetyki węglowej zgodnego z celami UE.

– Orzeczenie Trybunału to sygnał ostrzegawczy: Komisja Europejska musi wykorzystać swoje uprawnienia, aby skłonić Polskę do przestrzegania prawa UE, stopniowego odchodzenia od węgla i zapewnienia sprawiedliwej transformacji regionów węglowych i żyjących tam społeczności. Czas minął: Komisja Europejska nie może pozwolić, aby społeczności dotknięte skutkami katastrofy w Polsce, Czechach i Niemczech płaciły cenę za bezczynność – komentuje Riccardo Nigro z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB).

Jasne stanosiwko TSUE

Koncesja dla Turowa została przedłużona bezprawnie. To ośmieliło PGE do tego stopnia, iż przeforsował drugie przedłużenie koncesji dla Turowa do 2044 roku, nie rekompensując strat wywołanych swoimi poprzednimi działaniami – powiedziała Petra Urbanová, prawniczka z czeskiej organizacji prawniczej Frank Bold.

– Ten wyrok pokazuje, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie ma zamiaru bawić się w gierki PGE. Sąd słusznie podjął działania, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu kryzysu, w czasie kiedy rozpatruje skargę Republiki Czeskiej. Oczekujemy, że sąd będzie równie stanowczy w swoim ostatecznym orzeczeniu.

Przyszłość regionu zgorzeleckiego w rękach rządu

Nasz system energetyczny podlega transformacji, czasem wymuszanej przez wyroki sądów. Przez politykę rządu i spółki PGE powiat zgorzelecki został wykluczony z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który mógłby być solidną alternatywą i początkiem planowania nowej przyszłości regionu. Nikt nie wie, jakie będą długofalowe skutki tego wyroku, ale liczymy, że pozwoli to przyspieszyć dyskusję o sprawiedliwej transformacji. Aktualnie nikt z decydentów nie ma odwagi prowadzić rzetelnej rozmowy z samorządem i pracownikami – komentuje Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

– Przyszłość regionu jest teraz w rękach rządu Polski, który musi zmierzyć się z decyzją TSUE. Musi wziąć pod uwagę interes 3,5 tys. osób zatrudnionych w Kompleksie Turów, ale i liczniejszego społeczeństwa tego regionu, które chce odejść od węglowej tradycji - doaje Gawlik.

Komentarze (22)

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów.

Unia Europejska do czasu wykonania wyroku powinna wstrzymać jakiekolwiek przelewy do kaczej mafii.

Kaczym gangsterom spod rozporka małego kulawego hitlera Kaczyńskiego zaczyna się sypać perspektywa miliardow Euro z Europejskiej Wspólnoty.

Nie będą kacze ścierw@ wraz z muchomorem jadowitym z Torunia miały czego kraść.

Niech będzie pochylony.

Mróz i co ty ze swoją kaczym moczem cuchnącą wadzą teraz uczynisz?

Zwołaj konfę i załóż maseczkę. Nie zapomnij! Bo znów milicjant będzie musiał w pismach tłumaczyć twoją głupotę. Twoją i tej niedorobionej Machałek.

Ech, ta niereformowalna UE, znowu szkodzi jedynie słusznemu, Narodowemu Katolickiemu Rządowi Polskiemu, jak jeszcze długo? My Polacy jesteśmy dumnym narodem i NIKT nam nie będzie mówić, co należy robić i jak, bo my wiemy lepiej!!!! UE powinna niezwłocznie przelać nam wynegocjowane 750 miliardów (bo nam się należą, jak mało komu!), a my (czyli legalnie wybrana władza) - jeśli UE natychmiast nie wycofa się z absolutnie niesłusznych, absurdalnych restrykcji - wystąpimy z tej Unii i dopiero wtedy zobaczycie na co nas stać! Brexit, to pikuś - Polexit to dopiero będzie coś!!!

PGE zalicza pionowy zjazd notowań na giełdzie. Inwestorzy reagują na decyzję TSUE ws. Turowa.

Tak wygląda pycha kaczego gno#ju.

Żarty ze strony wspólnoty europejskiej skończyły się.

tu tylko nasz szczerbaty Naczelnik TYSIONCLECIA pomoc moze! Dzisiaj po kolejnym bohaterskim zrobieniu kolejnej bohaterskiej kupy, podrapie sie kilkakrotnie po worku i po glowce i wydal odpowiednie dyrektywy i wskazowki odnosnie WUNGLA i OCI(e)PLENIA KLIMATU i ROZWIONRZE ten problem powiedzial furmanowi Otto zwolennik narodowego socjalizmu PiSlamizmu w szynku u Staniczka w Tworkowie!

Czasem aż oczy bolą patrzeć,
jak się dla naszej Wolski i NASZEGO KLIMATU przemęcza,
prezes Jaroslaw K.,
naszego klubu LGBT Zoliborz „Tęcza”
dzisiaj furman Otto recytowal ten wiersz w knajpie u Staniczka w Tworkowie.

Szokiem dla narodowych socjalistów pisowców bolszewików jest to, że do teraz Czesi nie poznali się na geniuszu Zbawiciela naszczalnika wolskiego Jarosława polskezbaw ! A miało być tak pięknie! Przecież mieli nam zazdrościć tego stratega i władcy wszech-czasów - a może i całego kosmosu. A tu takie upokorzenie!
Czy Ci Czesi są niepoważni? Nie chcą widzieć i dostrzec tego, czego doznają rzesze wolaków!? Szczęścia niepojętego w państwie pis!?

Wół mamy wrogów!! Przecież od wielu wielu lat sie mówi o szkodliwości spalania węgla jak i eksploatacji.

Zniszczyć wszystko ,18% wybrało durną partię .Może pojdziemy tak jak 39 na Zaolzie?

Wół mamy wrogów!! Przecież od wielu wielu lat sie mówi o szkodliwości spalania węgla jak i eksploatacji.

Zniszczyć wszystko ,18% wybrało durną partię .Może pojdziemy tak jak 39 na Zaolzie?

Maciorenko wyśle WOT-y przeciwko wspólnocie europejskiej.

Kurcza, Pinokio, co tu robić?! Co tu robić, prundu z wungla braknie.... A od Niemca czy Szweda za ładne oczy nie wysępisz....
Mam! Jeszcze Ostrołęka do końca nie rozebrana. Wstrzymać rozbiórkę, przenieść siły i środki (w razie czego z Baranowa i z Mierzei), w razie czego wojsko i terytorialsów dorzucić i zbudować w Narodowym Powszechnym Wysiłku Enegretycznym przed kolejnym 11 Listopada,a jeszcze lepiej 15 Sierpnia. Elektrownia Ostrołęka im. Cudu nad Wisłą! i przeklętych z lasów! Niezłe, co?
Co się nie da? Przecież ten milion, czy tam pięć milionów aut elektrycznych skądś prundu będzie potrzebować.

12%

Jednak wybory będą na jesieni .

Dzieje się. Czesi wyrzuceni ze sklepu w Bogatyni. Odwet zwolenników pis za wyrok nakazujący zamknięcie Turowa. A więc wojna!

Precz z Unią, niech żyje Polska. Nie będzie niemiec pluł nam w twarz. Czas się odsuperować od nich. Zarabiamy cztery razy mniej niż oni a mamy najdroższą żywność w całej Europie, tak nas ta unia okrada.

Jutro pisoski de@bilku idziesz na zakupy do niemieckiego Lidla Kaufu lub Aldi.
Dla wolactwa jest promocja. Kiełbasa a la 5 zeta kilo i wiadro piwska.

Tylko,że to nie unia wprowadza nam nowe podatki i podwyższa już istniejące,robią to pisiory.

Pisoskie wolaki zapłacą teraz za pyskowanie w sprawie rurociągu NS2.
Prezydent Biden dał zielone światło. Reset USA-Rosja-Niemcy.

Straszni naiwniacy w tym TSUE. Oni nadal myślą, że mają do czynienia z normalnymi ludźmi.
Kucharka zaraz ogłosi, że Unia ma się jej słuchać. Kaleta udowodni, że trzeba zwiększyć wydobycie.
Decyzja powinna brzmieć:
Polska ma 48h na zatrzymanie wydobycia, po tym czasie zostaną wstrzymane wszelkie transfery finansowe oraz zostanie nałożone kara w wysokości 1M€, za każdy dzień. W razie dalszego nieprzestrzegania prawa, kary zostaną dotkliwie zwiększone.

Skumbrie w tomacie Skumbrie w tomacie
Chcieliście polski, no to ją macie.

KIG

Za chwilę wszyscy odczujemy „po kieszeni” tą decyzję Będzie prąd z Niemiec ( z takiej samej elektrowni) albo świeczki J...ć unie

Wystarczyło dogadać się z Czechami, zamiast grać im na nosie nową koncesją dla kopalni, do 2040 roku.