Ta ostatnia produkcja została specjalnie zrealizowana na jeleniogórski festiwal. Jej tytuł jest cytatem z wiersza „Urodziny” Wisławy Szymborskiej. Na film składają się archiwalne filmy niemieckie, czeskie i polskie sprzed II wojny i jakiś czas po niej. Wędrujemy po czeskim miasteczku Semily i Czeskim Raju. Po polskiej stronie przenosimy się do Karpacza, Szklarskiej Poręby, Świeradowa Zdroju, Jeleniej Góry i w Karkonosze. Poruszenie na widowni wywoływały sceny pływania łódką po Małym Stawie oraz zawody łyżwiarskie na tym zamarzniętym jeziorze. Brawami pożegnali widzowie film o trasie ostatniego tramwaju jeleniogórskiego oraz zachwycili się ogródkami letnimi rozstawionymi w alejkach parkowych w Cieplicach. Lata powojenne to także obraz targowiska na placu Ratuszowym w Jeleniej Górze oraz pochód pierwszomajowy. Filmowi towarzyszyła muzyka grana na żywo przez zespół kameralny Struna K w składzie: Ewa Antosik, Eliza Kucharska, Bożena Wasiucionek, Małgorzata Golian oraz Krzysztof Kucharski. Obraz zrealizowano na podstawie zdjęć z archiwów Jeleniogórskiego Centrum Kultury oraz Państwowego Archiwum w Czechach, Oddział Semily. Brawo dla organizatorów za pomysł zrealizowania tego projektu.
Drugi z filmów wczorajszego wieczoru miał zdecydowanie odmienny charakter. „Śliczna jesteś Laleczko” to fabularyzowany dokument, opowiadający o tragicznych przeżyciach Aleksandry Kubiak, reżyserki, performerki, związanych ze śmiercią jej matki Małgorzaty. Aleksandra zaprosiła do współpracy wybitną aktorkę teatralną Elżbietę Lisowską-Kopeć, by ta, przez jeden dzień odegrała rolę jej zmarłej matki. Tytułową laleczką miała być Ola. Tak bowiem pieszczotliwie była nazywana przez swoją mamę. Zatrudnienie zawodowej aktorki do odegrania roli matki miało być sposobem dla Aleksandry na przepracowanie osobistej traumy, związanej z brutalnym przerwaniem relacji rodzinnych. „Śliczna jesteś Laleczko” jest rejestracją przygotowań, rozmów, wzajemnego doświadczania siebie dwóch dorosłych kobiet, a w konsekwencji odegrania sceny spotkania z matką. Ale nie tylko, gdyż jest to też dokument, wiwisekcja całej skali emocji, które przez lata towarzyszyły artystce na wspomnienie wydarzeń jednego dnia. W konsekwencji powstał film, którego przesłanie jest na tyle uniwersalne, że oglądając go odnajdziemy w nim fragmenty swoich własnych emocji, radości, złości i lęków.
Jeśli widzowi sądzili, że odetchną od emocji podczas trzeciego seansu, to się mylili. Wprawdzie akcja „Pomiędzy słowami” toczy się spokojnie na ulicach Berlina, to między bohaterami filmu buzują emocje. Odczuwają to widzowie. Jakub Gierszał gra młodego Polaka, który wyemigrował do Niemiec. Udało mu się. Ma dobrą pracę w kancelarii prawnej, przyjaciół. Nie pyta o swoje korzenie, nie zastanawia się kim jest. Do tych pytań zmusza go dopiero przyjazd ojca (w tej roli Andrzej Chyra).
Film Urszuli Antoniak, która od 25 lat mieszka w Holandii, jest bardzo osobisty i uniwersalny. Niemal w każdej rodzinie znajdzie się dzisiaj ktoś, kto żyje za granicą, bo wyjechał za pracą, w poszukiwaniu lepszego losu, by zarobić na spłatę kredytów itp. Czy trudno mu się zaadaptować w nowym miejscu, czy stara się wtopić, czy może podkreśla swoją odrębność? Takie pytania padały po obejrzeniu filmu. To także obraz o szukaniu własnej tożsamości z pytaniami o koszty stylu życia, jaki wybieramy.
Film,a raczej Jakub Gierszał, przyciągnął do kina Lot tłumy. Aktor ma wiele fanek, które starały się zrobić sobie z nim zdjęcie i zdobyć autograf. Gierszał czekał na realizację tego filmu cztery lata. Przyznaje, że dobrze się stało, że projekt poczekał cztery lata i mógł przez ten czas zdobyć różne doświadczenia:
Rola była ułożona pod niego, bo tylko on mógł zagrać dwujęzycznego prawnika. Z pozoru zimny i niedostępny, pęka po spotkaniu z ojcem, niespełnionym muzykiem, lekkim ptakiem. Panowie spędzają ze sobą weekend, wspólnie przechadzają się po Berlinie i rozmawiają po polsku. Prawnik Michael ponownie staje się Michałkiem, co zmusi go do zadania sobie pytań o swoją tożsamość i przynależność. Nakręcony w czarno- białej konwencji film zdobył nagrody na Festiwalu w Gdyni i warszawskim festiwalu filmowym.
Dzisiaj (22 lutego) czekają nas trzy wydarzenia. O godz. 17 w kinie Lot zaplanowano projekcję filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” oraz spotkanie w jego reżyserką Joanną Kos – Krauze. O tej samej godzinie w galerii BWA przy ul. Długiej w Jeleniej Górze rozpocznie się wernisaż wystawy Kamila Kuskowskiego. Obejrzeć będzie można cztery multimedialne projekty (malarstwo i wideo). Na zakończenie wieczoru czeka nas projekcja filmu „Po tamtej stronie” w reż.Aki Kaurismaki (godz. 20, kino Lot). Obraz zapowiadany jest jako czarna komedia. Opowiada historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Na jego drodze staje uchodźca z Syrii...
W takcie festiwalu odbywają się też międzynarodowe warsztaty filmowe. W wielu miejscach Jeleniej Góry spotkać można więc młodych twórców pracujących z kamerami.
Więcej o tegorocznym festiwalu ZOOM-ZBLIŻENIA, trwającym do niedzieli w Jeleniej Górze, w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...