To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Festiwal filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA 2017 to już!

Festiwal filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA 2017 to już!

Już dziś, w poniedziałek, 20 lutego, rozpoczyna się jubileuszowy, 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA, organizowany przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze. W bardzo bogatym programie znakomicie zapowiadającego się wydarzenia mnóstwo dobrych filmów, świetne koncerty, spotkania z twórcami kina oraz imprezy towarzyszące. Przed nami niezwykły filmowy tydzień w Jeleniej Górze. Festiwal, na którym po prostu trzeba być!

Jeleniogórski ZOOM to przede wszystkim wspaniałe święto kina. I od startu serii bardzo atrakcyjnych pokazów specjalnych dzieł filmowych mistrzów rozpocznie się festiwal. Na dobry początek w poniedziałek, 20 lutego, zdobywca Złotej Palmy i Nagrody Publiczności na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Cannes, pokaz filmu „Ja, Daniel Blake” w reż. Kena Loacha. Tego samego dnia „Klient” Asghara Farhadi, twórcy nagrodzonego Oscarem słynnego „Rozstania”. To przedpremierowy pokaz filmu, który do kin wejdzie dopiero za 2 miesiące!

Na oficjalną inaugurację festiwalu w poniedziałkowy wieczór organizatorzy zaplanowali hitowy koncert gwiazd światowej sceny muzycznej. O godz. 21.00 w Teatrze im. C. K. Norwida zagra mistrzowskie DREAM TEAM Triom, czyli Leszek Możdżer, Lars Danielsson i Zohar Fresco, które po raz pierwszy wystąpi w Jeleniej Górze. Tych wybitnych muzyków miłośnikom jazzu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Publiczność docenia jego subtelne i wyrafinowane brzmienie, a muzycy potrafią zaskakiwać wirtuozerią i graniem na niejednym instrumencie. Oprócz fortepianu, Możdżer gra również na keyboardzie oraz celeście. Danielsson wymienia kontrabas na wiolonczelę, a Fresco rzuca na nas urok bębnami oraz instrumentami perkusyjnymi. To będzie prawdziwa gratka dla miłośników dobrej muzyki.

We wtorek, 21 lutego, zobaczyć można będzie kolejne dwa ważne filmy ostatniego sezonu. Najpierw „Komuna” Thomasa Vinterberga, reżysera słynnego oscarowego „Polowania”, a później wielki kinowy przebój – „Toni Erdmann” w reż. Maren Ade. Nominowany do Oscara, niekwestionowany triumfator gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, gdzie zdobył wszystkie najważniejsze nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera, za Najlepszy Scenariusz oraz dla odtwórców głównych ról: Sandry Hüller (Najlepsza Aktorka) i Petera Simonischeka (Najlepszy Aktor).

22 i 23 lutego to dni znakomitego kina polskiego. W środę, 22 lutego, „Ederly” w reż. Piotra Dumały. To już drugi film aktorski w dorobku cenionego na świecie twórcy filmów animowanych, który po seansie z widzami spotka się z publicznością. Wieczorem film wyłącznie dla widzów dorosłych. Nagrodzony za debiut w Gdyni, prezentowany na festiwalu w San Sebastian, Camerimmage w Bydgoszczy oraz w Londynie „Plac zabaw” w reż. Bartosza M. Kowalskiego, który także po projekcji spotka się z widzami.

W czwartek, 23 lutego najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego „Las, 4 rano” ze znakomitą kreacją Krzysztofa Majchrzaka, który będzie gościem festiwalu i weźmie udział w spotkaniu po projekcji. Także w czwartek ostatni film mistrza polskiego kina, Andrzeja Wajdy, czyli „Powidoki” z Bogusławem Lindą.

W piątek, 24 lutego, warto wybrać się na nagradzany na festiwalach w Locarno, Lipsku, Warszawie, Mińsku, Bratysławie i Jihlavie debiutancki film dokumentalny Anny Zameckiej „Komunia”. Tego samego dnia również gratka dla miłośników czeskiego kina, czyli najnowszy film Jana Hřebejka „Nauczycielka”. Jan Hřebejk po projekcji spotka się z widzami!
Przedostatni dzień festiwalu, 25 lutego, to okazja, by zobaczyć film zrealizowany przez jednego z najciekawszych i najważniejszych współczesnych artystów – Zbigniewa Liberę, czyli „Walser” ze zdjęciami Adama Sikory i główną rolą Krzysztofa Stroińskiego. Tego dnia w programie również kolejny ciekawy film dokumentalny, czyli najnowszy obraz nagradzanego i znanego na całym świecie polskiego dokumentalisty Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”. Po projekcji o filmie porozmawiać można będzie z jego twórcą.
Projekcje specjalne zakończy film węgierski „To nie są najlepsze dni mojego życia” w reż. Szabolcsa Hajdu, uznany za najlepszy film na tegorocznym festiwalu w Karlowych Warach.

Wszystkie pokazy specjalne i spotkania z twórcami filmów odbywają się w kinie LOT.

Pokazy specjalne to jednak tylko niewielka część filmowych propozycji tegorocznego ZOOM-u. Warto obejrzeć też krótkie filmy fabularne, dokumentalne i animowane oraz video-arty z całego świata, które walczyć będą o nagrody w festiwalowych konkursach, wyselekcjonowane z ponad sześciu tysięcy zgłoszonych do tegorocznego ZOOM-u! Projekcje konkursowe będą się odbywać od 22 do 24 lutego w kinie LOT i w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej oraz w Biurze Wystaw Artystycznych, gdzie tradycyjnie już prezentowany będzie video-art. Filmy nagrodzone w konkursach będzie można zobaczyć w ostatni dzień festiwalu, 26 lutego, o godz. 11.00 w kinie LOT.

Festiwalowi towarzyszą w tym roku otwarte dla publiczności warsztaty NOWE MEDIA, adresowane głównie do młodzieży zainteresowanej artystycznymi kierunkami studiów. Podczas trzech dni (22 – 24 lutego) w BWA odbędą się spotkania z wykładowcami i studentami z Wydziału Sztuki Mediów ASP z Warszawy, Wydziału Malarstwa I Nowych Mediów Akademii Sztuki ze Szczecina oraz Katedry Nowych Mediów Uniwersytetu Technicznego w Libercu, podczas których będzie także okazja do wypróbowania twórczych przekształceń i interpretacji obrazu oraz wspólnej kreacji. W sobotnie południe, 25 lutego, o godz. 12:00 w Książnicy Karkonoskiej rozpocznie się, organizowana w ramach festiwalu, międzynarodowa konferencja na temat finansowania i dystrybucji kina niezależnego w krajach Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem wykładowców z tych krajów. Na konferencję wstęp jest wolny.

Wielką atrakcję przygotowano też na uroczystą galę festiwalową, którą w sobotni wieczór, 25 lutego, o godz. 19:00 w Filharmonii Dolnośląskiej, poprowadzi słynny krytyk filmowy Tomasz Raczek. Podczas gali ogłoszone zostaną wyniki konkursów filmowych, a laureatom zostaną wręczone nagrody. Wieczór uświetni projekcja jednego z najwybitniejszych filmów niemych Charliego Chaplina „Światła wielkiego miasta”, do którego muzykę  na żywo zagra Piotr Domagała Trio.
Szczegółowy program festiwalu na stronie obok. Więcej informacji o poszczególnych wydarzeniach festiwalu w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej oraz na www.zoomfestival.pl.