To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM-ZBLIŻENIA 2019: Filmowy świat w stolicy Karkonoszy!

Festiwalowy pokaz specjalny filmu „Dogman” w reż. Matteo Garrone, rewelacji tegorocznego festiwalu w Cannes, w środę, 20 lutego.

Stenka, Kolski, Więckiewicz w Jeleniej Górze! Siedem przedpremierowych pokazów filmowych! To wszystko na tegorocznym, 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA 2019, który rozpocznie się 18 lutego w kinie LOT. Filmowe święto w stolicy Karkonoszy, organizowane przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze, trwać będzie tydzień. Tego wydarzenia nie można przegapić! Na tym festiwalu po prostu trzeba być!

W programie wydarzenia blisko 120 projekcji filmowych, w tym 15 pokazów specjalnych, na które najbardziej czekają widzowie. A jest na co czekać. Tegoroczny program ZOOM-u to nie tylko szansa na odrobienie kinowych zaległości, ale także wyjątkowa okazja dla miłośników X Muzy, by zobaczyć kilka wybitnych filmów, które w Polsce dopiero czekają na swoje premiery kinowe. Do tego dużo dobrych filmów konkursowych. Będzie co oglądać.

PONIEDZIAŁEK

Filmem otwarcia tegorocznego festiwalu będzie przedpremierowa projekcja filmu „Kafarnaum” w reż. Nadine Labaki (18 lutego godz. 16.45) - zdobywcy Nagrody Jury na MFF w Cannes 2018. To słodko-gorzka opowieść o 12-letnim chłopcu, mieszkańcu zaniedbanej części Bejrutu, który pozywa rodziców za to, że się urodził. Film z ogromnym ładunkiem emocjonalnym, ale też obraz warsztatowo dopracowany pod każdym względem i fenomenalnie zagrany przez młodego aktora w roli Zaina.
Druga projekcja pierwszego dnia festiwalu to „Ułaskawienie” – najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego (godz. 19.30). Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jan Jakub Kolski został nagrodzony za scenariusz do filmu, a nagroda za główną rolę kobiecą trafiła do Grażyny Błęckiej-Kolskiej, która była gościem ubiegłorocznego ZOOM-u. Po projekcji „Ułaskawienia” z widzami spotka się Jan Jakub Kolski.

WTOREK

Drugiego dnia, 19 lutego, o godz. 17.00 widzowie będą mogli zobaczyć „Fugę” Agnieszki Smoczyńskiej, która otrzymała na tegorocznym festiwalu w Gdyni nagrodę za debiut lub drugi film. Inspiracją dla scenariusza napisanego przez Gabrielę Muskałę, grającą główną rolę w filmie, była historia kobiety, którą aktorka zobaczyła w telewizji. Kobieta była bohaterką programu telewizyjnego „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Film opowiada historię Alicji, która straciła pamięć. Po dwóch latach wraca do swojego poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że na powrót odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Ale Alicja nie pamięta miłości do rodziny. Muskale partnerują w filmie Łukasz Simlat, Zbigniew Waleryś, Halina Rasiakówna i Piotr Skiba.

Również we wtorek, o godz. 20.00, organizatorzy zapraszają na skandynawski dreszczowiec, który stał się sensacją festiwali w Sundance i Rotterdamie, gdzie zdobył nagrody publiczności. „Winni” to trzymający w napięciu, klimatyczny, pełen zwrotów akcji thriller, budujący gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków. Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający połączenia z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Wówczas odbiera telefon od spanikowanej kobiety, która została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna, nie opuszczając pokoju, rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie. W „Winnych” każda sekunda filmu, każdy grymas, spojrzenie czy dźwięk, łączą się w mistrzowską całość, prowadzącą do zaskakującego zakończenia.

ŚRODA

Kolejnego dnia, 20 lutego, o godz. 17.00 najnowszy film reżysera „Dziewczyn do wzięcia”, czyli Janusza Kondratiuka. ”Jak pies z kotem” to autobiograficzna, pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci, Andrzej, nagle zachoruje, młodszy, pomimo różnic i muru nieporozumień, jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem. Na festiwalu w Gdyni Aleksandra Konieczna i Olgierd Łukaszewicz otrzymali nagrody za role drugoplanowe. W filmie wspaniale partnerują im Bożena Stachura i Robert Więckiewicz, który po projekcji spotka się z widzami.

Wieczór zakończy, o 20.00, projekcja filmu „Dogman” w reż. Matteo Garrone (autora słynnej „Gomorry”). Skąpane w deszczu i kokainie włoskie miasteczko i opowieść o małym, wielkim człowieku — psim fryzjerze, który musi się odgryźć. Rewelacja tegorocznego festiwalu Cannes i Złota Palma dla Najlepszego Aktora.

CZWARTEK

Następny dzień festiwalu, 21 lutego, to szansa na spotkanie z niezwykle popularną i cenioną polską aktorką – Danutą Stenką, która zagrała w najnowszym filmie Adriana Panka – „Wilkołak”, i również będzie gościem festiwalu. Akcja tego dramatu psychologicznego i horroru rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. Film otrzymał nagrody na festiwalu w Gdyni, Tallinie i w Chicago. Projekcja o godz. 17.30.

Również w czwartek, o godz. 20.00, kolejna przedpremierowa projekcja. Tym razem będzie to „Girl” w reż. Lukasa Dhonta. Film obsypany nagrodami na festiwalu w San Sebastian, Cannes 2018 (najlepszy film sekcji 'Un Certain Regard', nagroda Palma 'Queer', nagroda dla najlepszego aktora, nagroda Złota Kamera dla najlepszego debiutanta), zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej 2018 – Europejskie odkrycie roku. Opowiada historię 15-letniej Lary, która zrobi wszystko, by spełnić swoje marzenia. Chce zacząć naukę w prestiżowej szkole baletowej i zrobić karierę baleriny, ale też marzy o tym, by wydostać się z chłopięcego ciała, w którym uwięziona jest wrażliwa dziewczyna. „Girl” to także wspaniała rola Victora Polstera, tancerza, który swoją aktorską kreacją wykracza poza narzucone kulturowo schematy.

PIĄTEK

Piątkowy wieczór należeć będzie do jednego z najbardziej kontrowersyjnych filmów ubiegłego sezonu, czyli „Touch me not”, rumuńskiej reżyserki Adiny Pintilie - laureata Złotego Niedźwiedzia – głównej nagrody festiwalu Berlinale. "Wymykający się schematom i głęboko ludzki" (INDIEWIRE), "Imponująco inteligentny i oryginalny" (THE HOLLYWOOD REPORTER), "Prowokująca do myślenia, wyjątkowa podróż w intymność" (CINEUROPA) – to tylko niektóre z recenzji. „Touch Me Not” to oda do ludzkiego ciała i związanych z nim pragnień, a przede wszystkim – to wezwanie do akceptacji odmienności. Adina Pintilie testuje w swoim filmie terapeutyczny potencjał dotyku, obnażenia ciała i emocji, a towarzyszy jej w tym trójka bohaterów. Każdy z nich mierzy się przed kamerą z tym, co ich blokuje, ogranicza, przeraża. Obserwując relacje między nimi, Pintilie stawia pytania o to, jak rozumiemy „intymność”, „piękno”, „związki” czy „pożądanie”. W czasach, w których ciała - choćby kobiet czy niepełnosprawnych - stały się polem ideologicznej bitwy, to nagość okazuje się manifestacją wolności. „Touch me not” może zostać odebrane jako dzieło wybitne albo jako tania prowokacja. Ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Seans o 19.30.

SOBOTA

23 lutego aż cztery projekcje. O godz. 11.00 organizatorzy zaplanowali zestaw dwóch filmów dokumentalnych pod hasłem ZOOM na DOCS (obowiązuje 1 bilet). 20-minutowy „Thanks Jimmy” w reż. Krzysztofa Pulkowskiego – opowiada o Gitarowym Rekordzie Guinnessa – cyklicznej imprezie, odbywającej się co roku, na początku maja we Wrocławiu, w ramach Thanks Jimmi Festival. Uczestniczą w niej gitarzyści, którzy wspólnie wykonują utwór Jimmiego Hendriksa „Hey Joe”.
„Koncert na dwoje” to film Tomasza Drozdowicza. Filmowy portret artysty bezkompromisowego w miłości do muzyki. Dyrygent Jerzy Maksymiuk i jego żona Ewa tworzą szczególny związek. Charyzmatyczny maestro, odnoszący sukcesy w świecie muzyki, w życiu codziennym wydaje się być całkowicie bezradny i zagubiony bez pomocy żony, która wspiera go w codziennych, najprostszych czynnościach i podejmuje za niego wiele życiowych decyzji. Kamera towarzyszy artyście w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także ukazuje fascynujący świat genialnego twórcy, pochłoniętego do granic szaleństwa przez partytury. Film otrzymał Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym, a widzowie ZOOM-u zobaczą go zanim film trafi do dystrybucji kinowej.
Po obu projekcjach, prezentowanych w jednym bloku, odbędą się spotkania z reżyserami.

Tego samego dnia, o godz. 14.00, „53 wojny” – film, który powstał na motywach autobiograficznej książki „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” Grażyny Jagielskiej. Opowiada o miłości i skomplikowanej relacji między dwoma fascynującymi osobami, Anną i Witkiem, na tle bieżących konfliktów wojennych, rozgrywających się w różnych częściach świata. Główne role zagrali Magdalena Popławska i Michał Żurawski. Na koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" Magdalena Popławska otrzymała nagrodę za rolę kobiecą, a film - Nagrodę Jury Młodzieżowego.

Kinowy dzień zakończy kolejna przedpremierową projekcja. O godz. 16.00 rozpocznie się pokaz filmu „Szczęśliwy Lazzaro” w reż. Alice Rohrwacher. Oniryczna opowieść, o młodym mieszkańcu zapomnianej przez Boga i ludzi sycylijskiej wsi, bezlitośnie eksploatowanej przez baronową Alfonsinę De Lunę i jej ekonoma. Nieznający ironii, występku ani fałszu Lazzaro jest wcieleniem najszlachetniejszej dobroci, przez wszystkich uznawanej jednak za zwykłą głupotę. Kiedy więc Lazzaro udzieli schronienia znudzonemu synowi arystokratki, ten postanowi dla zabawy wykorzystać naiwność wieśniaka. Film otrzymał wiele nagród, m. in. za najlepszy scenariusz na festiwalu filmowym w Cannes.

NIEDZIELA

Ostatnią projekcją specjalną festiwalu będzie przedpremierowy pokaz filmu Łukasza Grzegorzka „Córka trenera” (24 lutego, godz. 13.00). Maciej Kornet podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką Wiktorią. Ona jest jego oczkiem w głowie, córeczką tatusia i jego wielką chlubą. Chciałby, aby była najlepsza. On jest dla niej całym światem. Do czasu, gdy dołącza do nich Igor, dobrze zapowiadający się zawodnik, którego Maciej Kornet zacznie trenować. Dzięki niemu Wiktoria otworzy się na nowe doznania. Pierwszy papieros, pierwszy kieliszek alkoholu, pierwsza miłość. Jedną z głównych ról zagrał w filmie Jacek Braciak, a partneruje mu m.in. Agata Buzek.

Bilety już w sprzedaży w kinie LOT i w ODK na Zabobrzu. Więcej informacji o festiwalowych wydarzeniach w Nowinach Jeleniogórskich, publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej, oraz na www.zoomfestival.pl.

Fuga.jpg
Córka trenera.jpg
53 wojny.jpg
Girl.jpg
Kafarnaum.jpg
Koncert na dwoje.jpg
Dogman.jpg
ZOOM-ZBLIZENIA 2019 PLAKAT.jpg