To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Filmowe ZBLIŻENIA 2019 to już! Hitowy program festiwalu

Filmowe ZBLIŻENIA 2019 to już! Hitowy program festiwalu

W poniedziałek, 18 lutego, rozpoczyna się wielkie filmowe święto pod Karkonoszami, czyli 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA, organizowany przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze. To wydarzenie, jakiego nie można przegapić! Na tym festiwalu po prostu trzeba być!

W programie siedmiodniowej imprezy blisko 120 projekcji filmowych, w tym kilkanaście pokazów specjalnych. Aż siedem z nich to pokazy przedpremierowe filmów nagradzanych na prestiżowych festiwalach, które nie weszły jeszcze na ekrany kin. Na festiwalowe spotkania z publicznością do kina LOT, w którym odbywać będą się specjalne pokazy filmowe, przyjedzie plejada gwiazd polskiego kina, m.in. Danuta Stenka, Robert Więckiewicz, Jan Jakub Kolski oraz Agata Smoczyńska, Karolina Bruchnicka, Łukasz Grzegorzek, Tomasz Drozdowicz. Gośćmi festiwalu będą także znakomici twórcy Paweł Łoziński, Kuba Czekaj i Krzysztof Majchrzak, którzy zasiądą w jury festiwalowych konkursów.

Festiwal zainauguruje 18 lutego przedpremierowa projekcja filmu „Kafarnaum” w reż. Nadine Labaki - zdobywcy Nagrody Jury na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Cannes.
Ten film warto zobaczyć również dlatego, że konkuruje z „Zimną wojną” Pawła Pawlikowskiego w wyścigu po tegorocznego Oscara, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Pierwszego dnia festiwalu obejrzeć będzie można także „Ułaskawienie”, czyli najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego – wybitnego reżysera, scenarzysty, pisarza, operatora filmowego, producenta i wykładowcy na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi, który spota 21.10, tuż po przedpremierowej projekcji spotka się z publicznością.

Drugiego dnia imprezy „Fuga” Agaty Smoczyńskiej i spotkanie z reżyserką, która debiutanckimi „Córkami dancingu” oraz skandynawski dreszczowiec „Winni”  Gustava Mollera, który stał się sensacją festiwali w Sundance i Rotterdamie, gdzie zdobył nagrody publiczności..

W środę najnowszy film Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem” oraz spotkanie ze znakomitym aktorem Robertem Więckiewiczem, który zagrał w nim rolę. Tego samego dnia „Dogman” w reż. Matteo Garrone (autora słynnej „Gomorry”) - rewelacja tegorocznego festiwalu Cannes i Złota Palma dla Najlepszego Aktora.

W czwartek m.in. przedpremierowa projekcja filmu „Girl” w reż. Lukasa Dhonta - obsypanego nagrodami na festiwalu w San Sebastian, Cannes 2018 (najlepszy film sekcji 'Un Certain Regard', nagroda Palma 'Queer', nagroda dla najlepszego aktora, nagroda Złota Kamera dla najlepszego debiutanta), zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej 2018 – Europejskie odkrycie roku.

W piątek projekcje filmów „Nina” Olgi Chajdas oraz jednego z najbardziej kontrowersyjnych obrazów ubiegłego sezonu - „Touch me not”, rumuńskiej reżyserki Adiny Pintilie - laureata Złotego Niedźwiedzia – głównej nagrody festiwalu Berlinale. Tego dnia także festiwalowy performace Zuzanny Janiny „Historia Pewnej Zdrady” (w galerii BWA ).

W sobotę festiwalowa sekcja „ZOOM NA DOCS”, czyli blok dwóch filmów dokumentalnych. Po przedpremierowej projekcji filmu o życiu zjawiskowego muzyka Jerzego Maksymiuka „Koncert na dwoje” (zdobywcy nagrody publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym) z publicznością spotka się jego reżyser Tomasz Drozdowicz. Tego dnia na festiwalowym ekranie jeszcze inny dokument - „Thanks Jimmy” w reż. Krzysztofa Pulkowskiego – i spotkanie z jego autorem. Później „53 wojny” Ewy Bukowskiej (koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" Magdalena Popławska otrzymała nagrodę za rolę kobiecą, a film - Nagrodę Jury Młodzieżowego) oraz obsypany nagrodami „Szczęśliwy Lazzaro” w reż. Alice Rohrwacher ( nagrodzony m. in. za najlepszy scenariusz na festiwalu filmowym w Cannes).

Pokazy specjalne z udziałem festiwalowych gości cieszą się zawsze największą popularnością widzów. ZOOM to jednak przede wszystkimi wielkie święto kina niezależnego. To jedna największych i najważniejszych imprez promujących kino offowe organizowanych w Polsce, ciesząca się się ogromnym zainteresowaniem także poza granicami naszego kraju. W tym roku, podczas trzech dni projekcji konkursowych (od środy do piątku) o prestiżowe nagrody „Żelaznych filmowców” walczyć będą fabuły, dokumenty i animacje z całego świata, wyselekcjonowane z kilku tysięcy filmów zgłoszonych do festiwalu! Miłośników kina czekają więc trzy dni wielkiej uczty. Laureatów nagród poznamy podczas sobotniej gali finałowej w Zdrojowym Teatrze Animacji, którą uświetni koncert Adama Bałdycha - jednego z najwybitniejszych skrzypków jazzowych świata .

W kończącą festiwal niedzielę najpierw pokaz filmów nagrodzonych w konkursie i na finał jeszcze przedpremierowa projekcja filmu „Córka trenera” Łukasza Grzegorzka (Nagroda dla najlepszego filmu młodzieżowego w Cottbus; Nagroda Publiczności na Forum Kina Europejskiego "Cinergia” w Łodzi), a po niej spotkanie z reżyserem i Karoliną Bruchnicką - aktorką grająca główną rolę. 

Konstelacja gwiazd

Szczególnym wydarzeniem tegorocznego ZOOM-u będzie udział w festiwalu wielkiej gwiazdy polskiego kina i teatru, wspaniałej i uwielbianej przez publiczność aktorki Danuty Stenki, która dwukrotnie spotka się publicznością w czwartek, 21 lutego. Najpierw będzie gościem spotkania autorskiego Łukasza Maciejewskiego – kolejnej znakomitej postaci, bez której trudno wyobrazić dziś sobie świat współczesnego kina. Ten ceniony, filmoznawca krytyk filmowy i teatralny, jest autorem bestsellerowej książki poświęconej Danucie Stence „Flirtując z życiem”, której kolejne wydanie pojawiło się niedawno na rynku.

Łukasz Maciejewski jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci"). Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, juror na kilkuset festiwalach filmowych, moderator i organizator dziesiątek imprez filmowych. W 2018 roku otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „filmowa książka roku”, statuetkę „Art-Kciuka 2018” dla „wybitnego człowieka instytucji”, a także medal „Polonia Minor” przyznany przez marszałka województwa małopolskiego za zasługi w upowszechnianiu kultury w Małopolsce. Członek Rady Programowej „TheMuBa” - internetowego teatru Borysa Szyca. Pomysłodawca i organizator autorskich cykli: "Kino za Rogiem" i "Aktorki na Bielanach" (Warszawa), "Magiel filmowy" (Wrocław), "Goście Łukasza Maciejewskiego" (Tarnów), "Przywrócone arcydzieła" (Kraków), moderator "Kina Konesera" w Koninie. Ambasador akcji "Kultura Dostępna w kinach", ekspert stacji "HBO" i "Cinemax". W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prowadzi kino "Millennium". Autor wielu książek (m.in. dwujęzycznego, polsko-angielskiego albumu „Koniec świata wartości. Rozmowy z Krystianem Lupą”, "Przygoda myśli", "Wszystko jest lekko dziwne" – wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem, "Aktorki. Spotkania", "Aktorki. Portrety", „Aktorki. Odkrycia”), stały współpracownik kilkunastu czasopism, recenzent i felietonista Onetu oraz łódzkiego "Kalejdoskopu", stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, autor cyklu "Z fotela Łukasza Maciejewskiego" (portal Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych). Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki "Uskrzydlony", "Dziennikarskiej Weny" oraz "Złotej Róży" za "nową jakość w krytyce filmowej", trzykrotnie nominowany do Nagrody PISF, czterokrotnie do tytułu "Człowieka Roku Małopolski".

Jego bestsellerowy, zbierający znakomite recenzje, wywiad – rzeka Danutą Stenką „Flirtując z życiem” podbił serca tysięcy czytelników. Nie tylko za sprawą fenomenalnej bohaterki tej książki ale i niezwykłej rozmowy nieustannie prowadzonej z Danutą Stenką.

Ze wstępu Łukasza Maciejewskiego:
Tuż po premierze wydawniczej ruszyliśmy z Danutą w trasę promocyjną. Zazwyczaj jest tak, że tego rodzaju promocja kończy się po miesiącu, dwóch, tymczasem nasza podróż trwa już… piąty rok. Zawsze w szczelnie wypełnionych salach, spotykamy się zarówno w dużych ośrodkach, jak i w mniejszych miejscowościach, gminnych bibliotekach i domach kultury, rozmawiamy z czytelnikami o aktorstwie, teatrze, filmie – o życiu. Naszym i ich życiu. Flirtujemy.
Nigdy nie musiałem pytać uczestników tych spotkań, dlaczego aż tak tłumnie przychodzą właśnie na rozmowę z Danutą Stenką. Znam dobrze odpowiedź. Stenka to światło, Stenka to uśmiech, klasa i talent. Z ręką na sercu, nie znam nikogo, kto miałby na temat bohaterki „Flirtując z życiem” inne zdanie. W czasach tak pełnych podziałów Danuta łączy ludzi. Kochają ją kobiety, mężczyźni, dzieci. Dlaczego? Bo jest mądra, piękna i bardzo ludzka, autentycznie skromna (czasami przesadnie) i nieodmiennie naturalna. Na scenie tworzy wielkie role, ale w życiu nie gra nigdy, nikogo nie udaje. Stenka jest Stenką. I za to ją kochamy.

Nowe, poszerzone wydanie „Flirtując z życiem” to nasz prezent dla Państwa. Od kilku lat podczas spotkań z czytelnikami coraz częściej pojawiały się pytania, kiedy ukaże się kolejne wydanie naszej książki. Nie potrafiliśmy odpowiedzieć, obiecując jedynie kolejne dodruki. Tymczasem pięć lat w życiu aktora tak rozpoznawalnego i zapracowanego jak Danuta Stenka to szmat czasu. Wiele się zmieniło. Danuta zagrała kolejne wielkie role w teatrze, a jej filmografia wzbogaciła się o kilkanaście nowych tytułów; jako kobieta uspokoiła się, chyba jeszcze wypiękniała.
Po pięciu latach odnalazłem moją bohaterkę odmienioną. Spokojniejszą, pogodzoną z losem, pewniejszą siebie. Proszę posłuchać, co ma dzisiaj do powiedzenia, a mówi rzeczy ważne i piękne. Od Stenki bije światło. To nie tylko flirt z życiem, to miłość – do życia.

Danuta Stenka:
To przecież była jedynie zwyczajna rozmowa dwojga zaprzyjaźnionych i ciekawych siebie ludzi. Nic więcej. Żadnych ciekawostek, sensacji. Słaba jestem w plotkowaniu, marny ze mnie materiał na skandalistkę. Po prostu dałam ci się zaprosić do swojego świata. I tutaj trzeba wrócić do źródła, czyli do ciebie. Flirtując z życiem nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby propozycja nie padła z twoich ust. Chcę to powiedzieć. Po pierwsze, jestem pewna, że gdyby nie ty, nie zdecydowałabym się na tę książkę, a nawet gdybym jakimś cudem została do niej przekonana (w co nie wierzę), taka praca byłaby dla mnie udręką. Tobie ufam. Dajesz mi poczucie absolutnego bezpieczeństwa. To właśnie sprawia, że pomimo lęków wybrałam się z tobą w tę podróż.
Podczas naszych spotkań pootwierały się we mnie furtki wspomnień, wezbrała fala osobistych zwierzeń. No, ale to były rozmowy dwojga bliskich sobie ludzi, więc zapominałam o dyktafonie, zapomniałam, że chodzi o wywiad do książki, i bez asekuracji zagłębiałam się w siebie, powyjmowałam z własnego wnętrza i życia również sprawy, którymi może niekoniecznie chciałabym dzielić się ze wszystkimi. Jakież było moje zdziwienie, kiedy zauważyłam, że sam to wszystko wyłapałeś, bez konsultacji ze mną wyeliminowałeś to, co byłoby niepotrzebnym naddatkiem. Autoryzacja była minimalna, kosmetyczna. Bo mnie znasz, bo rozumiesz. Czujesz.

Czwartkowe spotkanie tych dwóch wspaniałych osobowości w jeleniogórskim BWA będzie zapewne szczególnym, festiwalowym rarytasem. A po nim w kinie LOT obejrzeć będzie można przedpremierowy pokaz nagradzanego na festiwalach w Gdyni, Chicago i Tallinie filmu Adriana Panka „Wilkołak”, okrzykniętego już fenomenem polskiego kina gatunkowego. Rolę w tym filmie zagrała Danuta Stenka, która po projekcji w kinie porozmawia z widzami.

22. MFF ZOOM–ZBLIŻENIA JELENIA GÓRA 2019

PROGRAM POZAKONKURSOWY

18.02.2019 PONIEDZIAŁEK

16:45 KAFARNAUM, reż. Nadine Labaki
pokaz przedpremierowy

19:30 UŁASKAWIENIE, reż. Jan Jakub Kolski
pokaz przedpremierowy
po projekcji spotkanie z reżyserem filmu

19.02.2019 WTOREK

17:00 FUGA, reż. Agnieszka Smoczyńska
po projekcji spotkanie z reżyserką filmu

20:00 WINNI, reż. Gustav Möller

20.02.2019 ŚRODA

17:00 JAK PIES Z KOTEM, reż. Janusz Kondratiuk
po projekcji spotkanie z Robertem Więckiewiczem

20:00 DOGMAN, reż. Matteo Garrone

21.02.2019 CZWARTEK

16:00 FLIRTUJĄC Z ŻYCIEM - DANUTA STENKA i ŁUKASZ MACIEJEWSKI
spotkanie autorskie
Biuro Wystaw Artystycznych (wstęp wolny)

17:30 WILKOŁAK, reż. Adrian Panek
pokaz przedpremierowy
po projekcji spotkanie z Danutą Stenką

20:00 GIRL, reż. Lukas Dhont
pokaz przedpremierowy

22.02.2019 PIĄTEK

16:00 HISTORIA PEWNEJ ZDRADY – performance Zuzanny Janin
Biuro Wystaw Artystycznych (wstęp wolny)

16:45 NINA, reż. Olga Chajdas

19:45 TOUCH ME NOT, reż. Adina Pintilie

23.02.2019 SOBOTA

11:00 ZOOM NA DOCS – zestaw filmów:
THANKS JIMI, reż. Krzysztof Pulkowski
po projekcji spotkanie z reżyserem filmu

KONCERT NA DWOJE, reż. Tomasz Drozdowicz
pokaz przedpremierowy
po projekcji spotkanie z reżyserem filmu

14:00 53 WOJNY, reż. Ewa Bukowska

15:45 SZCZĘŚLIWY LAZZARO, reż.: Alice Rohrwacher
pokaz przedpremierowy

19:00 GALA FESTIWALOWA
ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród
ADAM BAŁDYCH & KRZYSZTOF DYS – koncert
prowadzenie Gali: ŁUKASZ MACIEJEWSKI
Zdrojowy Teatr Animacji

24.02.2019 NIEDZIELA

11:00 POKAZ FILMÓW NAGRODZONYCH
(wstęp wolny)

13:00 CÓRKA TRENERA, reż. Łukasz Grzegorzek
pokaz przedpremierowy
po projekcji spotkanie z reżyserem i aktorką – Karoliną Bruchnicką

 

PROGRAM KONKURSÓW

KONKURS FILMU FABULARNEGO

20.02.2019 ŚRODA
11:00 – 13:15 BLOK I (Kino LOT, ul. Pocztowa 11)
13.45 - 16:00 BLOK II (Kino LOT, ul. Pocztowa 11)
18:15 – 20:30 BLOK III (JCK, ul. Bankowa 28/30)

21.02.2019 CZWARTEK
10:45 – 13:00 BLOK IV (Kino LOT, ul. Pocztowa 11)
13.20 – 15:35 BLOK V (Kino LOT, ul. Pocztowa 11)
17:15 – 19:30 BLOK VI (JCK, ul. Bankowa 28/30)

22.02.2019 PIĄTEK
11:30 – 13:45 BLOK VII (Kino LOT, ul. Pocztowa 11)
14:00 – 16:15 BLOK VIII (Kino LOT, ul. Pocztowa 11)

23.02.2019 SOBOTA
10:30 dyskusja autorów filmów konkursowych z jurorami – omówienia filmów (BWA, Plac Ratuszowy 1)

KONKURS FILMU ANIMOWANEGO

20.02.2019 ŚRODA
14:15 – 15:45 BLOK I (JCK, ul. Bankowa 28/30)

21.02.2019 CZWARTEK
9:30 – 10:30 BLOK II (Kino LOT, ul. Pocztowa 11)
13:50 – 15:10 BLOK III (JCK, ul. Bankowa 28/30)

22.02.2019 PIĄTEK
9:00 – 10:00 BLOK IV (Kino LOT, ul. Pocztowa 11)

23.02.2019 SOBOTA
12:00 dyskusja autorów filmów konkursowych z jurorami – omówienia filmów (BWA, Plac Ratuszowy 1)

KONKURS FILMU DOKUMENTALNEGO

20.02.2019 ŚRODA
12:00 – 14:00 BLOK I (JCK, ul. Bankowa 28/30)
16:00 – 18:00 BLOK II (JCK, ul. Bankowa 28/30)

21.02.2019 CZWARTEK
9:30 – 11:20 BLOK III (JCK, ul. Bankowa 28/30)
11:45 - 13:35 BLOK IV (JCK, ul. Bankowa 28/30)
15:20 – 17:00 BLOK V (JCK, ul. Bankowa 28/30)

22.02.2019 PIĄTEK
10:15 - 11:15 BLOK VI (Kino LOT, ul. Pocztowa 11)

23.02.2019
10:30 dyskusja autorów filmów konkursowych z jurorami – omówienia filmów (BWA, Plac Ratuszowy 1)

Więcej na temat tegorocznego ZOOM-u w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej oraz na www.zoomfestival.pl

ZOOM 2019 - plakat.jpg
ZOOM 2019 - Ułaskawienie.jpg
ZOOM 2019 - Fuga.jpg
ZOOM 2019 - Winni.jpg
ZOOM 2019 - Danuta Stenka.jpg
Flirtujac z życiem - okładka.jpg

Komentarze (2)

Ja się pytam czy pierwszego każdego miesiąca będą darmowe przejazdy?

NIE! KOMUNIKAT ZE STRONY MZK:

Przypominamy, że z dniem 1 marca 2019 r. na podstawie nowego cennika obowiązuje odpłatność za przejazd autobusami MZK w każdym pierwszym dniu miesiąca.

Nie dotyczy 1 stycznia i 1 listopada.