To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2019: Wielkie kino i filmowe gwiazdy w Jeleniej Górze!

Wśród festiwalowych gości będzie Robert Więckiewicz, który porozmawia z widzami po środowej projekcji filmu „Jak pies z kotem”.

Już 18 lutego rozpoczyna się 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM-ZBLIŻENIA, organizowany przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze. W programie tygodniowego święta kina blisko 120 projekcji filmowych, w tym kilkanaście pokazów specjalnych. Aż siedem z nich to pokazy przedpremierowe filmów nagradzanych na prestiżowych festiwalach, które nie weszły jeszcze na ekrany kin. Na festiwalowe spotkania z publicznością do kina LOT, w którym odbywać będą się specjalne pokazy filmowe, przyjedzie plejada gwiazd polskiego kina, m.in. Danuta Stenka, Robert Więckiewicz i Jan Jakub Kolski. Gośćmi festiwalu będą również: ceniony reżyser filmów dokumentalnych – Paweł Łoziński, Kuba Czekaj – autor słynnego filmu „Baby Bump” oraz wybitny polski aktor Krzysztof Majchrzak, którzy zasiądą w jury festiwalowych konkursów.

Na początek mocne uderzenie. Festiwal zainauguruje przedpremierowa projekcja filmu „Kafarnaum” w reż. Nadine Labaki (18 lutego godz. 16.45) - zdobywcy Nagrody Jury na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Cannes.
Najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu w Cannes i Nagroda Jury to najlepsza rekomendacja. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jej film pochłania, wstrząsa, porusza – i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia. Ten film warto zobaczyć również dlatego, że to konkurent „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego w wyścigu po tegorocznego Oscara, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Jako, że jest to przedpremierowa projekcja, mamy jedyną szansę, aby móc porównać oba filmy jeszcze przed nocą oscarową, która tuż po zakończeniu ZOOM-u, 24 lutego.

Już pierwszego dnia festiwalu (18 lutego) z jeleniogórską publicznością spotka się Jan Jakub Kolski - wybitny polski reżyser, scenarzysta, pisarz, operator filmowy, producent, wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi, który zrealizował 17 filmów fabularnych (m. In. Pogrzeb kartofla, Pograbek; Jancio Wodnik; Cudowne miejsce; Historia kina w Popielawach; Pornografia; Jasminum; Zabić bobra; Las, 4 rano), pokazywanych na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, między innymi: w Cannes, Wenecji, Berlinie, Moskwie, Tokio, Montrealu, Szanghaju, Karlowych Warach. Zdobywca wielu nagród. Jego rozmowa z widzami zaplanowana jest ok. 21.10, tuż po przedpremierowej projekcji najnowszego filmu reżysera - „Ułaskawienie” (godz. 19.30), w którym główne role zagrali Grażyna Błęcka-Kolska i Jan Jankowski.

We wtorek 19 lutego, o godz. 18.45, spotkanie ze związaną z Jelenią Górą reżyserką Agatą Smoczyńską, która zadebiutowała w 2015 r. „Córkami Dancingu”, nagrodzonymi za najlepszy debiut na FF w Gdyni. Reżyserka została też okrzyknięta „Odkryciem roku” Polskich Nagród Filmowych. Film „Córki dancingu” przyniósł jej kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. w Fantasporto, Sofii, Montrealu, Wilnie, Sundance - gdzie otrzymał Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”. Najnowszy film reżyserki, „Fuga” (projekcja we wtorek o godz. 17.00, przed spotkaniem z autorką), swoją premierę miał na MFF w Cannes, gdzie zebrał entuzjastyczne recenzje krytyków. Prawa do filmu zostały już sprzedane do m.in Danii, Czech, Niemiec, Szwecji, Kanady i Chin. Film opowiada o kobiecie, która straciła pamięć, zatraciła swoją dawną tożsamość, nie pamięta rodziny. Główną rolę w filmie zagrała Gabriela Muskała.

W środę, 20 lutego gościem festiwalu będzie znakomity aktor filmowy i teatralny Robert Więckiewicz. Jego najgłośniejsze role to Socha w nominowanym do Oskara obrazie Agnieszki Holland „W ciemności”, Lech Wałęsa w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, w reżyserii Andrzeja Wajdy, oraz Jerzy – główny bohater filmu „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojtka Smarzowskiego. Robert Więckiewicz jest zdobywcą wielu nagród, m.in. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i aż czterech Orłów, Polskiej Nagrody Filmowej. Został też wielokrotnie uhonorowany przez publiczność i krytykę za granicą – min. w Courmayeur, w Setubal, Chicago, Tokio oraz przez Słowacką Akademię Filmową. Jesienią 2018 roku miały miejsce premiery aż trzech filmów z Robertem Więckiewiczem w rolach głównych: „Kler” Wojtka Smarzowskiego, „7 uczuć” Marka Koterskiego oraz „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, który będzie można zobaczyć podczas ZOOMU (projekcja w środę o godz. 17.00). To autobiograficzna, pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci, Andrzej, nagle zachoruje, młodszy, pomimo różnic i muru nieporozumień, jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem. Spotkanie z Robertem Więckiewiczem zaraz po projekcji, ok. godz. 18.45.

W czwartek 21 lutego do Jeleniej Góry przyjedzie Danuta Stenka. Uwielbiana przez publiczność wybitna aktorka, mająca na swoim koncie ponad 50 ról filmowych i wiele ról teatralnych. Dwukrotnie spotka się z widzami. Najpierw o godz. 16.00 w jeleniogórskiej galerii BWA będzie gościem Łukasza Maciejewskiego – cenionego krytyka filmowego i teatralnego, autora poświęconej Danucie Stence bestsellerowej książki „Flirtując z życiem”.
Nigdy nie musiałem pytać uczestników spotkań, dlaczego aż tak tłumnie przychodzą właśnie na rozmowę z Danutą Stenką. Znam dobrze odpowiedź. Stenka to światło, Stenka to uśmiech, klasa i talent. Z ręką na sercu, nie znam nikogo, kto miałby na temat bohaterki „Flirtując z życiem” inne zdanie. W czasach tak pełnych podziałów Danuta łączy ludzi. Kochają ją kobiety, mężczyźni, dzieci. Dlaczego? Bo jest mądra, piękna i bardzo ludzka, autentycznie skromna (czasami przesadnie) i nieodmiennie naturalna. Na scenie tworzy wielkie role, ale w życiu nie gra nigdy, nikogo nie udaje. Stenka jest Stenką. I za to ją kochamy - pisze o swojej bohaterce we wstępie do „Flirtując z życiem” Łukasz Maciejewski.

Później, około godz. 19.00, Danuta Stenka spotka się z publicznością w kinie LOT - po przedpremierowej projekcji filmu „Wilkołak” w reż. Adriana Panka, w którym zagrała. (pokaz godz. 17.30). „Wilkołak” to fenomen polskiego kina gatunkowego. Świetny thriller psychologiczny i zarazem metafora powojennych traum. Prowizoryczny sierociniec wśród lasów i obozowe wilczury osaczające pałac w poszukiwaniu pożywienia. Nagroda na FPFF w Gdyni, Chicago i Nagroda Publiczności na FF w Tallinie.

Reżyser filmów dokumentalnych, Tomasz Drozdowicz porozmawia z widzami w sobotę, 23 lutego, o godz. 13.10 – po przedpremierowej projekcji filmu „Koncert na dwoje” (projekcja o godz. 11.00). Film zdobył nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Jerzy Maksymiuk. Dyrygent, kompozytor, pianista. Kochany przez wybitnych, drażniący i nielubiany przez wyrobników muzyki. Charyzmatyczny „maestro”, podziwiany w Londynie, Glasgow i Paryżu, w życiu codziennym całkowicie bezradny bez pomocy żony. Film jest opowieścią o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent.

W niedzielę, 24 lutego, o godz. 13.00 przedpremierowy pokaz filmu „Córka trenera” (Nagroda dla najlepszego filmu młodzieżowego w Cottbus; Nagroda Publiczności na Forum Kina Europejskiego "Cinergia” w Łodzi). Maciej Kornet (w tej roli rewelacyjny Jacek Braciak) podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką Wiktorią. Ona jest jego oczkiem w głowie, córeczką tatusia i jego wielką chlubą. Chciałby, aby była najlepsza. On jest dla niej całym światem. Do czasu, gdy dołącza do nich Igor, dobrze zapowiadający się zawodnik, którego Maciej Kornet zacznie trenować. Pierwszy papieros, pierwszy kieliszek alkoholu, pierwsza miłość... Po filmie, ok. 14.30, spotkanie z Karoliną Bruchnicką - aktorką grająca główną rolę - oraz Łukaszem Grzegorzkiem – reżyserem.

To tylko wybrane propozycje z bogatego programu wydarzenia. Na miłośników kina czekają także trzy dni projekcji trzech konkursów filmowych. Od środy do piątku (20-22 lutego) o nagrody walczyć będą fabuły, dokumenty i animacje z całego świata, wyselekcjonowane z ogromnej ilości filmów zgłoszonych do prestiżowej rywalizacji. Laureatów nagród poznamy podczas sobotniej gali finałowej w Zdrojowym Teatrze Animacji.
Więcej na temat tegorocznego ZOOM-u oraz program festiwalu w publikacjach, do których odnośniki znajdują sie poniżej oraz na www.zoomfestival.pl

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy  zaproszenia na wszystkie pokazy filmowe tegorocznego ZOOM-u . Informacja, jak można je zdobyć w „Nowinach Jeleniogórskich” z 5 lutego 2019 r. Zapraszamy!