To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W owczarni rozgoszczą się artyści

W owczarni rozgoszczą się artyści

Kolejny budynek w zabytkowym folwarku w Bukowcu zmienia swoje przeznaczenie. Dawna owczarnia przekształca się w Centrum Edukacyjno- Konferencyjne. Trwają prace adaptacyjne.

- Powstaną sala koncertowa na około 200 miejsc oraz sala konferencyjna – wyjaśnia Katarzyna Smolarek z Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Fundacja jest właścicielem folwarku w Bukowcu i stopniowo zamienia przeznaczenie starych budynków gospodarczych.

Warsztaty dla plastyków

W dawnej owczarni poza dużymi salami będą także pomieszczenia warsztatowe dla fotografików, plastyków, artystów multimedialnych i innych twórców.

- Zależało nam by, mieć obiekt całoroczny, w którym można byłoby urządzać koncerty i inne wydarzenia kulturalne nie tylko latem – mówi Katarzyna Smolarek.

Inwestycja jest częścią dużego projektu zagospodarowania kompleksu pałacowo- parkowego w Bukowcu. Prace finansowane są z dotacji unijnych.

Browar, stodoła i Domek Rybaka

Od kilku lat czynna jest Stodoła Artystyczna (nazwa wskazuje, co znajdowało się w tym budynku przed jego adaptacją), w której odbywają się koncerty i spotkania z artystami. Najbliższe zaplanowano na 8 września. Będzie można wysłuchać opery „Fidelio” Ludwiga van Beethovena.

W lipcu został otwarty stary browar. Teraz można w nim oglądać wystawę „Tajemniczy las”.

Zrekonstruowany został także na podstawie dawnych litografii Dom Rybaka przy stawie Kąpielnik. Można do niego dojść ścieżką prowadzącą od pałacu.

Zmieni się wkrótce także opactwo. Budynek, miejsce pochówku właściciela Bukowca hrabiego Friedricha von Reden oraz jego żony Friederiki Karoliny , na razie jest malowniczą ruinę. Po śmierci hrabiego jego żona przez 39 lat kładła codziennie świeże róże na grobowcu. Plan Fundacji przewiduje przystosowanie opactwa do zwiedzania oraz budowę tarasu widokowego.

Wszystkie inwestycje w kompleksie pałacowo – parkowym w Bukowcu mają zakończyć się w III kwartale przyszłego roku.

Fot. starych pocztówek z Bukowca z dolnyslask.org.pl

dolny.slask.org.pl 3.jpg
IMG_0005.JPG
IMG_0006.JPG
IMG_0007.JPG
IMG_0008.JPG
IMG_0009.JPG
IMG_0010.JPG
Zespol_palacowo_parkowy__Bukowiec_96517.jpg

Komentarze (1)

karwasz twasz ten obiekt nigdy nie był owczarnią. Od początku tam były hodowane KROWY;)