POLSKI WTOREK
Festiwal rozpocznie się we wtorek, 16 lutego, o godz. 16.30 w Kinie LOT, seansem „Czerwonego pająka”, najnowszego filmu Marcina Koszałki, z Adamem Woronowiczem, Julią Kijowską i Małgorzatą Foremniak w rolach głównych. To wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy, polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Inspiracją do filmu były historie Karola Kota oraz Lucjana Staniaka, dwóch krakowskich seryjnych morderców, działających w realiach komunistycznej Polski lat sześćdziesiątych, o których pamięć funkcjonuje na zasadzie miejskiej legendy. Film był nominowany do głównych nagród na festiwalu Camerimage oraz na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, zdobył Nagrodę Stowarzyszenia Francuskich Krytyków Filmowych na festiwalu w Arras i nagrodę dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Kairze.
Tego samego dnia, o godz. 18:30, na ekranie historia dwóch sióstr, które postawione w sytuacji krytycznej – pomimo wzajemnej niechęci – zmuszone są współdziałać, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji. Mowa o filmie „Moje córki krowy” w reż. Kingi Dębskiej, który na Festiwalu Filmowym w Gdyni zdobył Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę Publiczności. W filmie wspaniałe kreacje stworzyli Agata Kulesza, Marcin Dorociński, Marian Dziędziel oraz Gabriela Muskała, która po projekcji spotka się z publicznością. Aktorka znana jest z takich filmów jak „Wymyk” w reż. Grega Zglińskiego, „Być jak Kazimierz Deyna” czy z seriali „Londyńczycy” oraz „Głęboka woda”. Spotkanie poprowadzi znany i lubiany krytyk Łukasz Maciejewski.
ŚRODA DOKUMENTALNA (i nie tylko)
W środę, 17 lutego, zobaczymy aż trzy filmy, w tym dwa dokumentalne. Wybrać się na nie warto również dlatego, że kino dokumentalne, nawet to znakomite, z rzadka trafia do dystrybucji kinowej i festiwale filmowe są zazwyczaj jedyną okazją, żeby je zobaczyć.
Film „Bracia” (o godz. 16.30) znanego operatora Wojciecha Staronia („Papusza”, „Mój Nikifor”, „Plac Zbawiciela”), nagrodzony na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, to kino, które poszukuje przede wszystkim prawdy o człowieku. Tytułowi bracia kochają się, ale i zarazem nienawidzą. Jeden – marzyciel artysta malarz, drugi – pragmatyk naukowiec, ogień i woda. Udało im się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Przez całe życie jeden jest zdany na drugiego: w komunistycznej Rosji i po repatriacji w kapitalistycznej Polsce. „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej (o godz. 20:15) to film obsypany nagrodami na wielu festiwalach (Locarno, Kraków, Lizbona, Warszawa, Petersburg). Opowiada o czterdziestoletniej atrakcyjnej kobiecie, która postanowiła zmienić płeć. Odeszła od osób, które kochała. Pozwała rodziców do sądu, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce. Okazało się, że życie napisało scenariusz, jakiego nikt się nie spodziewał, a cena wolności i wymarzonej kobiecości jest bardzo wysoka. O filmie będzie można porozmawiać z reżyserką, Karoliną Bielawską, która po projekcji spotka się z publicznością.
Także w środę (o godz. 18:00) projekcja filmu fabularnego „Noc Walpurgi”, w reż. Marcina Bortkiewicza. Akcja filmu toczy się 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia. Pod drzwiami garderoby divy operowej – Nory Sedler (wybitna kreacja Małgorzaty Zajączkowskiej) - czeka dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, umówiony na wywiad z artystką. Podczas tego niezwykłego spotkania farsa miesza się z horrorem, a erotyczne napięcie pozostaje podszyte bolesną traumą. Gościem spotkania po projekcji filmu będzie Małgorzata Zajączkowska, aktorka, która zagrała m.in. w filmie Woody Allena „Strzały na Broadwayu”, a za kreację w „Nocy Walpurgi” otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, natomiast film zdobył na tym festiwalu nagrody za najlepszy scenariusz, Nagrodę Dziennikarzy, Jury Młodzieżowego oraz Nagrodę Publiczności.
TOPOWY CZWARTEK
W czwartek, 18 lutego, o godz. 18:15, film „Obce niebo” w reż. Dariusza Gajewskiego, z udziałem Bartłomieja Topy i Agnieszki Grochowskiej, która za rolę w tym filmie otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmów w Gdyni. Film przedstawia poruszającą historię pary polskich emigrantów, mieszkających w małym miasteczku na północy Szwecji, którzy w nowym kraju szukają dobrobytu. Nie umieją jednak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Tylko ich siedmioletnia córka mówi po szwedzku i zaadaptowała się do nowych warunków. Kolejne nieporozumienia i różnice kulturowe sprawiają, że mała Ula, podobnie jak 30 tysięcy innych dzieci w Szwecji, zostaje odebrana rodzicom. Zaczyna się dramatyczna walka o przetrwanie rodziny, o wolność i o miłość. Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu – Dariuszem Gajewskim - poprowadzi Łukasz Maciejewski.
EKSPERYMENTALNY I AZJATYCKI PIĄTEK
W piątek, 19 lutego, o godz. 15:15 zapraszamy na projekcję filmu „Performer” w reż. Macieja Sobieszczańskiego, z Agatą Buzek i Andrzejem Chyrą. Ten niszowy film to opowieść o Oskarze Dawickim, jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy Oskar Dawicki… w ogóle istnieje. Poprzez obsadzenie Dawickiego w roli samego siebie „Performer” oddaje specyficzną podwójność tego artysty: jego balansowanie pomiędzy byciem sobą a graniem siebie, pomiędzy rzeczywistością a performansem, pomiędzy życiem a sztuką, możliwością oddania prawdy o człowieku w filmie, a niemożliwością jej uchwycenia. "Performer" to pierwsza w historii wystawa dzieł sztuki, zrealizowana w formie filmowej. Mieszanka performansu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją dają zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej. Na Festiwalu Filmowym Berlinale film zdobył Nagrodę Specjalną.
Tego samego dnia, o godz. 20:15, pierwsze w historii ZOOM-u spotkanie z kinem azjatyckim. „Nawet góry przeminą”, film w reż. Jia Zhang-ke opowiada obejmującą 25 lat historię miłosnego trójkąta: Liangzi i Zhang - przyjaciół z dzieciństwa, którzy zakochali się w tej samej dziewczynie — Tao. Tao decyduje się poślubić Zhanga, który jest majętniejszy z dwójki przyjaciół. Wkrótce rodzi im się syn, który otrzymuje imię Dollar. Akcja filmu toczy się kolejno w 1999, 2014 i 2025 roku. Te odmienne płaszczyzny czasowe łączą się poprzez osoby bohaterów i dwie piosenki, które towarzyszą im w życiu – „Go West” Pet Shop Boys oraz „Take Care” Sally Yeh. Ten świetny, poruszający film, opowiadający o międzyludzkich relacjach, był nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes i zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 2015 roku.
CZESKA SOBOTA
Sobota, 20 lutego, to dzień kina czeskiego, które w Jeleniej Górze ma wielu fanów i stanowi wielką gratkę dla kinomanów. Gościem specjalnym tego dnia 19. MFF ZOOM – ZBLIŻENIA będzie bowiem słynny dramaturg, scenarzysta i reżyser Petr Zelenka!
„Guzikowcy”, „Samotni”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, „Bracia Karamazow” to filmy obsypywane nagrodami na wielu, zwłaszcza europejskich festiwalach. Pretekstem do spotkania z wybitnym reżyserem będzie pokaz jego filmu „Rok diabła” (projekcja o godz. 16:30). Stylizowana na dokument muzyczny fabuła jest zarazem ironiczną komedią i metafizycznym dramatem. Jan Holman, wyleczony alkoholik, przyjeżdża do Czech, aby nakręcić film dokumentalny o szpitalu odwykowym. Tam spotyka się z Jaromírem Nohavicą i jego aniołem stróżem - Karlem Plíhalem, który „na próbę” inscenizuje swój własny pogrzeb. Konduktowi żałobnemu towarzyszy muzyka grupy „Czechomor”. Wraz z rozwojem akcji i nawarstwianiem się absurdalnych wydarzeń widz traci rozeznanie w tym, co jest prawdą, a co fikcją. Film zdobył 5 Czeskich Lwów - nagród przyznawanych przez Czeską Akademię Filmową i Telewizyjną w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser , najlepsza muzyka, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż, najlepszy plakat filmowy oraz otrzymał Nagrodę Specjalną.
Projekcje festiwalowe zakończy w niedzielę, 21 lutego, o godz. 11:00 pokaz filmów nagrodzonych w festiwalowych konkursach.
Bilety, karnety na festiwalowe wydarzenia do nabycia w kinie LOT i w ODK.Na Galę i finałowe pokazy w niedzielę – wstęp wolny. Więcej o festiwalu i szczegółowy program w "Nowinach Jeleniogórskich" oraz na www.zoomfestival.pl.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...