To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2016. Filmowe święto pod Karkonoszami

ZOOM 2016. Filmowe święto pod Karkonoszami

Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Jeleniej Górze. Tegoroczna, 19. edycja tej znakomitej imprezy trwać będzie od 16 do 21 lutego. Bogaty, nie tylko filmowy program, jest propozycją nie tylko dla kinomanów, ale i fanów dobrej muzyki czy dobrej literatury. Festiwal od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i uznaniem jeleniogórskiej widowni, ale też twórców kina niezależnego z niemal całego świata. Na jeleniogórskim ZOOM-ie po prostu trzeba być!

Ponad 2.800 filmów zgłoszonych do festiwalowych konkursów, to rekord w skali całego kraju. Po bardzo ostrej selekcji do konkursu głównego, który będzie się odbywał w kinie LOT, i konkursu video-art – tradycyjnie już prezentowanego w jeleniogórskim BWA, zostało zakwalifikowanych ponad 150 filmów. Będzie je można oglądać od czwartku, 18 lutego do soboty 20 lutego, kiedy to o godz. 21.00 poznamy laureatów. Zwycięzca otrzyma Grand Prix w wysokości 8.000 zł. W jury zasiądzie m. in. ceniony polski scenarzysta, Cezary Harasimowicz, twórca scenariuszy do takich filmów jak „Bandyta” czy „300 mil do nieba” Macieja Dejczera.
Wśród autorów filmów konkursowych znajdują się nie tylko studenci szkół artystycznych czy młodzi niezależni twórcy, ale też prawdziwi mistrzowie, tak jak znany na świecie polski autor filmów animowanych, Piotr Dumała. W konkursie festiwalowym obejrzeć będzie można jego najnowszy film „Hipopotamy”, który zdobył kilkadziesiąt nagród na festiwalach całego świata. Wśród zakwalifikowanych filmów jest też obraz młodej jeleniogórzanki, Pauliny Skibińskiej, nagrodzony za „wizualną poezję” na festiwalu Roberta Redforda w Sundance oraz na festiwalu Nowe Horyzonty.
Festiwal ZOOM to też doskonała okazja do przeglądu najciekawszych filmów sezonu, i to nie tylko rodzimych produkcji. Różnorodność filmowych gatunków, prezentowanych na festiwalowych pokazach sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Fani thrillerów powinni się wybrać na „Czerwonego pająka” w reż. Marcina Koszałki, z Adamem Woronowiczem, Julią Kijowską i Małgorzatą Foremniak. Zwolennikom kina czeskiego, które w mistrzowski sposób łączy komedię z metafizyką, polecamy „Rok diabła” w reż. Petra Zelenki, z Jaromirem Nohavicą w roli głównej.
Zainteresowani polską szkołą dokumentu w najlepszym wydaniu mają niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć dwa filmy obsypywane nagrodami na wielu festiwalach na całym świecie: „Braci” autorstwa wybitnego operatora Wojciecha Staronia i „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej (laureatki ZOOM-u sprzed paru lat za szkolna etiudę fabularną „Koniec lata”).
Szukających śmiechu przez łzy zapraszamy na jeden z najbardziej kasowych filmów ostatniego sezonu, który zachwycił krytyków i podbił serca publiczności, czyli „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej, z Agatą Kuleszą, Gabrielą Muskałą, Marianem Dziędzielem i Marcinem Dorocińskim.
Zainteresowani kinem kameralnym powinni wybrać się na „Noc Walpurgii” młodego, reżysera Marcina Bortkiewicza, z wybitną kreacją Małgorzaty Zajączkowskiej w roli zmanierowanej diwy operowej z mrocznym i bolesnym, holocaustowym życiorysem, oraz „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego z Agnieszką Grochowską i Bartłomiejem Topą w rolach głównych, aby obejrzeć historię rodziny, której opieka społeczna w Szwecji odbiera dziecko.
Wielbicielom kina azjatyckiego polecamy film mistrza Jia Zhang-ke, historię miłosnego trójkąta, rozgrywającą się w ciągu 25 lat na tle współczesnych Chin, czyli nominowany do Złotej Palmy w Cannes film „Nawet góry przeminą”.
Organizatorzy nie zapominają również o fanach video-artu, stąd obecność eksperymentalnego filmu „Performer” - pełna punkowej energii opowieść o współczesnym artyście Oskarze Dawickim, z Agatą Buzek i Andrzejem Chyrą w rolach głównych.
Jednym z festiwalowych wydarzeń będzie seans kina niemego z muzyką na żywo. W środowy wieczór będzie straszył kultowy Dracula w filmie z 1922 r. „Nosferatu – symfonia grozy” Murnaua. Do tego arcydzieła kina światowego muzykę specjalnie na festiwal stworzyło i zagra Piotr Domagała Trio w składzie Piotr Domagała – gitara, Adam Kawończyk – trąbka i Sławomir Berny – perkusja.
Ważną i docenianą przez publiczność częścią festiwalu są spotkania z twórcami. W tym roku gośćmi będą aktorki: Gabriela Muskała i Małgorzata Zajączkowska, reżyserzy Karolina Bielawska, Dariusz Gajewski oraz gość specjalny z Czech Petr Zelenka – reżyser i scenarzysta tak lubianych w Polsce filmów, jak „Guzikowscy”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” czy „Bracia Karamazow”.
Spotkania z twórcami będzie prowadził Łukasz Maciejewski - znany i ceniony krytyk filmowy i teatralny, który w jeden z festiwalowych dni sam stanie się bohaterem wieczoru. Spotka się w BWA z publicznością zainteresowaną książką jego autorstwa „Aktorki. Portrety”, przedstawiającą sylwetki 14 najsłynniejszych polskich aktorek, takich jak Krystyna Janda, Bożena Dykiel, Grażyna Szapołowska czy Małgorzata Zajączkowska – która będzie obok autora gościem spotkania.
Jeśli do tego wszystkiego dołożyć koncerty świetnych artystów, wśród których znajdą się Mieczysław Szcześniak, który zaśpiewa na otwarcie festiwalu, czy Krzesimir Dębski, który zagra ze swoim zespołem w sobotę, 19 lutego w JCK, to przez 6 dni będzie można żyć niemal wyłącznie sztuką przez duże "S".
Bilety i karnety do nabycia w ODK i miejscach wydarzeń. Na sobotnią Galę festiwalową oraz niedzielny pokaz filmów nagrodzonych – wstęp wolny.
Więcej o wszystkich festiwalowych propozycjach w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej oraz na www.zoomfestival.pl. Szczegółowy program imprezy na afiszu, który publikujemy poniżej.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy po dwa dwuosobowe zaproszenia na festiwalowe koncerty, projekcje kina niemego z muzyką na żywo oraz wszystkie festiwalowe pokazy filmowe w kinie LOT. Informacja, jak można je zdobyć w „Nowinach Jeleniogórskich” z 9 lutego 2016 r. Zapraszamy!