To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Filmowy ZOOM z gwiazdami

20 lutego w Jeleniej Górze jazzowy koncert z filmowymi akcentami zagra Krzesimir Dębski!

19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze startuje już 16 lutego i pełen będzie nietuzinkowych atrakcji dla szerokiej publiczności. Oprócz zapowiadanego przed tygodniem koncertu Mieczysława Szcześniaka i Krzysztofa Herdzina, zaplanowanego na otwarcie festiwalu (wtorek, 16 lutego, godz. 21.00, Teatr Norwida), oraz pokazu kina niemego czyli „Nosferatu – symfonia grozy” z muzyką na żywo w wykonaniu trio Piotra Domagały (czwartek, 18 lutego, godz. 21.00 Sala widowiskowa JCK), kolejną gratką dla fanów dobrej muzyki z filmową nutą będzie koncert Krzesimira Dębskiego, który wystąpi z zespołem w przedostatni dzień festiwalu – w sobotę, 20 lutego, o godz. 19.15, w sali widowiskowej JCK! Ten wyśmienity skrzypek, aranżer, dyrygent i kompozytor stworzył muzykę do ponad 50 filmów fabularnych i seriali, takich jak „Medium”, „Kingsajz”, „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, „Tam i z powrotem”, „Stara Baśń”, „Ranczo Wilkowyje”, a także muzykę do kilkunastu seriali telewizyjnych („Klan”, „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe”, „Czułość i kłamstwa”, „Sfora”, „Na wspólnej” czy „Ranczo”). Podczas festiwalowego koncertu z pewnością zabrzmią niektóre z jego znanych melodii filmowych. 

Organizatorzy pomyśleli również o fanach ciekawej lektury z ekranowymi wątkami. 17 lutego o godz. 16.30 w BWA odbędzie się spotkanie z krytykiem Łukaszem Maciejewskim, autorem książki „Aktorki. Portrety”, poświęconej wybitnym polskim aktorkom, wśród których znalazły się: Jadwiga Barańska, Iga Cembrzyńska, Bożena Dykiel, Jolanta Fraszyńska, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Emilia Krakowska, Anna Radwan, Dorota Segda, Grażyna Szapołowska, Marzena Trybała, Małgorzata Zajączkowska, Magdalena Zawadzka, Joanna Żółkowska. Gościem spotkania będzie również jedna z bohaterek książki - Małgorzata Zajączkowska, znana z takich filmów jak „Pogoda na jutro” w reż. Jerzego Stuhra, „Żółty szalik” Janusza Morgensterna, a przede wszystkim z nagrodzonej na festiwalu w Gdyni głównej roli w filmie „Noc Walpurgi”. Spotkanie będzie też doskonałą okazją do zakupu książki w promocyjnej cenie i do uzyskania autografów gości.
Bardzo bogaty jest program filmowy festiwalu, którego jedną z zasadniczych części są konkursy filmowe. W tym roku pobity został kolejny rekord w ilości nadesłanych na ZOOM filmów. Autorzy z niemal wszystkich krajów świata zgłosili do konkursów ponad 2850 filmów, czyli o blisko 1000 więcej niż na poprzednią edycję! To świadczy o ogromnej popularności festiwalu wśród młodych, niezależnych twórców oraz studentów szkół filmowych i artystycznych.
W konkursie głównym znalazły się 74 krótkie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, które od 18 do 20 lutego będzie można oglądać w kinie LOT. Warto poświęcić tym filmom uwagę, bo są wśród nich prace profesjonalnych filmowców najwyższej klasy, jak na przykład nagrodzony już na wielu festiwalach film animowany „Hipopotamy” w reż. wybitnego polskiego twórcy Piotra Dumały. Będzie można zobaczyć też dokument „Obiekt” - jeleniogórzanki Pauliny Skibińskiej, który w ubiegłym roku został nagrodzony w Sundance.
Wszystkich zainteresowanych video-artem zapraszamy natomiast do BWA, gdzie również od 18 do 20 lutego będzie można obejrzeć 79 zakwalifikowanych filmów.
Wyniki konkursów poznamy podczas festiwalowej gali, w sobotni wieczór 20 lutego, na którą wstęp jest bezpłatny, podobnie jak na pokaz filmów nagrodzonych, który odbędzie się w kinie LOT w niedzielę, 21 lutego, o godz. 11.00.
Młodzież zainteresowana tworzeniem filmów może wziąć udział w międzynarodowych warsztatach filmowych, które tradycyjnie towarzyszyć będą festiwalowi.
O cieszących się wielkim zainteresowaniem pokazach specjalnych, wśród których znajdą się miedzy innymi „Moje córki krowy” z Agatą Kuleszą i Gabrielą Muskałą oraz o spotkaniach z wybitnymi twórcami, wśród których w tym roku znajdzie się jeden z najpopularniejszych czeskich reżyserów – Pert Zelenka, informować będziemy w kolejnych wydaniach „NJ”.
Bilety na festiwalowe wydarzenia już w sprzedaży. Szczegóły programu na www.zoomfestival.pl.