To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2016. Uczta kinomanów

Po pokazie „Nocy Walpurgi” z publicznością spotka się aktorka - Małgorzata Zajączkowska.

Od 16 do 21 lutego trwać będzie tegoroczny, 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze. To wydarzenie, na którym trzeba być! W programie mnóstwo atrakcyjnych propozycji. Będą koncerty gwiazd muzyki nie tylko filmowej, oraz spotkania z gwiazdami ekranu. I przede wszystkim wielka filmowa uczta dla miłośników dobrego kina. Będzie co oglądać. W dwóch festiwalowych konkursach (główny w kinie LOT i video-art w BWA, od 18 do 20 lutego) zaprezentowane zostaną łącznie 153 filmy! Do tego seria filmowych pokazów specjalnych najciekawszych i najnowszych produkcji polskiej oraz światowej kinematografii, połączonych ze spotkaniami z ich twórcami. Najlepiej zobaczyć.... wszystko!

POLSKI WTOREK

Festiwal rozpocznie się we wtorek, 16 lutego, o godz. 16.30 w Kinie LOT, seansem „Czerwonego pająka”, najnowszego filmu Marcina Koszałki, z Adamem Woronowiczem, Julią Kijowską i Małgorzatą Foremniak w rolach głównych. To wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy, polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Inspiracją do filmu były historie Karola Kota oraz Lucjana Staniaka, dwóch krakowskich seryjnych morderców, działających w realiach komunistycznej Polski lat sześćdziesiątych, o których pamięć funkcjonuje na zasadzie miejskiej legendy. Film był nominowany do głównych nagród na festiwalu Camerimage oraz na Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, zdobył Nagrodę Stowarzyszenia Francuskich Krytyków Filmowych na festiwalu w Arras i nagrodę dla najlepszego filmu na Festiwalu Filmowym w Kairze.

Tego samego dnia, o godz. 18:30, na ekranie historia dwóch sióstr, które postawione w sytuacji krytycznej – pomimo wzajemnej niechęci – zmuszone są współdziałać, co wywołuje szereg tragikomicznych sytuacji. Mowa o filmie „Moje córki krowy” w reż. Kingi Dębskiej, który na Festiwalu Filmowym w Gdyni zdobył Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę Publiczności. W filmie wspaniałe kreacje stworzyli Agata Kulesza, Marcin Dorociński, Marian Dziędziel oraz Gabriela Muskała, która po projekcji spotka się z publicznością. Aktorka znana jest z takich filmów jak „Wymyk” w reż. Grega Zglińskiego, „Być jak Kazimierz Deyna” czy z seriali „Londyńczycy” oraz „Głęboka woda”. Spotkanie poprowadzi znany i lubiany krytyk Łukasz Maciejewski.

ŚRODA DOKUMENTALNA (i nie tylko)

W środę, 17 lutego, zobaczymy aż trzy filmy, w tym dwa dokumentalne. Wybrać się na nie warto również dlatego, że kino dokumentalne, nawet to znakomite, z rzadka trafia do dystrybucji kinowej i festiwale filmowe są zazwyczaj jedyną okazją, żeby je zobaczyć.

Film „Bracia” (o godz. 16.30) znanego operatora Wojciecha Staronia („Papusza”, „Mój Nikifor”, „Plac Zbawiciela”), nagrodzony na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, to kino, które poszukuje przede wszystkim prawdy o człowieku. Tytułowi bracia kochają się, ale i zarazem nienawidzą. Jeden – marzyciel artysta malarz, drugi – pragmatyk naukowiec, ogień i woda. Udało im się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Przez całe życie jeden jest zdany na drugiego: w komunistycznej Rosji i po repatriacji w kapitalistycznej Polsce. „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej (o godz. 20:15) to film obsypany nagrodami na wielu festiwalach (Locarno, Kraków, Lizbona, Warszawa, Petersburg). Opowiada o czterdziestoletniej atrakcyjnej kobiecie, która postanowiła zmienić płeć. Odeszła od osób, które kochała. Pozwała rodziców do sądu, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce. Okazało się, że życie napisało scenariusz, jakiego nikt się nie spodziewał, a cena wolności i wymarzonej kobiecości jest bardzo wysoka. O filmie będzie można porozmawiać z reżyserką, Karoliną Bielawską, która po projekcji spotka się z publicznością.

Także w środę (o godz. 18:00) projekcja filmu fabularnego „Noc Walpurgi”, w reż. Marcina Bortkiewicza. Akcja filmu toczy się 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia. Pod drzwiami garderoby divy operowej – Nory Sedler (wybitna kreacja Małgorzaty Zajączkowskiej) - czeka dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, umówiony na wywiad z artystką. Podczas tego niezwykłego spotkania farsa miesza się z horrorem, a erotyczne napięcie pozostaje podszyte bolesną traumą. Gościem spotkania po projekcji filmu będzie Małgorzata Zajączkowska, aktorka, która zagrała m.in. w filmie Woody Allena „Strzały na Broadwayu”, a za kreację w „Nocy Walpurgi” otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, natomiast film zdobył na tym festiwalu nagrody za najlepszy scenariusz, Nagrodę Dziennikarzy, Jury Młodzieżowego oraz Nagrodę Publiczności.

TOPOWY CZWARTEK

W czwartek, 18 lutego, o godz. 18:15, film „Obce niebo” w reż. Dariusza Gajewskiego, z udziałem Bartłomieja Topy i Agnieszki Grochowskiej, która za rolę w tym filmie otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmów w Gdyni. Film przedstawia poruszającą historię pary polskich emigrantów, mieszkających w małym miasteczku na północy Szwecji, którzy w nowym kraju szukają dobrobytu. Nie umieją jednak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Tylko ich siedmioletnia córka mówi po szwedzku i zaadaptowała się do nowych warunków. Kolejne nieporozumienia i różnice kulturowe sprawiają, że mała Ula, podobnie jak 30 tysięcy innych dzieci w Szwecji, zostaje odebrana rodzicom. Zaczyna się dramatyczna walka o przetrwanie rodziny, o wolność i o miłość. Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu – Dariuszem Gajewskim - poprowadzi Łukasz Maciejewski.

EKSPERYMENTALNY I AZJATYCKI PIĄTEK

W piątek, 19 lutego, o godz. 15:15 zapraszamy na projekcję filmu „Performer” w reż. Macieja Sobieszczańskiego, z Agatą Buzek i Andrzejem Chyrą. Ten niszowy film to opowieść o Oskarze Dawickim, jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy Oskar Dawicki… w ogóle istnieje. Poprzez obsadzenie Dawickiego w roli samego siebie „Performer” oddaje specyficzną podwójność tego artysty: jego balansowanie pomiędzy byciem sobą a graniem siebie, pomiędzy rzeczywistością a performansem, pomiędzy życiem a sztuką, możliwością oddania prawdy o człowieku w filmie, a niemożliwością jej uchwycenia. "Performer" to pierwsza w historii wystawa dzieł sztuki, zrealizowana w formie filmowej. Mieszanka performansu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją dają zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej. Na Festiwalu Filmowym Berlinale film zdobył Nagrodę Specjalną.

Tego samego dnia, o godz. 20:15, pierwsze w historii ZOOM-u spotkanie z kinem azjatyckim. „Nawet góry przeminą”, film w reż. Jia Zhang-ke opowiada obejmującą 25 lat historię miłosnego trójkąta: Liangzi i Zhang - przyjaciół z dzieciństwa, którzy zakochali się w tej samej dziewczynie — Tao. Tao decyduje się poślubić Zhanga, który jest majętniejszy z dwójki przyjaciół. Wkrótce rodzi im się syn, który otrzymuje imię Dollar. Akcja filmu toczy się kolejno w 1999, 2014 i 2025 roku. Te odmienne płaszczyzny czasowe łączą się poprzez osoby bohaterów i dwie piosenki, które towarzyszą im w życiu – „Go West” Pet Shop Boys oraz „Take Care” Sally Yeh. Ten świetny, poruszający film, opowiadający o międzyludzkich relacjach, był nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes i zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 2015 roku.

CZESKA SOBOTA

Sobota, 20 lutego, to dzień kina czeskiego, które w Jeleniej Górze ma wielu fanów i stanowi wielką gratkę dla kinomanów. Gościem specjalnym tego dnia 19. MFF ZOOM – ZBLIŻENIA będzie bowiem słynny dramaturg, scenarzysta i reżyser Petr Zelenka!

„Guzikowcy”, „Samotni”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, „Bracia Karamazow” to filmy obsypywane nagrodami na wielu, zwłaszcza europejskich festiwalach. Pretekstem do spotkania z wybitnym reżyserem będzie pokaz jego filmu „Rok diabła” (projekcja o godz. 16:30). Stylizowana na dokument muzyczny fabuła jest zarazem ironiczną komedią i metafizycznym dramatem. Jan Holman, wyleczony alkoholik, przyjeżdża do Czech, aby nakręcić film dokumentalny o szpitalu odwykowym. Tam spotyka się z Jaromírem Nohavicą i jego aniołem stróżem - Karlem Plíhalem, który „na próbę” inscenizuje swój własny pogrzeb. Konduktowi żałobnemu towarzyszy muzyka grupy „Czechomor”. Wraz z rozwojem akcji i nawarstwianiem się absurdalnych wydarzeń widz traci rozeznanie w tym, co jest prawdą, a co fikcją. Film zdobył 5 Czeskich Lwów - nagród przyznawanych przez Czeską Akademię Filmową i Telewizyjną w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser , najlepsza muzyka, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż, najlepszy plakat filmowy oraz otrzymał Nagrodę Specjalną.

Projekcje festiwalowe zakończy w niedzielę, 21 lutego, o godz. 11:00 pokaz filmów nagrodzonych w festiwalowych konkursach.

Bilety, karnety na festiwalowe wydarzenia do nabycia w kinie LOT i w ODK.Na Galę i finałowe pokazy w niedzielę – wstęp wolny. Więcej o festiwalu i szczegółowy program w "Nowinach Jeleniogórskich" oraz na www.zoomfestival.pl.