To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Filmowe Zbliżenia z muzycznymi hitami

Krzysztof Herdzin i Mieczysław Szcześniak wystąpią w Jeleniej Górze 16 lutego.

Przed nami kolejny, już 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA, który trwać będzie od 16 do 21 lutego 2016 r. w Jeleniej Górze. Sylwia Motyl-Cinkowska, dyrektor Osiedlowego Domu Kultury, który jest organizatorem wydarzenia, zdradza już pierwsze muzyczne propozycje festiwalowego programu. 

Na inaugurację koncert „SONGS FROM YESTERDAY” zagrają Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio. Muzycy zawiesili sobie poprzeczkę bardzo wysoko, decydując się na utwory z repertuaru największych: Johna Lennona, Marvina Gaye’a czy Stevie Wondera. Usłyszeć będzie można ponadczasowe światowe przeboje w jazzowych aranżacjach: „This Is Not America” w oryginale wykonane przez Davida Bowiego i Pata Metheny, „Yesterday” Paula McCartneya oraz „Tears In Heaven”, ale również piosenki dużo mniej oczywiste, których odkrywanie sprawia wielką przyjemność.
Mieczysław Szcześniak nagrał siedem solowych płyt, na Festiwalu w Sopocie zdobył nagrodę Bursztynowego Słowika, odebrał aż trzy Fryderyki. Fani pokochali jego talent, niepowtarzalną barwę głosu i niespotykany wśród polskich solistów feeling. Swoją twórczością reprezentuje to, co w muzyce najbardziej finezyjne i wyszukane.

Krzysztof Herdzin jako jeden z nielicznych artystów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, filmowej oraz pop. Jest pianistą, aranżerem, dyrygentem. W różnych muzycznych rolach pojawił się aż na dwustu płytach, z czego szesnaście „pokryło się złotem”, a trzy „platyną”. Jest autorem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland” nagrodzonej Oscarem, a także laureatem Fryderyka w kategorii jazzowy kompozytor/aranżer roku. Herdzinowi towarzyszyć będą Robert Kubiszyn na kontrabasie i Cezary Konrad na perkusji.
Koncert odbędzie się 16 lutego o godz. 21.00 w Teatrze im C. K. Norwida. Bilety już do nabycia w ODK oraz w kasie Teatru.

Tradycją festiwalu są również projekcje kina niemego z muzyką na żywo. Tym razem obejrzeć będzie można prawdziwy hit ery kina niemego, pochodzący z 1922 roku - „NOSFERATU – SYMFONIA GROZY” w reż. Friedricha Wilhelma Murnaua. Jest to jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kinematografii, archetyp niezliczonych późniejszych opowieści o wampirach, arcydzieło, które pomimo upływu ponad 90 lat od premiery pozostaje w swoim gatunku niedoścignione. Akcja toczy się w XIX wieku, w zamku Nosferatu w Karpatach oraz w hanzeatyckim miasteczku, nękanym przez demonicznego wampira i zagrożonym przez przywleczoną przez niego zarazę.
Do filmu zagrają muzycy, których miłośnikom jazzu przedstawiać nie trzeba: Piotr Domagała - gitara, Adam Kawończyk – trąbka i Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne. Projekcja odbędzie się 18 lutego o godz. 21.00, w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ulicy Bankowej. Bilety dostępne są w JCK oraz ODK.
Szczegóły festiwalowego programu na: www.zoomfestival.pl.