To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wkrótce 60. Wrzesień Jeleniogórski

Autorką plakatu tegorocznego Września Jeleniogórskiego jest Agnieszka Karwowska

Zbliżające się święto miasta, czyli tegoroczny Wrzesień Jeleniogórski, zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Przez cały miesiąc będą odbywać się koncerty, wystawy, zawody sportowe, ciekawe prelekcje i spektakle. Kalendarz imprez jest bardzo bogaty. Warto go prześledzić, by zarezerwować czas na interesujące wydarzenia. Polecamy niektóre z nich.

Jubileuszowy 60. Wrzesień Jeleniogórski zainauguruje koncert Sylwii Grzeszczak. Wokalistka, autorka „Tamtej dziewczyny” i innych hitów, obdarzona niezwykłym głosem wystąpi 2 września na placu Ratuszowym.
Przed Sylwią Grzeszczak usłyszymy Annę Waraszako z Piechowic. Rok temu młoda artystka wydała debiutancką płytę, na której znalazły się w autorskie teksty i kompozycje, w tym piosenka „Podróż".
Następnego dnia rozpocznie się Festiwal Silesia Sonans. Po raz 21. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zabrzmią zabytkowe organy, na których utwory Jana Sebastiana Bacha i innych kompozytorów zagrają znani muzycy. Festiwal potrwa od 3 do 7 września.
Idąc do kościoła łaski na koncerty Silesia Sonans warto podejść na plac Ratuszowy. Od 6 września można będzie oglądać tu niezwykłą wystawę, „100 jeleniogórzanek na 100-lecie praw wyborczych”. Robert Czepielewski, jeleniogórski fotografik pokaże na niej portrety jeleniogórzanek tworzących kulturę, zajmujących się biznesem, sportem, edukacją, sztuką, oświatą, zdrowiem, wychowujących dzieci i zajmujących się rodziną. Może wśród portretów odnajdziecie swoje znajome.
Plac Ratuszowy zapełni się jeszcze bardziej 7 września, gdy na wystawie Wyprodukowano pod Śnieżką rozłożą się wystawcy z lokalnymi wyrobami rzemieślniczymi oraz smakołykami. Prezentować się będzie ponad 100 wystawców z Polski i Republiki Czeskiej. Wystawie tradycyjnie towarzyszyć będą występy lokalnych kapel folkowych. Gościem specjalnym będzie Robert Makłowicz. Jeśli jesteście ciekawi, co ugotuje, przyjdźcie na plac.
Na kolejne imprezy przeniesiemy się do Cieplic. Zaplanowano tam między innymi Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” oraz narodowe śpiewanie w muszli koncertowej (8 września). Prosto z Cieplic można podjechać do Sobieszowa, gdzie w tym samym dniu odbędzie się Piknik pod Chojnikiem zorganizowany przez KPN.
Miłośnicy mocniejszego grania ucieszą się z pewnością z koncertu Fisz Emade Tworzywo. Grupa wystąpi 14 września w JCK. Bilety można już kupować (70 zł).
Rowerzyści z pewnością nie mogą się doczekać na paradę rowerów. Wyruszą 22 września z placu Ratuszowego. Na zakończenie parady wszyscy pojadą kibicować świetnym zawodnikom, którzy wezmą udział Jelenia Góra Trophy – Maja Włoszczowska MTB Race. Zawody odbędą się 22 i 23 września.
Wrzesień Jeleniogórski zakończy się dwoma dużymi wydarzeniami. 29 września w hali przy ul. Złotniczej pojawi się 500 tanecznych par. W 53. Turnieju Tańca w ramach Września Jeleniogórskiego wezmą udział zawodnicy z całej Europy i również Azji we wszystkich kategoriach wiekowych oraz klasach tanecznych.
W tym samym dniu od samego rana na placu Ratuszowym i okolicznych uliczkach trwać będzie 45. Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości. Jarmark, na który ściągają kolekcjonerzy z całej Europy. Zwiedzający i kupujący przez dwa dni będą oglądać, targować się, słuchać ciekawych historii, kupować, uzupełniać bądź wymieniać swoje zbiory.
Kto jeszcze będzie miał siłę, może 29 września obejrzeć w premierowe przedstawienie Teatru im. Cypriana Norwida. 29 września w kinie Grand teatr wystawi dwie jednoaktówki „Niedźwiedź” i „Oświadczyny” Antona Czechowa, światową klasykę komedii. Wyreżyseruje je Azer Turgay Velizade, młody, wykształcony w tradycji teatru rosyjskiego, artysta zamieszkały w Gruzji, lecz działający też poza jej granicami.

Plakat tegorocznego 60. Września Jeleniogórskiego wybrany został w konkursie, na który nadesłano 24 prace z całej Polski. Autorka zwycięskiego plakatu - Agnieszka Karwowska - jest absolwentką Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych wydziału Grafiki i Sztuk Mediów. Poza grafiką zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Jest uczestniczką wielu wystaw w kraju jak i za granicą. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę górską. Na co dzień mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Od połowy sierpnia na Placu Ratuszowym prezentowana jest plenerowa wystawa historycznych plakatów "Września Jeleniogórskiego". 

Komentarze (3)

no rzeczywiście "atrakcji " co nie miara jak zwykle nuda wyjątkiem początku i końca września

a o targach pszczelarskich w Cieplicach to sie zapomniało ?? przypominam że będą 8 i 9 września

Wieś tańczy i śpiewa.