Festiwal Muzyki Organowej Silesia Sonans wpisał się na stałe w tradycję kultury Jeleniej Góry i Września Jeleniogóskiego. Odbywa się po raz 21.
Program
3 września
Godz. 19.30 "Bastarda" Promitat Eterno na podstawie muzyki Piotra Wilhelmiego z Grudziądza.
Jest to współczesna interpretacja muzyki, napisanej przez kompozytora i poetę Piotra Wilhelma z Grudziądza, twórcy łacińskich pieśni i motetów, wybitnego reprezentanta kultury muzycznej Europy Środkowej XV w.
Trio Bastarda, w składzie Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński, Michał Górczyński dokonało współczesnej interpretacji dzieła.
Godz. 21.00 open air Jorge Jimenez skrzypce DJ Slime gramofony Johann Sebastian Bach Wariacje Goldbergowskie przekomponowane
4 września
Godz. 19.00 support
Godz. 19:30 Dariusz Przybylski - recital organowy
5 września
Godz. 19.00 support
Godz. 19:30 Michalina Bienkiewicz ( sopran), Justyna Skoczek( fortepian) w programie pieśni Robert Schumana, Francisa Poulenca i Claudea Debussyego.
6 września
Godz. 12:00 Silesia najmłodszych - koncert dla dzieci Jakub Moneta - recital organowy
7 września
Godz. 19:00 support
Godz. 19:30 Musica Graciana Maksymilian Święch (klawesyn / prowadzenie) Pubblicato in Venezia. Pubblicato in Venezia zespołu Musica Graciana to wybór muzyki wydanej w XVII-wiecznej Wenecji. Znajdują się w nim kompozycje twórców wykonywanych dziś niezwykle rzadko, takich jak Giovanni Picchi, Salomone Rossi, Marcin Mielczewski, Antonio Bertali, czy innych. Wenecja była w XVII wieku jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych na mapie Europy.
7 września
Godz. 19:30 koncert Simone Kermes (sopran) , Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus (klawesyn / prowadzenie). W programie George Frideric HANDEL Antonio VIVALDI Nicola PORPORA
Wstęp na koncerty - 10 zł - cegiełka na fundusz remontowy kościoła
Cenne organy
Do reprezentacyjnych elementów wystroju kościoła należą organy, fundacji Mentzla. Wykonał je w 1727 roku Michał Roeder z Berlina, a przebudował w 1905 r. Schlag. Jeleniogórskie organy są jedynym w Polsce tak dużym instrumentem, w którym zachowały się oryginalne piszczałki z poprzednich czasów. Obecnie posiadają 4.571 piszczałek, z których jedynie 300 jest nowych. Organy maja możliwość imitowania całej orkiestry symfonicznej, łącznie z instrumentami perkusyjnymi i cymbałami oraz brzmienie chóru męskiego. Można je przestrajać w trakcie grania na różne tonacje, co jest niezwykłym wyczynem dawnych budowniczych instrumentu. Niezwykłość jeleniogórskich organów polega także na tym, że wbudowane są one nad głównym ołtarzem. Słuchacz może więc obserwować ruchome części organów (aniołki z bębnami) i upajać się architektonicznym pięknem instrumentu. Posiadanie przez kosciół łaski tak wspaniałego instrumentu spowodowało, iż w dniu 14 września 1998 roku zainaugurowany został Europejski Festiwal Muzyki Organowej, który w 2000 roku przyjął nazwę "Silesia Sonans"
Komentarze (1)
Szkoda, że czasy świetności festiwalu są już tak odległe