To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Portrety wspaniałych artystek

Warto czytać: Portrety wspaniałych artystek

"Aktorki. Odkrycia" Łukasza Maciejewskiego to trzeci już tom wspaniałej serii wydawniczej. Książka jest zbiorem portretów niezwykłych, wyjątkowych, silnych kobiet, które po raz pierwszy tak otwarcie opowiadają o swoich najszczęśliwszych i najtrudniejszych doświadczeniach.

18 historii o tym, jak nieprzewidywalne potrafi być życie. A zwłaszcza życie gwiazd. Co w karierze aktora przesądza o spełnieniu? Talent, determinacja, a może szczęście? Jak pozostać sobą, gdy jest się nieustannie ocenianym przez innych? „Aktorki. Odkrycia” to zbiór opowieści o kluczowych momentach w życiu bohaterek. O wydarzeniach, od których wszystko się zaczęło. Życie aktorów jest podobne do naszego, ale wszystko w nim wydaje się intensywniejsze. Radości i splendor większe, stres i lęk przed porażką silniejsze, a los bywa jeszcze bardziej kapryśny.

Łukasz zaprasza do rozmów i spotkań artystki które bardzo rzetelnie i uczciwie, poważnie podchodzą do tego zawodu. Oddaje nam głos, to znaczy pozwala nam uzupełnić swój portret, wyobrażenie, opinię na nasz temat. Prezentuje naszą refleksją, wrażliwością na film, sztukę, teatr, na życie.
Wspaniale komponuje te opowieści - są wartkie, bardzo wciągające. Każda z nas jest inna.
Łukasz tworzy portret kobiet, ale i wspaniały zapis czasu, historię polskiego filmu, teatru, a także - jeśli miałabym sięgnąć do pierwszego tomu tej wspaniałej serii - zapis czasów, międzywojnia, wojny, potem czasów komunizmu i przemiany. Jest to tak wszechstronna pozycja, i tak wnikliwa - jak nie na te czasy.
Jest w tym niekłamana pasja i podziw dla portretowanych, a przy tym w tych zwariowanych czasach kiedy nam SIĘ miesza co jest czym i kto jest kim - seria "Aktorki" Łukasza Maciejewskiego pokazuje co jest sztuką.

Urszula Grabowska


W sobotę, 24 lutego, o godz. 12.30 w jeleniogórskiej galerii BWA odbędzie się spotkanie autorskie z Łukaszem Maciejewskim, który opowie o kulisach powstawania książki „Aktorki. Odkrycia”. W rozmowie z publicznością towarzyszyć będą mu aż dwie bohaterki książki - Urszula Grabowska i Grażyna Błęcka-Kolska. Gwiazdy kina, podobnie jak Łukasz Maciejewski, gośćmi tegorocznej edycji jeleniogórskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA, w ramach którego organizowane jest spotkanie.

 

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy trzy egzemplarze tej właśnie książki. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 75 64 24 480, we wtorek, 20 lutego, po godz. 14.00. Warunkiem odbioru książki jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy! 

Aktorki Odkrycia - okładka.jpg