To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Muzyczna majówka na wiedeńską nutę - rozdajemy zaproszenia!

Muzyczna majówka na wiedeńską nutę - rozdajemy zaproszenia!

Jeleniogórska filharmonia zaprasza na cykl koncertów zaplanowanych na pierwsze cztery dni maja. Trzy z nich wypełnią propozycje tegorocznego, XXVII Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej. Na afiszu także koncert z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Trzy pierwsze wieczory muzyczne (1-3 maja) zabrzmią w Zdrojowym Teatrze Animacji, wzbogacając program Wiosny Cieplickiej. Na finał koncert operetkowy, wieńczący XXVII Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, już w sali jeleniogórskiej filharmonii, z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej.

XXVII Festiwal Muzyki Wiedeńskiej rozpoczynamy podróżą do stolicy Austrii, której nie sposób nie łączyć z takimi geniuszami jak Wolfgang Amadeus Mozart czy Johannes Brahms. Ich muzyka zaprowadzi nas wprost do wiedeńskich sal koncertowych i przeniesie w klimat tego miasta. Prócz instrumentalnych perełek, pojawią się również wokalne akcenty. Aria Królowej nocy z opery „Czarodziejski flet” to jedna z najtrudniejszych arii sopranowych, która wymaga nie tylko bezbłędnej intonacji i techniki, lecz również  szerokiej w wysokich rejestrach skali głosu  - tak zapowiadają koncert inaugurujący XXVII Festiwal Muzyki Wiedeńskiej jego organizatorzy. W programie wieczoru zatytułowanego „Muzyczne drogi prowadzą do Wiednia” kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta, Johanesa Brahmsa, Franza Lehara w wykonaniu Tria stroikowego w składzie: Łukasz Wilczura (obój), Dominika Łukasiewicz (klarnet, prowadzenie), Adam Kędzierski (fagot) oraz Barbary Sas (fortepian) i Joanny Szabli (sopran). To we wtorek, 1 maja, o godz. 19.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze – Cieplicach.

Kolejny, festiwalowy „Koncert wiedeński” na tej samej scenie już 2 maja, o godz. 19.00. Tym razem w wykonaniu zespołu Vocalis w składzie: Joanna Moryc (sopran), Anna Skóra (sopran), Róża Wysocka (fortepian). W programie kompozycje Carla Millöckera, Johanna Straussa, Rudolfa Sieczyńskiego, Andrew Lloyd Webbera, Léo Delibesa, Roberta Stolza, Franza Lehara, Giuseppe Verdiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena.
Obchodzący niedawno 10-lecie swojego istnienia zespół Vocalis zabierze nas w świat wiedeńskiej opery i operetki. Gwarantowany szeroki wachlarz emocji z najpiękniejszymi ariami i duetami, które każdemu w duszy grają. Gwarantujemy wyjątkowy wieczór spędzony znakomitej atmosferze, bo któż nie zna takich tytułów jak „Libiamo” – zapowiadają organizatorzy.

Koncert z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja także w cieplickim Zdrojowym Teatrze Animacji. 3 maja o godz. 19.00 zabrzmi  muzyka filmowa w wykonaniu Macieja Maciejewskiego (skrzypce), Dominiki Łukasiewicz (klarnet, prowadzenie), Romana Samostrokova (wiolonczela) i Vitaliny Samostrokov (fortepian). W programie kompozycje Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Petersburskiego, Henryka Kuźniaka.

Na zakończenie XXVII Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej, 4 maja, o godz. 19.00, w Sali Koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze „Przeboje muzyki operetkowej”. W programie fragmenty słynnych operetek Johanna Straussa  „Baron cygański” i „Zemsta nietoperza”. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą Jerzego Koska. Zaśpiewają natomiast: Julia Iwaszkiewicz (sopran), Joanna Horodko (sopran), Agnieszka Makówka (mezzosopran), Krzysztof Marciniak (tenor), Tomasz Janczak (tenor) oraz Kamil Pękala (baryton).

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy po trzy dwuosobowe zaproszenia na każdy z zapowiadanych wyżej koncertów. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w poniedziałek, 30 kwietnia, po godz. 12.00. warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich”. Zapraszamy!