Nic więc dziwnego, że artysta był oblegany, przepytywany i fotografowany przez zwiedzających. Po wernisażu odbyło się spotkanie z artystą, które poprowadziła Janina Hobgarska.
Rafał Olbiński (rocznik 1943), z wykształcenia jest architektem, jednak znany jest przede wszystkim jako malarz i plakacista. Od 1981 roku mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. Był ilustratorem renomowanych czasopism amerykańskich: Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker, projektował plakaty do przedstawień operowych dla New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera; był wykładowcą w prestiżowej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. W 1994 roku otrzymał w Paryżu międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący, Niezapomniany Plakat Świata Prix Savignac a w 1995 roku jego projekt został wybrany na plakat Nowy Jork stolicą świata. Jego odwołujące się do surrealizmu, wycyzelowane sterylnie obrazy, prezentują niemalże baśniowy, doskonały, pełen metafor, piękny, czysty świat, którego interpretacja zależy od wyobraźni i wrażliwości oglądających.
Dzieła Rafała Olbińskiego oglądać można w galeriach i muzeach całego świata oraz w kolekcjach prywatnych. Jest laureatem ponad 150 nagród. Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył artystę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 roku uhonorował złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Warto odwiedzić Muzeum Karkonoskie i obejrzeć prezentowaną ekspozycję, bo to rzadka okazja do podziwiania dzieł jednego z najwybitniejszych polskich twórców w Jeleniej Górze.
Obrazy prezentowane w jeleniogórskim muzeum pochodzą z kolekcji prywatnych, a wystawa potrwa do 17 czerwca.
Uwaga! 6 maja o godz. 11.00, w ramach cyklu "Niedziela w Muzeum” odbędzie się oprowadzanie po wystawie malarstwa Rafała Olbińskiego. Spotkanie poprowadzi Edyta Patro, kierownik Działu Szkła Artystycznego w Muzeum Karkonoskim.
Rozmowa z Rafałem Olbińskim w "Nowinach Jeleniogórskich" z 8 maja 2018 r.
Komentarze (3)
29 maja
Olbiński to gigant malarstwa! Super,że do nas zawitał.
Gigantyzm to groźna choroba i nieuleczalna.