To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gigant polskiego malarstwa - Rafał Olbiński w Jeleniej Górze!

Rafał Olbiński, Kampania reklamowa banku Credit Suisse, USA, l. 90-te XX w., wł. prywatna. Fot. W. Miatkowski

Miłośnicy sztuki współczesnej w Jeleniej Górze mieli wczoraj (28 kwietnia) rzadką okazję nie tylko podziwiania dzieł, ale też spotkania i porozmawiania z jednym z najwybitniejszych, polskich malarzem, Rafałem Olbińskim, który przyjechał do naszego miasta na zaproszenie Dyrektor Muzeum Karkonoskiego, Gabrieli Zawiły, aby otworzyć wystawę swoich obrazów.

Nic więc dziwnego, że artysta był oblegany, przepytywany i fotografowany przez zwiedzających. Po wernisażu odbyło się spotkanie z artystą, które poprowadziła Janina Hobgarska.
Rafał Olbiński (rocznik 1943), z wykształcenia jest architektem, jednak znany jest przede wszystkim jako malarz i plakacista. Od 1981 roku mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. Był ilustratorem renomowanych czasopism amerykańskich: Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker, projektował plakaty do przedstawień operowych dla New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera; był wykładowcą w prestiżowej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku. W 1994 roku otrzymał w Paryżu międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący, Niezapomniany Plakat Świata Prix Savignac a w 1995 roku jego projekt został wybrany na plakat Nowy Jork stolicą świata. Jego odwołujące się do surrealizmu, wycyzelowane sterylnie obrazy, prezentują niemalże baśniowy, doskonały, pełen metafor, piękny, czysty świat, którego interpretacja zależy od wyobraźni i wrażliwości oglądających.
Dzieła Rafała Olbińskiego oglądać można w galeriach i muzeach całego świata oraz w kolekcjach prywatnych. Jest laureatem ponad 150 nagród. Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył artystę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 roku uhonorował złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Warto odwiedzić Muzeum Karkonoskie i obejrzeć prezentowaną ekspozycję, bo to rzadka okazja do podziwiania dzieł jednego z najwybitniejszych polskich twórców w Jeleniej Górze.
Obrazy prezentowane w jeleniogórskim muzeum pochodzą z kolekcji prywatnych, a wystawa potrwa do 17 czerwca.

Uwaga! 6 maja o godz. 11.00, w ramach cyklu "Niedziela w Muzeum” odbędzie się oprowadzanie  po wystawie malarstwa Rafała Olbińskiego. Spotkanie poprowadzi Edyta Patro, kierownik Działu Szkła Artystycznego w Muzeum Karkonoskim.

Rozmowa z Rafałem Olbińskim w "Nowinach Jeleniogórskich" z 8 maja 2018 r.

Rafał Olbiński - nj24.jpg
Kuratorka wystawy, Anna Jezierska, dyr.Gabriela Zawiła i Rafał Olbiński - nj24.jpg
Rafał Olbiński, Janina Hobgarska - nj24.jpg
Rafał Olbiński 1.jpg
Niedziela w muzeum - Rafał Olbiński.jpg

Komentarze (3)

29 maja

Olbiński to gigant malarstwa! Super,że do nas zawitał.

Gigantyzm to groźna choroba i nieuleczalna.