To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wymiana unikatowych szkieł

Wymiana unikatowych szkieł

Od czwartku, 19 kwietnia na stałej wystawie szkła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze można oglądać barokowy puchar z 1690 roku Friedricha Wintera. Friedrich Winter, grawer i szlifierz szkła, pracował dla hrabiego Christopha Leopolda Schaffgotscha. Unikatowy obiekt wypożyczyło Muzeum Karkonoskiemu na okres jednego roku Muzeum Śląskie w Gorlitz. Zwiedzający w tym samym czasie Muzeum Śląskie będą z kolei mogli podziwiać puchar wykonany w Hucie Preusslera w Białej Dolinie, jeden z pierwszych przykładów szkła naśladującego kryształ górski. Puchar ten, własność Muzeum Karkonoskiego pojedzie na wystawę do Gorlitz.

Oficjalne przekazanie wypożyczonego pucharu Wintera miało uroczysty charakter. Do Jeleniej Góry przyjechali dyrektor Muzeum Śląskiego Markus Bauer oraz Martin Kügler. Nie po raz pierwszy w ramach współpracy Muzeum Karkonoskiego z Muzeum Śląskim w Görlitz miłośnicy sztuki mogą oglądać cenne zbiory muzealne w ten sposób pozyskane na wystawy czasowe.

-Takie spotkanie i wymiana szkieł ma na celu promocję i pokazanie współpracy Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Muzeum Śląskiego w Gorlitz. Te dwa piękne obiekty ze szkła będą promowały wzajemnie zbiory muzealne – powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego – Marzeniem jeleniogórskich muzealników jest, aby szkło Wintera zagościło w naszym muzeum na stałe. Taka wymiana przynajmniej w jakiejś części spełnia to marzenie.

 


 

Pokal Winter Panorama.jpg
7 MJG 1110s.jpg

Komentarze (1)

Pani Gabrielo, Jeleniogórzanie mają w nosie szkło. Wygrzebcie z piwnic pamiątki po niemieckich osadnikach.