To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

PESTKA 2018: Będzie awangardowo

PESTKA 2018: Będzie awangardowo

27 kwietnia oficjalnie rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2018 - jedno z najciekawszych i najbardziej wartościowych wydarzeń kulturalnych, organizowanych w Jeleniej Górze. Na jubileuszową, dziesiątą edycję, jego twórcy z Jeleniogórskiego Centrum Kultury przygotowali bogaty, różnorodny program i zadbali, by widzowie z zadyszką zdążali na wszystkie zaplanowane imprezy. Tegoroczny festiwal opatrzony jest idiomem, który wyraźnie określa motto, ideę, przesłanie imprezy: „wolni od… wolni do?" 

Pierwsze wydarzenia towarzyszą festiwalowi jeszcze przed jego głównym nurtem. 24 kwietnia w DKF Klaps JCK interesujący film, reprezentujący mało znane w Polsce szwajcarskie kino: „Boski porządek" w reżyserii Petra Blondina Volpe. Film opowiada o tym, jak spokojna gospodyni domowa, na skutek dramatycznych wydarzeń 1968 r., związanych z falą rewolucji obyczajowej i walką o prawa obywatelskie, zmienia się w feministyczną aktywistkę, doprowadzając do przyznania kobietom praw wyborczych. 26 kwietnia Teatroteka Szkolna, czyli warsztaty dla nauczycieli i edukatorów teatru.
27 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Korytarz wernisaż wystawy Konkursu Fotografii Teatralnej. Fotografia to medium, które najpiękniej i najpełniej oddaje ducha teatru - pisała Magda Hueckel, przewodnicząca jury III edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. Po wernisażu - o godz. 19.00 w sali widowiskowej JCK - spektakl Teatru Odwróconego z Krakowa pt.„Gdy skamienieje wiatr…" w reżyserii Szymona Budzyka. W spektaklu ukazano losy trzech postaci historycznych z Tylicza i Krynicy-Zdroju - lokalnych bohaterów okresu II wojny światowej oraz lat tuż po wojnie. Scenariusz powstał na bazie materiałów źródłowych - publikacji, wywiadów i wspomnień. Po spektaklu - panel dyskusyjny / spotkanie z twórcami, które poprowadzi Jędrzej Soliński (Klub Kwadrat, godz. 21.30). Na zakończenie dnia, oczywiście, koncert duetu Artechno (Miłosz Szymanek i Karolina Lipska), tworzącego muzykę elektroniczną, opartą na mocnych bitach i emocjonalnych frazach wokalnych.
28 kwietnia o godz.17.00, w Zdrojowym Teatrze Animacji - spektakl pt. „Przebudzenie" w reżyserii Marty Malinowskiej (Akademia Teatralna w Warszawie). Inspiracją są „Bachantki" Eurypidesa. Artyści w spektaklu stawiają pytania, czym dzisiaj jest szał dionizyjski? Czy dziś możliwe jest katarktyczne przeżycie, ekstaza, oczyszczenie? (spektakl egzaminacyjny po 3. roku na Wydziale Reżyserii, zrealizowany pod opieką dziekana Jarosława Kiliana).
Z Cieplic trzeba szybko przemieścić się do Sali NOVA JCK, gdzie o godz.18.30 rozpocznie się spektakl Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku pt. „Nazywam się Wojna", zrealizowany na podstawie tekstów i dramatów Marzeny Sadochy „Za chwilę spadnie bomba" i „Ptaki, które jem", Magdaleny Fertacz „Trash Story albo sztuka (nie)pamięci", Michała Rusinka „Zaklęcie na W" oraz Cali Davide’a „Wróg". Reżyseria - Zespół. Ten spektakl to swoisty zbiór dziecięcych historii i wspomnień; zwykłe historie zwykłych dzieci wszystkich wojen.
Godz. 19.30, sala widowiskowa JCK, Teatr Brama Goleniów - „Ghost Dance" w reżyserii Daniela Jacewicza. Taniec ducha był rytuałem, wyrażającym głęboki kryzys cywilizacyjny Indian w Ameryce Północnej pod koniec XIX w., gdy cywilizacja zachodnia zdominowała ich życie. Spektakl jest symbolicznym przywołaniem rytuału w obronie wymierających wartości, jest inspirowany twórczością własną oraz Allena Ginsberga, Patti Smith i twórczością ludową wymierających cywilizacji oraz manifestami antykapitalistycznymi. Po spektaklach - o 21.00 dyskusja, o 22.00 koncert Mery Spolsky, czyli muzyczny solo-performance. Artystka sama pisze teksty, komponuje muzykę, produkuje i aranżuje piosenki, projektuje ubrania, gra na gitarze.
29 kwietnia, o godz. 14.00 w BWA Lekcja Czytania Agnieszki Wolny-Hamkało "Zinterpretuj „Akademię Pana Kleksa" erotycznie, czyli o wolności interpretacji". „Lekcje Czytania" to trwająca od 2009 roku akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego, która ma na celu budzenie wśród młodych ludzi zainteresowania literaturą poprzez rozmowę o wybranych tekstach. Tego samego dnia, o godz. 17.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji, odbędzie się spektakl Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego we Wrocławiu pt.„Teraz wszystkie dusze razem" w reżyserii Pawła Passiniego. Twórcy spektaklu zadali sobie osobiste pytanie: gdybyśmy dziś odprawili „dziady", jakie widma mogłyby się nam ukazać? Odpowiedź - w spektaklu…
Z Cieplic z powrotem do sali widowiskowej JCK, gdzie o godz. 20.00 spektakl Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu pt.„Zakonnice odchodzą po cichu" w reżyserii Darii Kopeć, zrealizowany na motywach bestsellerowego reportażu Marty Abramowicz. Po spektaklu, o godz.21.30 spotkanie z twórcami.
W poniedziałek, 30 kwietnia o godz. 14.00 w BWA - kolejną „Lekcję Czytania" poprowadzi wybitny teatrolog, profesor UJ, Dariusz Kosiński. Czytane będzie „Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego.
O 16.30 w Sali NOVA JCK „Kwartet pianisty. Concert in clown major" - kreacja i reżyseria - Rotonda Teatro, Berlin. W spektaklu niebezpieczny świat opanowany jest przez muzyczne fanaberie udręczonego kompozytora - wszystko może się zdarzyć: od ulewnego deszczu, powodzi, prób samobójczych, po hazard, sprzeczki.
O godz. 18.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji spektakl z Nowego Teatru w Słupsku - „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", w reżyserii Pawła Świątka, według tragikomicznego dramatu Doroty Masłowskiej. To opowieść o współczesnej Polsce, widzianej oczyma dwójki tytułowych bohaterów, Parcha i Dżina, którzy poznali się na imprezie tematycznej, zorganizowanej pod hasłem „bieda", w czasie której zaczynają udawać imigrantów.
Tego samego dnia, o godz. 20.00 w sali widowiskowej JCK Kolektyw Hanczewski/Baumagart zaprezentuje spektakl pt. „Gdzie jest Zip Coon?", reż. Agata Baumgart. Są różne śmieszne i nieśmieszne rzeczy, i wszyscy mamy prawo do śmiechu i do odrobiny rozrywki. A co, jeśli żart jest nieśmieszny? Po spektaklach w Klubie Kwadrat, o godz. 21.15 spotkanie z twórcami, a o godz. 22.00 - Król - koncert promujący nowy album „Przewijanie na podglądzie". Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia.
1 maja o godz. 14.00 w BWA wideoperformance Aleksandry Kubiak z udziałem aktorki Moniki Buchowiec pt. „Mięso słonia". Monika Buchowiec gra siebie oraz Katarzynę Kobro - zadaje pytania bądź dopytuje. Aleksandra Kubiak jest sobą - opowiada lub odpowiada. O godz. 14.30, także w BWA można wziąć udział w panelu dyskusyjnym z udziałem Aleksandry Kubiak (artystki wizualnej, performerki), Romana Kurkiewicza (dziennikarza, wykładowcy w Katedrze Dziennikarstwa i Nowych Mediów Collegium Civitas) oraz Wojciecha Wojciechowskiego (nauczyciela, publicysty Notatnika Teatralnego, Przekroju, Le Monde Diplomatique (edycja polska), Przeglądu i Nowin Jeleniogórskich).
O godz. 17.00 w Sali NOVA JCK pierwszy spektakl tego dnia - „Frances", w reżyserii Tomasza Leszczyńskiego, Cztery wymiary to dla nas za mało - Warszawa. „Frances" to głos aktorki, gwiazdy Złotej Ery Hollywood, która, będąc u szczytu swojej kariery, zostaje uwięziona w szpitalu psychiatrycznym.
O godz. 19.00 w sali widowiskowej JCK „Tlen" według Iwana Wyrypajewa, Teatru Odnalezionego, w reżyserii Łukasza Dudy. O Wyrypajewie w Polsce tak mówią krytycy: „rosyjski buntownik teatru, wizjoner nowoczesności z konserwatyzmem w tle", „jeden z najbardziej wyróżniających się i intrygujących przedstawicieli współczesnej sztuki rosyjskiej", „gwiazda nowego teatru", „boska energia rosyjskiego teatru", „poeta dramaturgii". Tradycyjnie po spektaklu, w Klubie Kwadrat o godz. 20.30, spotkanie z twórcami, które poprowadzi Jędrzej Soliński. Po dyskusji, o godz. 21.00 Gala wręczenia nagród, a po Gali - o godz. 22.00 - koncert Prada Meinhoff (duet nurtu electropunk z Berlina).
W ostatni dzień Pestki 2018 - 2 maja, o godz.17.30, w Sali NOVA JCK - Die Oralneurotiker (Drezno) - Anstieg im Fieber/Podejście w gorączce, reż. Andrea Post. Stojąc jedną nogą w komiksie, a drugą w klasyce, Oralneurotiker redukuje swe instrumentarium do mikrofonu i gry mimicznej; naśladowanie dźwięków i muzyki za pomocą głosu rozjaśnia dźwiękowo życie wewnętrzne i świat zewnętrzny głównego bohatera.
Ostatnim przedstawieniem festiwalu będzie „Rodzina" poznańskiego zespołu Circus Ferus (godz. 19.00, sala widowiskowa JCK). Zespół deklaruje, że chce przyglądać się strukturze i relacjom rodzinnym, jednocześnie zgłębiając perspektywę wielopokoleniową. Chce odkrywać rodzinne tajemnice i doświadczać toksycznej rodziny. Wszystko wyjaśni się podczas spektaklu. A po spektaklu - ostatni panel dyskusyjny z twórcami, prowadzony przez Jędrzeja Solińskiego.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej 
PESTKA 2018
idiom: wolni od… wolni do ?

PROGRAM GODZINOWY

24.04.2018 ( wtorek)

Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30
godz. 18.00
DKF Klaps* ( film biletowany )
Boski porządek (Die gottliche Ordung) reż. Petra Blondina Volpe. Szwajcaria 2017. 96 min.

26.04.2018 (czwartek )

Jeleniogórskie Centrum Kultury ul. Bankowa 28/30 sala 210, 212
godz.11.00
TEATROTEKA SZKOLNA - Warsztaty dla nauczycieli i edukatorów teatru
organizator: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

27.04.2018 (piątek)

Galeria Korytarz, ul. Bankowa 28/30
godz.18.00
Wernisaż wystawy pokonkursowej Konkursu Fotografii Teatralnej
organizator: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30
godz.19.00
GDY SKAMIENIEJE WIATR…, reż. Szymon Budzyk, Teatr Odwrócony w Krakowie

Klub Kwadrat, ul. Bankowa 28/30
godz. 20.30
PANEL DYSKUSYJNY Spotkanie z twórcami / Panel poprowadzi Jędrzej Soliński

Klub Kwadrat, ul. Bankowa 28/30
godz.21.30
ARTECHNO / koncert

28.04.2018 ( sobota )

Zdrojowy Teatr Animacji, Park Zdrojowy 1 Jelenia Góra - Cieplice
godz.17.00
PRZEBUDZENIE, reż. Marta Malinowska, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie

Sala NOVA JCK ul. 1 Maja 60
godz.18.30
NAZYWA SIĘ WOJNA, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku

Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30
godz. 19.30
GHOST DANCE, reż. Daniel Jacewicz, Teatr Brama Goleniów

Kluba Kwadrat ul. Bankowa 28/30
godz. 21.00
PANEL DYSKUSYJNY Spotkanie z twórcami / Panel poprowadzi Jędrzej Soliński

Kluba Kwadrat ul. Bankowa 28/30
godz. 22.00
MERY SPOLSKY / koncert

29.04.2018 ( niedziela )

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Długa 1
godz. 14.00
Zinterpretuj „Akademię Pana Kleksa” erotycznie, czyli o wolności interpretacji - Lekcja Czytania Agnieszki Wolny-Hamkało pod patronatem Tygodnika Powszechnego,

Zdrojowy Teatr Animacji, Park Zdrojowy 1 Jelenia Góra - Cieplice
godz. 17.00
WSZYSTKIE DUSZE RAZEM, reż. Paweł Passini, Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego we Wrocławiu

Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30
godz. 20.00
ZAKONNICE ODCHODZĄ PO CICHU, reż. Daria Kope, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Kluba Kwadrat, ul. Bankowa 28/30
godz. 21.30
PANEL DYSKUSYJNY Spotkanie z twórcami / Panel poprowadzi Jędrzej Soliński

30.04.2018 ( poniedziałek )

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Długa 1
godz. 14.00
Stanisław Wyspiański „WYZWOLENIE”, Lekcję czytania poprowadzi Dariusz Kosiński, Tygodnik Powszechny

Sala NOVA JCK ul. 1 Maja 60
godz. 16.30
KWARTET PIANISTY. Concert in clown major, reż. Rotonda Teatro, Berlin

Zdrojowy Teatr Animacji, Park Zdrojowy 1 Jelenia Góra - Cieplice
godz. 18.00
DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU, reż. Paweł Świątek, Nowy Teatr w Słupsku
Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30
godz. 20.00
GDZIE JEST ZIP COON?, reż. Agata Baumgart, kolektyw Hanczewski/ Baumagart

Kluba Kwadrat, ul. Bankowa 28/30
godz. 21.15
PANEL DYSKUSYJNY Spotkanie z twórcami / Panel poprowadzi Jędrzej Soliński

Kluba Kwadrat, ul. Bankowa 28/30
godz. 22.00
KRÓL / koncert

01.05.2018 ( wtorek )

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Długa 1
godz. 14.00
MIĘSO SŁONIA/ wideoperformance Aleksandry Kubiak z udziałem aktorki Moniki Buchowiec

godz. 14.30
PANEL DYSKUSYJNY - Aleksandra Kubiak, Roman Kurkiewicz, Wojciech Wojciechowski

Sala NOVA JCK ul. 1 Maja 60
godz. 17.00
FRANCES, reż. Tomasz Leszczyński, Cztery wymiary to dla nas za mało Warszawa

Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30
godz. 19.00
TLEN, reż. Łukasz Duda, Teatr Odnaleziony Jelenia Góra

Kluba Kwadrat, ul. Bankowa 28/30
godz. 20.30
PANEL DYSKUSYJNY Spotkanie z twórcami / Panel poprowadzi Jędrzej Soliński

Kluba Kwadrat, ul. Bankowa 28/30
godz. 21.00 Gala wręczenia nagród

Kluba Kwadrat, ul. Bankowa 28/30
godz. 22.00
PRADA MEINHOFF / koncert, Berlin

02.05.2018 ( środa )

Sala NOVA JCK ul. 1 Maja 60
godz. 17.30
ANSTIEG IM FIEBER / PODEJŚCIE W GORĄCZCE, reż. Andrea Post, Die Oralneurotiker, Drezno

Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30
godz. 19.00
RODZINA, reż. CIRCUS FERUS, Poznań

Klub Kwadrat, ul. Bankowa 28/30
godz. 20.30
PANEL DYSKUSYJNY Spotkanie z twórcami / Panel poprowadzi Jędrzej Soliński

 

WARSZTATY 

26-27.04.2018 ( czwartek, piątek )
Sala Kameralana JCK ul. 1 Maja 60
godz. 09.00 - 11.00
Warsztaty lalkarskie, prowadzone przez Jakuba Mieszałę i Klaudię Kręcisz

29-30.04.2018 ( sobota, niedziela )
godz.12.00 - 14.00
Sala Kameralana JCK ul. 1 Maja 60
Warsztaty teatru formy, prowadzone przez Zbigniewa i Katarzynę Szumskich

27.04- 02.05.2018
Warsztaty prasowe
Jeleniogórskie Centrum Kultury, ul. Bankowa 28/30, sala 211
godz. 15.00 - …
Warsztaty prasowe, Warsztaty prowadzi Ryszard Grzywacz

27.04- 02.05.2018
Warsztaty medialne
Jeleniogórskie Centrum Kultury, ul. Bankowa 28/30 sala 211
godz. 15.00 - …
Warsztaty medialne, warsztaty prowadzi Maciej Bartkiewicz

28-29.04.2018
Jeleniogórskie Centrum Kultury, ul. Bankowa 28/30, sala 210
godz. 10.00 -12.00
Warsztaty teatralne, prowadzi Tim Schreiber 

Organizator zastrzega prawo do zmian w programie, o których poinformuje niezwłocznie po ich wprowadzeniu. 

Na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 od dnia 28.03.2018 r. Kasa czynna od wtorku do piątku w godzinach 13.00 - 18.00. Ilość wejściówek ograniczona. Uwaga !!! Jedna osoba jest upoważniona do odbioru max. 2 wejściówek.

 

MFTiKA PESTKA 2018 jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego INTERREG Polska - Saksonia  2014- 2020 oraz budżetu Miasta Jelenia Góra, jako jedno z zadań projektu „Partnerzy z Kulturą”

Komentarze (1)

A "Pesteczka" gdzie?