To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Majówka wędrowców

Majówka wędrowców

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają na trzy kolejne wycieczki w ramach tegorocznego Rajdu na Raty, zaplanowane na świąteczną majówkę.

Wycieczka nr 11 już we wtorek 1 maja 2018 r. Wyjazd pociągiem o godz. 8.35 do Szklarskiej Poręby Górnej.
Trasa wycieczki długości 14 km przebiega w zachodniej części Pogórza Karkonoskiego. Od stacji kolejowej drogą obok cmentarza dochodzimy do położonego na zboczu Sowińca neoromańskiego kościoła Bożego Ciała (wewnątrz obrazy Wlastimila Hofmana). Następnie szlakiem niebieskim przez Sowiniec (na szczycie malownicze Sowie Skały), obok domu Wlastimila Hofmana (wybitny polski malarz mieszkał tu w latach 1946-70), dochodzimy do Złotego Widoku – punktu widokowego na Karkonosze i dolinę Kamiennej. W pobliżu Chybotek – blok skalny o wadze około 20 ton, dający się łatwo rozkołysać. Ścieżką leśną schodzimy do Doliny Kamiennej i dalej do Wodospadu Szklarki. Wodospad o wysokości 13.3 m (drugi pod względem wysokości w polskich Karkonoszach) utworzony jest przez potok Szklarkę w malowniczym wąwozie o skalistych zboczach, obok znajduje się schronisko PTTK Kochanówka. Od wodospadu idziemy do Żółtej Skały (okazałe urwisko skalne na prawym brzegu Kamiennej, pokryte żółtym porostem, od którego wzięła nazwę), tu skręcamy w prawo i wzdłuż Czarnej Płóczki podchodzimy do Drogi pod Reglami. Droga ta biegnąca Karkonoskim Padołem Śródgórskim oddziela Główny Grzbiet od Pogórza Karkonoskiego. Traktem tym przez Trzy Jawory docieramy do Jagniątkowa. Na skraju miejscowości wchodzimy na Kotliska, dużą granitową skałę, na której znajdują się liczne kociołki wietrzeniowe. Z południowego zbocza roztacza się piękny widok na Śnieżne Kotły. W Jagniątkowie oglądamy kościół p.w. Miłosierdzia Bożego i autobusem MZK nr 15 odjeżdżamy do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa.

Wycieczka nr 12 odbędzie się w czwartek 3 maja. Wyjazd pociągiem o godz. 8.21 do Janowic Wielkich.
Trasa długości 16 km przebiega w północno-wschodniej części Rudaw Janowickich. Od stacji kolejowej podchodzimy szosą do Miedzianki, przed zabudowaniami w polu stoi krzyż pokutny z wyrytym napisem „Memento”, obok znajduje się otwarty w 2015 roku niewielki „Browar Miedzianka” kontynuujący kilkusetletnie tradycje piwowarskie miejscowości. Miedzianka była niegdyś miastem górniczym (wydobycie rud miedzi, w latach 1948-52 rud uranu), obecnie pozostało tylko kilkanaście domów. Przy szosie do Janowic stoi klasycystyczny kościół św. Jana Chrzciciela z 1826 roku. Widokową polną drogą idziemy do Mniszkowa, po drodze mijając barokowy dwór o konstrukcji kamienno-szachulcowej z 1. połowy XVIII wieku. Na Polanie Mniszkowskiej skręcamy w Dolinę Janówki. W środkowej części Doliny przy skrzyżowaniu dróg spotykamy ciekawe formy skalne. Jest to Piec – potężna baszta z górną częścią udostępnioną stopniami i obszernymi okapami w części dolnej, oraz Skalny Most – silne spękane pionowo skały połączone w górnej części wąskim naturalnym pomostem skalnym, stąd nazwa. Następnie szlakiem niebieskim podchodzimy na Starościńskie Skały, jedną z najpiękniejszych i najokazalszych grup skalnych w Rudawach Janowickich zajmującą wierzchołek szczytu o wys.718 m w Janowickim Grzbiecie. Skałki granitowe o fantazyjnych kształtach tworzą na wierzchołku mały labirynt z przejściami, oknami, tunelami i małymi grotami. Z krawędzi skał, na które prowadzą wykute w XIX w. stopnie roztaczają się piękne widoki. W dalszej części wędrówki schodzimy ponownie do Doliny Janówki. Spotykamy tu wznoszące się na wysokość około 30 m skałki Krowiarki Szlakiem zielonym podchodzimy na wznoszący się na pn.-zach. krańcu Zamkowego Grzbietu Zamek Bolczów. Ruiny tej średniowiecznej warowni górskiej należą do najbardziej malowniczych i oryginalnych w Sudetach (przy wznoszeniu doskonale wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu). Zamek zachował czytelny układ murów, dziedzińce, przejścia i kamienne schody. Z murów otwierają się ograniczone widoki na okolicę, przede wszystkim na Sokole Góry. Po obejrzeniu zamku schodzimy do Janowic Wielkich, skąd o godz.17.04 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa.

Wycieczka nr 13 odbędzie się w niedzielę 6 maja. Zbiórka przed budynkiem teatru w Jeleniej Górze o godz. 8.30.
Trasa długości 13 km przebiega we wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej. Od budynku teatru idziemy biegnącą zboczem Wzgórza Kościuszki ulicą J. Chełmońskiego. Pod południowym wierzchołkiem wzgórza oglądamy zbudowany w 1902 roku model przekroju geologicznego Sudetów Zachodnich. Na cmentarzu komunalnym w dziewiątą rocznicę śmierci zapalamy znicze na grobie Teofila Ligenzy vel Ozimka, twórcy i wieloletniego organizatora Rajdu na Raty. Następnie po przekroczeniu południowej obwodnicy miasta wchodzimy na teren dawnej jednostki wojskowej i byłego poligonu. U podnóża Zamkowej Góry oglądamy nikłe pozostałości popularnego przed wojną schroniska Grünbuschbaude. Po wyjściu z lasu spotykamy ciekawostki geologiczne: na łąkach mutony albo barańce – wyniosłości skalne o charakterystycznym kształcie powstałe w wyniku procesu mechanicznego niszczenia podłoża wywołanego przez lodowiec oraz na wzgórzu za domami przysiółka Łomnicy „skalne jabłuszko”. Obchodzimy od południa Ziębiniec, w dawnych kamieniołomach granitu oglądamy ciekawe formy skalne i po przecięciu drogi Jelenia Góra – Karpacz wspinamy się na Krzyżową Górę, nazwaną tak od wieńczącego ją kamiennego krzyża, ustawionego tu w 1874 roku na polecenie cesarza Wilhelma I. W końcowej części wycieczki schodzimy do Mysłakowic. Oglądamy tu pałac królewski z XIX w. (obecnie szkoła);stojący przed pałacem pomnik Johanna Fleidla, przywódcy przybyłych tu w 1838r. uchodźców religijnych z austriackiego Tyrolu; kościół z portykiem wspartym na 2 antycznych kolumnach pochodzących z Pompei. Na trasie wędrówki przewidziane jest ognisko. Około godz. 16 odjeżdżamy autobusem PKS lub MZK do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic.

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.