To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kto Człowiekiem Roku 2019? Oto lista kandydatów

Kto Człowiekiem Roku 2019? Oto lista kandydatów

Oto pełna lista kandydatów do tytułu Człowieka Roku 2019. Jest ich szesnaścioro. Czas zgłaszania osób zasługujących na uhonorowanie Kryształem Górskim, minął wraz z końcem stycznia. Trwa głosowanie.

Na wszystkich, szesnaścioro kandydatów do tytułu Człowieka Roku 2019 głosujemy tylko do poniedziałku 10 lutego do godziny 10.00 Wówczas zostaną podliczone wszystkie głosy oddane za pomocą sms oraz gazetowych kuponów. Finałową piątkę ogłosimy na łamach Nowin Jeleniogórskich 11 lutego. Od tego momentu będzie można głosować na finalistów aż do piątku 21 lutego – do północy. Rozstrzygniecie nastąpi w niedzielę 23 lutego na deskach Zdrojowego Teatru Animacji. Człowiekiem Roku zostanie osoba, która zdobędzie największe poparcie czytelników oraz kapituły wyborów – poprzez zsumowanie wyników głosowania. W ręce zwycięzcy trafi prestiżowa nagroda Kryształu Górskiego.

Kto będzie artystyczną gwiazda wieczoru, pierwsi dowiedzą się czytelnicy Nowin już w najbliższy wtorek 4 lutego.

Najnowsze wyniki głosowania podamy już w najbliższy wtorek na łamach NJ. Przypominamy, że tydzień temu na prowadzenie wyszedł Stanisław Dziedzic, następni w kolejności byli Konrad Kuźmiński, Krzysztof Tęcza, Michał Kostek. Pierwsza piątkę zamykała Maria Kotlarska.

Na kandydatów można głosować zarówno za pomocą kuponów z gazety, jak i sms-em. Kupon ma siłę dwóch punktów, sms – jednego. Uwaga! Koszt jednego sms-a to jedynie 1,23 zł brutto. Sms-y wysyłamy na numer 71051 o treści np. CR.44 (44 to numer przypisany danemu kandydatowi, a CR jest skrótem od Człowieka Roku). Między CR a przypisanym kandydatowi numerem należy postawić kropkę. 

Oto kandydaci do tytułu:

LUCYNA KORNOBYS sms na numer 71051 o treści: CR.1

LKCR01

„Pani Lucyna Kornobys to reprezentantka Polski w sportach paralekkoatletycznych, paraolimpijka, podwójna medalistka paramistrzostw świata w Dubaju, rekordzistka świata w pchnięciu kulą. Wolontariuszka, działaczka społeczna, urzędnik Urzędu Miasta Jeleniej Góry na rzecz osób niepełnosprawnych. 

Mimo bardzo trudnego startu w dorosłość, mierząc się od 15 roku życia z nieuleczalną chorobą, która przykuła ją do wózka inwalidzkiego – Lucyna Kornobys – jest inspirującym przykładem nieugiętej woli walki z przeciwnościami losu. Oddana pracy zawodowej na rzecz osób najbardziej potrzebujących, nieprzerwanie od ponad dwóch dekad odnosi sukcesy na niwie sportowej, przywracając Nam wiarę w ideały i sens działania. W tegorocznych Mistrzostwach Świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, mimo bardzo poważnej kontuzji ręki, wywalczyła brązowy medal w rzucie oszczepem (16,99 m) i złoty medal w pchnięciu kulą (7,81 m) ustanawiając rekord świata i zapewniając sobie kwalifikacje olimpijską na przyszłoroczne igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Nominuję Lucynę Kornobys do zaszczytnego tytułu Człowieka Roku 2019 w uznaniu: jej niewątpliwej charyzmy i zarażania innych swoją dobrą energią; za promowanie sportu, jako dziedziny wzmacniającej zdrowie i kształtującej charakter, a nade wszystko za mistrzowskie reprezentowanie Polski i naszej małej ojczyzny - Jeleniej Góry, na arenie międzynarodowej.”

ANNA PORĘBA sms na numer 71051 o treści: CR.2

APCR02

Społecznica z Sobieszowa, walcząca bezkompromisowo o rozwój tej dzielnicy Jeleniej Góra. Jak mówi, Sobieszów jest jej drugą miłością, zaraz po rodzinie. Jest członkiem Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa. Za pracę w stowarzyszeniu została w roku 2015 uhonorowana tytułem "Zasłużony dla Sobieszowa". Gdzie diabeł nie może, panią Annę pośle. Przypilnuje, by przy inwestycjach w Sobiszowie nie odstawiali fuszerki, interweniuje, gdy nie świecą się latarnie, reaguje na potrzeby mieszkańców. Wydaje się, że zna w Sobieszowie wszystkich i ludzie też ja znają. Bezpośrednia i życzliwa dba, by samorządowcy nie zapominali o Sobieszowie.

Udziela się też czynnie w klubie MKS Karkonosze Sporty Zimowe w Jeleniej Górze. Ostatnio jej oczkiem w głowie jest budowa treningowego plastykowego toru saneczkowego, który miałby powstać na terenach przylegających do Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Jeleniej Górze - Sobieszowie. Z toru tego korzystałyby dzieci ze szkoły Podstawowej Nr 15 w Jeleniej Górze i zawodnicy MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra.

URSZULA JONKISZ sms na numer 71051 o treści: CR.3

UJCR03

Poetka o artystycznej, niepokornej duszy i dobrym sercu. Aktywistka i społecznica z zamiłowania. W Karpaczu pani Ula prowadziła dziecięcy zespół teatralny. Jej zawdzięczamy pomysł obchodów rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego. Dzięki niej pamięć o wielkim mimie jest kultywowana. W swoim domu w mieście pod Śnieżką stworzyła Dom Lalki Adoptowanej, zbierając lalki niechciane i naprawiając te zepsute. Znają ją także w Jeleniej Górze bywalcy wernisaży, spotkań ludzi pióra oraz uczestnicy różnych koncertów. Nie wiadomo, jak to robi, ale jest zawsze tam, gdzie dzieje się coś interesującego i twórczego. Wnosi do tych wydarzeń swoją osobowość i inspiruje innych. Często wykonawcom przynosi własnoręcznie wykonane drobne prezenty. Zachwyca do tego artystycznym, niecodziennym wyglądem. Oryginalności ubioru może jej pozazdrościć niejedna artystka. Nie ustaje w organizowaniu nowych projektów. O sztuce i realizowaniu siebie potrafi rozmawiać z młodymi i seniorami. Z wielkim oddaniem obserwuje artystyczną karierę swojej córki Diany Joniksz, młodej aktorki i scenografki. 

KONRAD KUŹMIŃSKI sms na numer 71051 o treści: CR.4

KKCR04

Jeleniogórzanin, student prawa IV roku; współzałożyciel i prezes Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt. Najmłodszy w stowarzyszeniu. Miłość do zwierząt zaszczepił mu jego dziadek Marian, który także bardzo aktywnie działał na rzecz zwierząt. Stowarzyszenie, którym kieruje dało się poznać z wielu spektakularnych akcji, których celem było odebranie oprawcom krzywdzonych zwierząt.
- Konrad Kuźmiński zasługuje na uznanie nie tylko za swoją bezkompromisowość w obronie naszych mniejszych braci, ale także za wytrwałość i niepoddawanie się ogromnej presji. Na każdym kroku życie utrudniają mu organy władzy samorządowej i organy ścigania. Ci pierwsi odmawiają współpracy lub wręcz przeszkadzają w działaniach na rzecz zwierząt. Drudzy – stawiają irracjonalne zarzuty i stosują dotkliwe środki karne (jak się okazuje w sądach – bezzasadnie). Trzeba mieć naprawdę wielki hart ducha, by nie porzucić szczytnej idei po takich zdarzeniach, jak 40-godzinny areszt bez jedzenia, picia, nawet papieru toaletowego, albo jak zatrzymanie z użyciem kajdanek zespolonych, stosowanych tylko wobec najgroźniejszych przestępców – czytamy w uzasadnieniu zgłaszających pana Konrada do plebiscytu na Człowieka Roku .

WOJCIECH CHADŻY – sms na numer 71051 CR.5

WCCR05

Zgłoszenia dokonała Lucyna Musiał Jabłońska w imieniu Stowarzyszenia Pomocy Chorym im. Jana Musiała „Dąb”:
„Wojciech Chadży, 59 lat. Ma dwóch dorosłych synów, córkę i dwoje wnucząt. Pewnie znają Go Państwo jako Przewodniczącego Rady Miejskiej Jeleniej Góry, radnego czy właściciela firmy Kry-Cha. Jednak niewielu wie, że od ponad 20 lat aktywnie działa na płaszczyźnie społecznej. Działa, ale jak to Wojtek, nie chwali się tym. Ba, nawet nie lubi, by o tym opowiadać. Jako Jego znajomi, postanowiliśmy raz złamać tę zasadę i pokazać inne, to nieupubliczniane przez Niego oblicze: człowieka wrażliwego na potrzeby innych, nad życie kochającego swoje dzieci, pracowitego, inteligentnego, z ogromnym poczuciem humoru. Wojtka, jako człowieka, który zawsze pomoże, znają kluby sportowe, organizacje osób niepełnosprawnych, grupy polonijne za wschodnimi granicami naszego kraju. Nigdy nie pozostaje obojętny na prośby o pomoc. Ale oprzyjmy się na faktach:
Co świadczy o Jego niezwykłości? Za swoją działalność, tylko w ostatnich latach, otrzymał odznaczenia i wyróżnienia: Brązowy Krzyż Zasługi Prezydenta RP nadany przez Pana Prezydenta Komorowskiego, Tytuł honorowy i Medal Zasłużony dla Turystyki RP nadany przez Panią minister Muchę, tytuł Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, brązowy Medal Zasługi dla Polskiego Związku Łowieckiego, złotą Odznakę Dolnośląskiej Izby Turystycznej, srebrną Odznakę Ligi Obrony Kraju, odznaki: Zasłużony dla Polskiego Związku Niewidomych, Zasłużony dla Polskiego Związku Koszykówki, Zasłużony dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, medal Za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej, złotą Honorową Odznakę Okręgowego Związku Piłki Nożnej, Odznakę Szkarłatnego Serca oraz Medal Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.
Co jeszcze? Jako jeden z nielicznych w Polsce był przez dwie kolejne kadencje Prezydentem Rotary Club. Współzałożyciel Bractwa Kurkowego Ziemi Jeleniogórskiej. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego w Polskim Związku Łowieckim, egzaminator, instruktor i sędzia strzelectwa myśliwskiego. Członek wspierający Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD).
I proszę uwierzyć, że to tylko wierzchołek lodowej góry. Ciężko w kilku zdaniach ukazać całą Jego niezwykłość i wszystkie Jego działania. Ale wiemy jedno – warto doceniać właśnie takich ludzi: którzy pracują i pomagają z potrzeby serca, w zaciszu własnego domu, nie licząc w zamian na zaszczyty i laury chwały.”

LUIZA LASKOWSKA - sms na numer 71051 o treści: CR.6

LLCR06

„Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniem Górze. Menedżer Kultury, tej najwyższych lotów. Człowiek Sztuki z krwi i kości. Jako szefowa BWA niezwykłe kreatywna i skuteczna. Zapewniła kierowanej przez siebie firmie znakomity rok. Bardzo znaczące wystawy najwybitniejszych twórców. Długa to lista, ale koniecznie trzeba przywołać tak wspaniałe prezentacje jak Sudek, Funke, Drtikol czy ostatnio Kontakty. Rewelacja! A Szukając Marylin z autentycznym i fotografiami Greena? Jakże nie przypomnieć wystaw Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz czy Janusza Lipińskiego. I mnóstwo innych. Właściwie każda wystawa w BWA jest Wydarzeniem. Duża litera nie przypadkowa. No i wisienka na torcie. Zaproszenie na festiwal komiksu do Paryża (tak, TEGO Paryża) i zorganizowanie tam wystawy polskiego komiksu na stulecie tegoż. Prawda, że robi wrażenie? A przecież oprócz tego znakomite projekty edukacyjne, jak choćby Gra W Sztukę, aukcje dzieł wybitnych artystów, itp, itd. W jeleniogórskim BWA tętni życie, jakże intensywnie i ciekawie bije serce Sztuki. A kto je wprawia w ruch, kto niestrudzenie nadaje mu rytm? Pani Dyrektor Luiza Laskowska ! W pełni zasługuje na Tytuł Człowieka Roku 2019” – czytamy w zgłoszeniu.

GABRIELA ZAWIŁA – sms na numer 71051 o treści: CR.7

GZCR07

Wieloletnia dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Jeleniej Góry. Aktywna ciepliczanka działająca na rzecz ochrony dóbr kultury, turystyki kulturowej i promocji miasta. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, historyk, muzealnik, ekspert transgranicznych projektów europejskich Czechy – Polska, autorka i koordynatorka kilkudziesięciu projektów krajowych i europejskich oraz szeregu wystaw krajowych i zagranicznych. Przez wiele lat kierownikiem Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, dzięki jej zaangażowaniu budynek został wyremontowany, zgromadziła też eksponaty i przygotowała stałe wystawy w muzeum. Jako dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze pozyskała fundusze europejskie i środki krajowe na utrzymanie, rozwój i działalność tej instytucji. Koordynowała remont i rozbudowę siedziby głównej Muzeum, remont Muzeum Zamku w Bolkowie, remont Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Zrealizowała duży projekt z funduszy transgranicznych, obejmujący przygotowanie wystaw stałych w siedzibie głównej, wyposażenie magazynów zbiorów, wyposażenie pracowni konserwacji zbiorów i pracowni merytorycznych w Muzeum. Jest autorką i koordynatorką polsko-czeskiego niezwykle cennego projektu „Laboratorium szkła”, poświęconego historii i ludziom związanym ze szkłem w Karkonoszach. Stworzyła żywe, otwarte na nowe i ciekawe przedsięwzięcia, nowoczesne, atrakcyjne muzeum, pielęgnujące dziedzictwo kulturowe regionu i promujące sztukę współczesną, stanowiące jednocześnie miejsce do działań współczesnych artystów szkła i przyciągające gości - ważne miejsce na mapie Jeleniej Góry i Dolnego Śląska, kreujące wartościowe wydarzenia.

MACIEJ PELCZAR - sms na numer 71051 o treści: CR.8

MPCR08

Jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Zgłoszenie wpłynęło od Waldemara Wiśniowskiego, prezesa Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
„Urodził się w Rzeszowie w 1978 roku jako pierwsze dziecko swoich rodziców Barbary i Jana. Dzieciństwo spędził w małej miejscowości na Pogórzu Dynowskim – Błażowej. - Byłem leniwym dzieckiem i dlatego nauka przychodziła mi z trudem – opowiada śmiejąc się. - Rodzice twardą dyscypliną przełamywali moje zgnuśnienie i wygodnictwo. Były to czasy trochę szalone, pokochałem motoryzację i poznałem wielu wspaniałych ludzi, z którymi przyjaźń trwa po dziś. Matura była kolejną klasówka, gdyż bardziej skupiłem się na egzaminie wstępnym do Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu - Wydział Lekarski. Ten okres uformował mnie w dojrzałego i odpowiedzialnego człowieka. Jednak najwięcej zawdzięczam mojemu ojcu lekarzowi, który pokazał mi jak być człowiekiem, a nie tylko lekarzem – wspomina Maciej Pelczar.
Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiał kroki stawiał na Oddziale Ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, gdzie również rozpoczął na Oddziale Urazowo – Ortopedycznym specjalistyczną naukę. Pracował na wielu równoległych płaszczyznach: Pogotowie Ratunkowe, Przychodnia Szpitalna, Oddział Szpitalny stale poszerzając swoją wiedzę i doświadczenie. W Jeleniej Górze mieszka od 16 lat, związany zawodowo między innymi z Przychodnią Zabobrze. Pracuje w Zgorzeleckim Wielospecjalistycznym Szpitalu.
W wolnych chwilach oddaje się turystyce, motoryzacji. A prawie codzienne przejazdy do szpitala po około 150 kilometrów pozwalają mu na spełnienie jednej z pasji, co sam podkreśla, jaką jest prowadzenie auta.
Maciej Pelczar w oczach pacjentów to dzisiejszy Doktor Judym. Nigdy nie odmawia potrzebującym, zawsze znajdzie czas, uśmiech, dobre słowo.

MICHAŁ KOSTEK - sms na numer 71051 o treści: CR.9

MKCR09

Z ogromną przyjemnością Klub Sportowy CHOJNIK Jelenia Góra zgłasza do tytułu Człowieka Roku 2019 naszego przyjaciela, kolegę i trenera Pana Michała Kostka.
Jego życie połączone z pasją i osiągnięcia wpisują się doskonale w idee konkursu pod każdym względem jako charyzmatyczny społecznik, wybitny działacz sportowy oraz od 50 lat trener w olimpijskiej dyscyplinie – badminton. Michał to były pracownik cieplickiej Fampy, który swój cały wolny czas poświęcał i dalej poświęca krzewieniu badmintona wśród dzieci i młodzieży.
Michał Kostek to nie jest przypadkowy człowiek, to wielki pasjonat a jednocześnie skromny człowiek i Ci co Go znają a szczególnie dzieci są bardzo zadowoleni z formy i sposobu prowadzenia zajęć i osiąganych wyników sportowych. Przygodę z jeleniogórskim badmintonem rozpoczął w 1968 r. Jest powszechnie znany w środowisko trenerów i działaczy Dolnego Ślaska i na szczeblu krajowym.
W czasie swej kariery zawodniczo-trenerskiej wychował wielu mistrzów Polski i regionu jak np. Piotr Kasprów, Ania Zakrzewska Justyna i Adam Słomka, Adam Cimosz, Sławomir Kowalski i wielu innych najmłodszych mistrzów w swoich kategoriach wiekowych.
Mija 50 lat istnienia badmintona w Jeleniej Górze i pracy Pana Michała Kostka w naszym mieście co jest doskonałą okolicznością aby uhonorować naszego Przyjaciela prestiżową Nagrodą Człowieka Roku 2019 Nowin Jeleniogórski - zasłużył na to jak mało kto.

IVO ŁABOREWICZ - sms na numer 71051 o treści: CR.10

IŁCR10

„O panu Ivo można napisać wiele. Wymienienie wszystkich obszarów jego działalności i tytułów publikacji, jakie o Jeleniej Górze napisał, zajęłoby kilka stron. Zna chyba wszystkie sekrety z dziejów miasta i co najważniejsze, dzieli się swoją wiedzą chętnie i na wiele sposobów. Dzięki jego zaangażowaniu i otwartości, nasze archiwum jest dostępne, służy nie tylko naukowcom i studentom, ale wszystkim, którzy go potrzebują. A nie jest to takie oczywiste. I przy tej ogromnej wiedzy, strasznym zapracowaniu i ciągłej gonitwie przy realizacji obowiązków służbowych, pan Ivo znajduje czas na bywanie w ważnych miejscach w chwilach historycznych dla miasta, pamięta o zasłużonych mieszkańcach, których postacie przybliża przy różnych okazjach i jubileuszach. Od lat dba o to, by Jelenia Góra, jako jedno z niewielu już miast, ciągle wydawała swój rocznik. Prawdziwy strażnik historii, a przy tym niezwykły człowiek."

MARIA KOTLARSKA - sms na numer 71051 o treści: CR.11

MKCR11

„Na Człowieka Roku 2019 zgłaszam Elżbietę Marię Kotlarską. Jest ona od wielu lat ciekawą i aktywną działaczką na rzecz kultury w naszym mieście. Będąc nauczycielką, w uznaniu za zasługi, została odznaczona Medalem Edukacji Narodowej. Była wieloletnią prezeską Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Oto jej stwierdzenie, że „mieszkać w Kotlinie Jeleniogórskiej, to mieszkać nie tylko w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, wśród gór i wspaniałej przyrody, ale także wśród ludzi mądrych, kulturalnych i twórczych".
Za jej prezesury utworzono kluby zainteresowań: Melomana, grypy twórczej "eR" malarzy amatorów, Klub Radiestetów. Organizuje wystawy poplenerowe w O.D.K. koncerty świąteczne, jak np. "Wiesze i kolędy", czy też wydanie albumu przewodnika "Zabytki Jeleniej Góry i Powiatu". Elżbieta Kotlarska to poetka. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki. Opublikowała album poetycki "Sekretne związki - Karkonosze" oraz 4 zbiory wierszy, wysoko ocenione np. przez prof. Stefana Bednarka z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest organizatorką plenerów literackich pod Śnieżką, warsztatów twórczych "Wiosenne wierszowanie" i "Wierszowany koniec lata". A co szczególne, organizując co roku na wiosnę konkurs poetycki "Wielkie wierszowanie" z udziałem młodzieży jeleniogórskich szkół - wyławiane tu są młode talenty.
Jest inicjatorką i wydawcą wielu publikacji literackich członków klubu literackiego. Jako jedna (z dwóch osób) w naszym mieście - należy do Związku Literatów Polskich.

MACIEJ PIERZCHAŁA - sms na numer 71051 o treści: CR.12

MPCR12

To znany, uhonorowany już w tym roku Srebrnym Kluczykiem, animator kultury, który na bazie jeleniogórskiej Starej Papierni z ulicy Kilińskiego uruchomił „Otwartą Papiernię”, miejsce tętniąc życiem kulturalnym i nietuzinkowymi pomysłami skupiającymi młodych ludzi, uczulając ich na problemy współczesnej rzeczywistości. W postindustrialnej przestrzeni realizowane są projekty, które inspirują młodych ludzi do otwartej postawy wobec otaczających ich problemów, m.in. hejtu. Spektakle teatralne, warsztaty, happeningi, to wszystko sprawia, że w Jeleniej Górze pojawiło się nowe, ciekawe miejsca na mapie kulturalnej miasta, na dodatek przyciągające swoją niezwykła atmosferą młodzież. To wszystko w dużej mierze jest zasługa Macieja Pierzchały.

KRZYSZTOF TĘCZA sms na numer 71051 o treści: CR.13

KTCR13

Członkowie i działacze społeczni skupieni w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zgłaszają kandydaturę Krzysztofa Tęczy na „Człowieka Roku 2019” Nowin Jeleniogórskich.
Krzysztof Tęcza od ponad 40 lat jest aktywnym działaczem społecznym w dziedzinach: krajoznawstwo, turystyka, ochrona przyrody i ekologii. Opublikował drukiem ponad 5 tys. artykułów oraz ponad 8 tys. zdjęć w internecie, w znacznej części poświęconych naszemu regionowi. Działa nie tylko w PTTK, ale też na rzecz dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych. W ramach Pracowni Krajoznawczej PTTK w pałacu Bukowiec przygotowuje i wydaje corocznie, od 2014 roku, kilka numerów Zeszytów Historycznych o tematyce regionalnej, jak np. Grzbiet Lasocki w Karkonoszach, Literatura i Karkonosze, 40 lat Grupy Karkonoskiej GOPR, Tyrolczycy na Śląsku, Lawina 1968, Szybownictwo i modelarstwo lotnicze w Regionie Karkonoskim, Willa Łąkowy Kamień jako medium kultury czy ostatnio XX lat wydawnictwa poligrafii ADREM i 30 lat Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Jako inicjator odtworzenia, w 2010 r. Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w siedzibie Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu – Krzysztof Tęcza organizował seminaria (m. in. bardzo popularny cykl „Mijające Krajobrazy”), sympozja, konferencje, odczyty, prelekcje, wystawy, koncerty, spotkania, turnieje i konkursy dla dzieci i młodzieży. Przedsięwzięcia te gromadziły nie tylko mieszkańców regionu, ale też uczestników z Dolnego Śląska i Polski.
Łącząc teorię i praktykę wcielał się często w rolę przewodnika oprowadzając dzieci i młodzież po zabytkowych parkach i pałacach Doliny Pałaców i Ogrodów, a także osoby dorosłe w ramach „spacerów krajoznawczych” po ciekawych i mniej znanych zakątach Ziemi Jeleniogórskiej.
Współpracuje z wieloma szkołami, stowarzyszeniami i instytucjami, relacjonując z kronikarskim zacięciem wydarzenia lokalne, m. in do „Rocznika Jeleniogórskiego”, kwartalnika „Karkonosze”, miesięcznik internetowy „Na Szlaku”. Krzysztof Tęcza jest twórcą i redaktorem periodyków: miesięcznik internetowy „Informator Krajoznawczy” (ukazało się ponad 120 numerów), kwartalnik internetowy „Krajoznawca” (ukazało się ponad 30 numerów). Jako globtroter nie zapomina o swoim mieście, zabierając na wyprawy koszulki z logiem miasta Jelenia Góra, co uwiecznia na publikowanych fotografiach.
Jest społecznym prezesem Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”, posiada bardzo wiele uprawnień kadry PTTK, zawsze skory do pomocy w organizacji imprez, nie tylko PTTK-owskich. Pomimo, że nie jest z wykształcenia nauczycielem, w uznaniu zasług na rzecz młodzieży, w roku 2016 odznaczony został Medalem Edukacji Narodowej, a w bieżącym 2019 roku odznaczony został przez Ministra Edukacji medalem „Nauczyciel Kraju Ojczystego”.

DANUTA ŁOTAREWICZ sms na numer 71051 o treści: CR.14

DŁCR14

Dolnoślązaczka i szklarskoporębianka (od urodzenia). Działaczka samorządowa, polityczna i społeczna. Uczestniczyła w wielu ważnych dla regionu projektach. Między innymi jako wiceprezeska Stowarzyszenia Kolej Izerska współprowadziła polsko-czesko-niemiecki Projekt REGIOTRAM mający na celu połączenie Szklarskiej Poręby z Harachowem i dalej Korenovem, Deśną, Tanvaldem. Pociągi kursują regularnie zapewniając wygodny i szybki transport dla miłośników sportów górskich i aktywnego wypoczynku na Polanę Jakuszycką. Danuta Łotarewicz jest wiceprezeską Stowarzyszenia Aktywność Kobiet we Wrocławiu, promującego zwiększenie udziału Kobiet we wszystkich sferach życia publicznego: polityce, gospodarce, nauce, kulturze, sporcie. W tym zakresie szczególnie działa na rzecz aktywności kobiet na obszarach wiejskich. Współtworzyła znany „PROJEKT MALVA - Możesz więcej”, którego celem była aktywizacja zawodowa kobiet i inspiracja do przekształcania pasji np. do rękodzieła w dochodowe przedsięwzięcie. Wspiera i promuje małych przedsiębiorców i inicjatywy, które promują region i zwiększają jego atrakcyjność. Współpracuje z wieloma niemieckimi organizacjami pozarządowymi w tematyce równouprawnienia Kobiet. Danuta Łotarewicz jest kobietą aktywną, zaangażowaną w życie społeczności, ciepłą, serdeczną, ma mnóstwo pozytywnej energii. Zgłoszenie nadesłało Stowarzyszenie Aktywność Kobiet.

STANISŁAW DZIEDZIC sms na numer 71051 o treści: CR.15

SDCR15

Przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze, członek Zarządu Głównego tej organizacji. Niestrudzony społecznik (z doświadczeniem biznesowym i samorządowym) prężnie działający na rzecz seniorów. Walczy o ich aktywizację, godne życie i uczestnictwo w życiu społecznym. 80-latek o niebywałej energii działania i zaangażowaniu w sprawy środowiska lokalnego. Do współpracy na rzecz seniorów a także całego miasta zachęca i włącza wiele osób, instytucji, organizacji społecznych, firm i władz samorządowych oraz państwowych. Organizator niezliczonych imprez adresowanych nie do członów Związku Emerytów, ale do wszystkich mieszkańców miasta i regionu, wydarzeń nie tylko wzbogacających życie kulturalne okolicy, ale też bezcennych dla integracji międzypokoleniowej i międzyśrodowiskowej. Najbardziej spektakularnym z kreowanych przez niego przedsięwzięć są doroczne Senioralia – wielkie, ważne, wielodniowe i wielowymiarowe święto rangi ogólnopolskiej odbywające się w Jeleniej Górze, cieszące się ogromnym zainteresowaniem uczestników i publiczności. 

MAKS ZIELIŃSKI sms na numer 71051 o treści: CR.16

CR2019MZ

Przewodniczący SKOB Lubań, Lesław Hardziej, zgłosił kandydaturę Maksa Zielińskiego z Leśnej. Maks Zieliński jest osobą niepełnosprawna walczącą o prawo do godnego życia dla niepełnosprawnych. Aktywny społecznie. Pan Maks ma duże trudności z chodzeniem, ale pomimo tego był pięć razy na protestach w Warszawie, przyczynił się do wywalczenia 500+ dla niepełnosprawnych.

 

Gorąco zachęcamy do głosowania. Wybieramy Człowieka Roku 2019! 

GCR2020P2

01 Lucyna Kornobys.jpeg
02 Anna Poręba.jpeg
03 Urszula Jonkisz.jpeg
04 Konrad Kużmiński.jpeg
05 Wojciech Chadży.jpeg
06 Luiza Laskowska.jpeg
07 Gabriela Zawiła.jpeg
08 Maciej Pelczar.jpeg
09 Michał Kostek.jpeg
10 Ivo Łaborewicz.jpeg
11 Maria Kotlarska.jpeg
12 Maciej Pierzchała.jpeg
13 Krzysztof Tęcza.jpeg
14 Danuta Łotarewicz.jpeg
15 Stanisław Dziedzic.jpeg
Maks Zieliński.jpg
Gal Człowiek Roku NJ  2020 - plakat - nj24.jpg
Jelenia Gora - Logo dofinansowania.jpg