To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kto zostanie Człowiekiem Roku 2019? Pierwsze kandydatury

Kto zostanie Człowiekiem Roku 2019? Pierwsze kandydatury

Już po raz 29. kierujemy do naszych czytelników prośbę, aby po krótkim zastanowieniu się przesłali nam swoje propozycje kandydatur do tego tytułu. Człowiek Roku to w tej chwili najbardziej prestiżowe wyróżnienie w naszym regionie, mające najbogatszą historię, wspaniałych laureatów. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Kryształ Górski trafił do rąk Rafała Froni, wcześniej naszymi laureatami byli m.in. Kazimierz Pichlak, Zuzanna Dziedzic, Julian Gozdowski, Dariusz Miliński, czy nieodżałowany ksiądz Kubek.

Kogo szukamy? Mieszkańców naszego regionu, którzy wyróżniają się z tłumu. Ludzi z charyzmą, pasją, liderów lokalnych społeczności, działających na rzecz innych. Zarażających swoją dobrą energią naokoło, inspirujących innych do aktywności.

Człowiekiem Roku może zostać działacz społeczny, lekarz, prawnik, ksiądz, menedżer, ale też osoba będąca nieaktywną zawodowo. Ma się jednak wyróżniać w swoim regionie. Przywracać wiarę w ideały i sens działania. Symbolem tych wyborów jest Kryształ Górski, czyli nagroda główna. Minerał szlachetny, piękny, niepospolity, przykuwający uwagę oraz zachwyt. Kumulujący i oddający dobrą energię. Słowem – skarb naszego regionu.

Uwaga! Jeżeli zgłoszenia chce dokonać pojedyncza osoba, powinna ona przekonać do tego dodatkowych dziewięć osób, tak aby pod zgłoszeniem widniało dziesięć podpisów (imię i nazwisko oraz kontakt telefoniczny bądź mailowy) – co nie powinno być być zbytnim utrudnieniem, kiedy dotyczy ono prawdziwego lidera danego środowiska. Kandydatów mogą także zgłaszać reprezentanci organizacji, stowarzyszeń, fundacji, samorządów, zgromadzeń religijnych. O wskazanie swoich faworytów poprosimy także laureatów z poprzednich lat. Bardzo prosimy o krótkie uzasadnienie zgłoszenia.

Prosimy też o niezgłaszanie finalistów wyborów z ubiegłego roku. Mogą za to startować finaliści wyborów z poprzednich lat, którym nie udało zdobyć Kryształu Górskiego. Prosimy także nie zgłaszać osób, które w poprzednich latach otrzymały tytuł „Człowieka Roku”.

Zgłoszeń dokonujemy mailowo (a.buda@nj24.pl), bądź listownie na adres redakcji.

Na kandydatów można głosować zarówno za pomocą kuponów z gazety, jak i sms-em. Kupon ma siłę dwóch punktów, sms – jednego. Uwaga! Koszt jednego sms-a to jedynie 1,23 zł brutto. Sms-y wysyłamy na numer 71051 o treści np. CR.44 (44 to numer przypisany danemu kandydatowi, a CR jest skrótem od Człowieka Roku). Między CR a przypisanym kandydatowi numerem należy postawić kropkę.

Na podstawie ilości głosów otrzymanych od czytelników zostanie wyłoniona finałowa piątka. Czytelnicy dalej będą mogli głosować na swoich faworytów. Tuż przed rozstrzygnięciem będzie miała posiedzenie kapituła złożona z dwóch przedstawicieli organizatorów (redakcji NJ i Fundacji NJ) oraz ze zwycięzców z ostatnich lat. Suma głosów uzyskanych od czytelników oraz członków kapituły zadecyduje o tym kto zostanie Człowiekiem Roku i otrzyma Kryształ Górski.

Oto pierwsze kandydatury:

LUCYNA KORNOBYS - sms na numer 71051 CR.1

„Pani Lucyna Kornobys to reprezentantka Polski w sportach paralekkoatletycznych, paraolimpijka, podwójna medalistka paramistrzostw świata w Dubaju, rekordzistka świata w pchnięciu kulą. Wolontariuszka, działaczka społeczna, urzędnik Urzędu Miasta Jeleniej Góry na rzecz osób niepełnosprawnych. Mimo bardzo trudnego startu w dorosłość, mierząc się od 15 roku życia z nieuleczalną chorobą, która przykuła ją do wózka inwalidzkiego – Lucyna Kornobys – jest inspirującym przykładem nieugiętej woli walki z przeciwnościami losu. Oddana pracy zawodowej na rzecz osób najbardziej potrzebujących, nieprzerwanie od ponad dwóch dekad odnosi sukcesy na niwie sportowej, przywracając Nam wiarę w ideały i sens działania. W tegorocznych Mistrzostwach Świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, mimo bardzo poważnej kontuzji ręki, wywalczyła brązowy medal w rzucie oszczepem (16,99 m) i złoty medal w pchnięciu kulą (7,81 m) ustanawiając rekord świata i zapewniając sobie kwalifikacje olimpijską na przyszłoroczne igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Nominuję Lucynę Kornobys do zaszczytnego tytułu Człowieka Roku 2019 w uznaniu: jej niewątpliwej charyzmy i zarażania innych swoją dobrą energią; za promowanie sportu, jako dziedziny wzmacniającej zdrowie i kształtującej charakter, a nade wszystko za mistrzowskie reprezentowanie Polski i naszej małej ojczyzny - Jeleniej Góry, na arenie międzynarodowej.”

ANNA PORĘBA - sms na numer 71051 CR.2

Społecznica z Sobieszowa, walcząca bezkompromisowo o rozwój tej dzielnicy Jeleniej Góra. Jak mówi, Sobieszów jest jej drugą miłością, zaraz po rodzinie. Jest członkiem Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa. Za pracę w stowarzyszeniu została w roku 2015 uhonorowana tytułem "Zasłużony dla Sobieszowa". Gdzie diabeł nie może, panią Annę pośle. Przypilnuje, by przy inwestycjach w Sobiszowie nie odstawiali fuszerki, interweniuje, gdy nie świecą się latarnie, reaguje na potrzeby mieszkańców. Wydaje się, że zna w Sobieszowie wszystkich i ludzie też ja znają. Bezpośrednia i życzliwa dba, by samorządowcy nie zapominali o Sobieszowie. Udziela się też czynnie w klubie MKS Karkonosze Sporty Zimowe w Jeleniej Górze. Ostatnio jej oczkiem w głowie jest budowa treningowego plastykowego toru saneczkowego, który miałby powstać na terenach przylegających do Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Jeleniej Górze - Sobieszowie. Z toru tego korzystałyby dzieci ze szkoły Podstawowej Nr 15 w Jeleniej Górze i zawodnicy MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra.

URSZULA JONKISZ - sms na numer 71051 CR.3

Poetka o artystycznej, niepokornej duszy i dobrym sercu. Aktywistka i społecznica z zamiłowania. W Karpaczu pani Ula prowadziła dziecięcy zespół teatralny. Jej zawdzięczamy pomysł obchodów rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego. Dzięki niej pamięć o wielkim mimie jest kultywowana. W swoim domu w mieście pod Śnieżką stworzyła Dom Lalki Adoptowanej, zbierając lalki niechciane i naprawiając te zepsute. Znają ją także w Jeleniej Górze bywalcy wernisaży, spotkań ludzi pióra oraz uczestnicy różnych koncertów. Nie wiadomo, jak to robi, ale jest zawsze tam, gdzie dzieje się coś interesującego i twórczego. Wnosi do tych wydarzeń swoją osobowość i inspiruje innych. Często wykonawcom przynosi własnoręcznie wykonane drobne prezenty. Zachwyca do tego artystycznym, niecodziennym wyglądem. Oryginalności ubioru może jej pozazdrościć niejedna artystka. Nie ustaje w organizowaniu nowych projektów. O sztuce i realizowaniu siebie potrafi rozmawiać z młodymi i seniorami. Z wielkim oddaniem obserwuje artystyczną karierę swojej córki Diany Joniksz, młodej aktorki i scenografki.

KONRAD KUŹMIŃSKI - sms na numer 71051 CR.4

Jeleniogórzanin, student prawa IV roku; współzałożyciel i prezes Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt. Najmłodszy w stowarzyszeniu. Miłość do zwierząt zaszczepił mu jego dziadek Marian, który także bardzo aktywnie działał na rzecz zwierząt. Stowarzyszenie, którym kieruje dało się poznać z wielu spektakularnych akcji, których celem było odebranie oprawcom krzywdzonych zwierząt. "Konrad Kuźmiński zasługuje na uznanie nie tylko za swoją bezkompromisowość w obronie naszych mniejszych braci, ale także za wytrwałość i niepoddawanie się ogromnej presji. Na każdym kroku życie utrudniają mu organy władzy samorządowej i organy ścigania. Ci pierwsi odmawiają współpracy lub wręcz przeszkadzają w działaniach na rzecz zwierząt. Drudzy – stawiają irracjonalne zarzuty i stosują dotkliwe środki karne (jak się okazuje w sądach – bezzasadnie). Trzeba mieć naprawdę wielki hart ducha, by nie porzucić szczytnej idei po takich zdarzeniach, jak 40-godzinny areszt bez jedzenia, picia, nawet papieru toaletowego, albo jak zatrzymanie z użyciem kajdanek zespolonych, stosowanych tylko wobec najgroźniejszych przestępców" – czytamy w uzasadnieniu zgłaszających pana Konrada do plebiscytu na Człowieka Roku .

WOJCIECH CHADŻY - sms na numer 71051 CR.5

Zgłoszenia dokonała Lucyna Musiał Jabłońska w imieniu Stowarzyszenia Pomocy Chorym im. Jana Musiała „Dąb”: „Wojciech Chadży, 59 lat. Ma dwóch dorosłych synów, córkę i dwoje wnucząt. Pewnie znają Go Państwo jako Przewodniczącego Rady Miejskiej Jeleniej Góry, radnego czy właściciela firmy Kry-Cha. Jednak niewielu wie, że od ponad 20 lat aktywnie działa na płaszczyźnie społecznej. Działa, ale jak to Wojtek, nie chwali się tym. Ba, nawet nie lubi, by o tym opowiadać. Jako Jego znajomi, postanowiliśmy raz złamać tę zasadę i pokazać inne, to nieupubliczniane przez Niego oblicze: człowieka wrażliwego na potrzeby innych, nad życie kochającego swoje dzieci, pracowitego, inteligentnego, z ogromnym poczuciem humoru. Wojtka, jako człowieka, który zawsze pomoże, znają kluby sportowe, organizacje osób niepełnosprawnych, grupy polonijne za wschodnimi granicami naszego kraju. Nigdy nie pozostaje obojętny na prośby o pomoc. Ale oprzyjmy się na faktach: Co świadczy o Jego niezwykłości? Za swoją działalność, tylko w ostatnich latach, otrzymał odznaczenia i wyróżnienia: Brązowy Krzyż Zasługi Prezydenta RP nadany przez Pana Prezydenta Komorowskiego, Tytuł honorowy i Medal Zasłużony dla Turystyki RP nadany przez Panią minister Muchę, tytuł Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, brązowy Medal Zasługi dla Polskiego Związku Łowieckiego, złotą Odznakę Dolnośląskiej Izby Turystycznej, srebrną Odznakę Ligi Obrony Kraju, odznaki: Zasłużony dla Polskiego Związku Niewidomych, Zasłużony dla Polskiego Związku Koszykówki, Zasłużony dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, medal Za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej, złotą Honorową Odznakę Okręgowego Związku Piłki Nożnej, Odznakę Szkarłatnego Serca oraz Medal Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Co jeszcze? Jako jeden z nielicznych w Polsce był przez dwie kolejne kadencje Prezydentem Rotary Club. Współzałożyciel Bractwa Kurkowego Ziemi Jeleniogórskiej. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego w Polskim Związku Łowieckim, egzaminator, instruktor i sędzia strzelectwa myśliwskiego. Członek wspierający Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD). I proszę uwierzyć, że to tylko wierzchołek lodowej góry. Ciężko w kilku zdaniach ukazać całą Jego niezwykłość i wszystkie Jego działania. Ale wiemy jedno – warto doceniać właśnie takich ludzi: którzy pracują i pomagają z potrzeby serca, w zaciszu własnego domu, nie licząc w zamian na zaszczyty i laury chwały.”

LUIZA LASKOWSKA - sms na numer 71051 CR.6

„Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Jeleniem Górze. Menedżer Kultury, tej najwyższych lotów. Człowiek Sztuki z krwi i kości. Jako szefowa BWA niezwykłe kreatywna i skuteczna. Zapewniła kierowanej przez siebie firmie znakomity rok. Bardzo znaczące wystawy najwybitniejszych twórców. Długa to lista, ale koniecznie trzeba przywołać tak wspaniałe prezentacje jak Sudek, Funke, Drtikol czy ostatnio Kontakty. Rewelacja! A Szukając Marylin z autentycznym i fotografiami Greena? Jakże nie przypomnieć wystaw Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz czy Janusza Lipińskiego. I mnóstwo innych. Właściwie każda wystawa w BWA jest Wydarzeniem. Duża litera nie przypadkowa. No i wisienka na torcie. Zaproszenie na festiwal komiksu do Paryża (tak, TEGO Paryża) i zorganizowanie tam wystawy polskiego komiksu na stulecie tegoż. Prawda, że robi wrażenie? A przecież oprócz tego znakomite projekty edukacyjne, jak choćby Gra W Sztukę, aukcje dzieł wybitnych artystów, itp, itd. W jeleniogórskim BWA tętni życie, jakże intensywnie i ciekawie bije serce Sztuki. A kto je wprawia w ruch, kto niestrudzenie nadaje mu rytm? Pani Dyrektor Luiza Laskowska ! W pełni zasługuje na Tytuł Człowieka Roku 2019” – czytamy w zgłoszeniu.

GABRIELA ZAWIŁA - sms na numer 71051 CR.7

Dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Jeleniej Góry. Aktywna ciepliczanka działająca na rzecz ochrony dóbr kultury, turystyki kulturowej i promocji miasta. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, historyk, muzealnik, ekspert transgranicznych projektów europejskich Czechy – Polska, autorka i koordynatorka kilkudziesięciu projektów krajowych i europejskich oraz szeregu wystaw krajowych i zagranicznych. Przez wiele lat kierownikiem Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, dzięki jej zaangażowaniu budynek został wyremontowany, zgromadziła też eksponaty i przygotowała stałe wystawy w muzeum. Jako dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze pozyskała fundusze europejskie i środki krajowe na utrzymanie, rozwój i działalność tej instytucji. Koordynowała remont i rozbudowę siedziby głównej Muzeum, remont Muzeum Zamku w Bolkowie, remont Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Zrealizowała duży projekt z funduszy transgranicznych, obejmujący przygotowanie wystaw stałych w siedzibie głównej, wyposażenie magazynów zbiorów, wyposażenie pracowni konserwacji zbiorów i pracowni merytorycznych w Muzeum. Jest autorką i koordynatorką polsko-czeskiego niezwykle cennego projektu „Laboratorium szkła”, poświęconego historii i ludziom związanym ze szkłem w Karkonoszach. Stworzyła żywe, otwarte na nowe i ciekawe przedsięwzięcia, nowoczesne, atrakcyjne muzeum, pielęgnujące dziedzictwo kulturowe regionu i promujące sztukę współczesną, stanowiące jednocześnie miejsce do działań współczesnych artystów szkła i przyciągające gości - ważne miejsce na mapie Jeleniej Góry i Dolnego Śląska, kreujące wartościowe wydarzenia.

MACIEJ PELCZAR - sms na numer 71051 CR.8

Jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Zgłoszenie wpłynęło od Waldemara Wiśniowskiego, prezesa Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. „Urodził się w Rzeszowie w 1978 roku jako pierwsze dziecko swoich rodziców Barbary i Jana. Dzieciństwo spędził w małej miejscowości na Pogórzu Dynowskim – Błażowej. - Byłem leniwym dzieckiem i dlatego nauka przychodziła mi z trudem – opowiada śmiejąc się. - Rodzice twardą dyscypliną przełamywali moje zgnuśnienie i wygodnictwo. Były to czasy trochę szalone, pokochałem motoryzację i poznałem wielu wspaniałych ludzi, z którymi przyjaźń trwa po dziś. Matura była kolejną klasówka, gdyż bardziej skupiłem się na egzaminie wstępnym do Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu - Wydział Lekarski. Ten okres uformował mnie w dojrzałego i odpowiedzialnego człowieka. Jednak najwięcej zawdzięczam mojemu ojcu lekarzowi, który pokazał mi jak być człowiekiem, a nie tylko lekarzem – wspomina Maciej Pelczar. Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiał kroki stawiał na Oddziale Ratunkowym Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, gdzie również rozpoczął na Oddziale Urazowo – Ortopedycznym specjalistyczną naukę. Pracował na wielu równoległych płaszczyznach: Pogotowie Ratunkowe, Przychodnia Szpitalna, Oddział Szpitalny stale poszerzając swoją wiedzę i doświadczenie. W Jeleniej Górze mieszka od 16 lat, związany zawodowo między innymi z Przychodnią Zabobrze. Pracuje w Zgorzeleckim Wielospecjalistycznym Szpitalu.  W wolnych chwilach oddaje się turystyce, motoryzacji. A prawie codzienne przejazdy do szpitala po około 150 kilometrów pozwalają mu na spełnienie jednej z pasji, co sam podkreśla, jaką jest prowadzenie auta.  Realizuje swoją misję niosąc osobom chorym nie tylko pomoc lekarską, ale tez wsparcie, które jak oceniają pacjenci, jest niejednokrotnie najskuteczniejszym lekarstwem. Maciej Pelczar w oczach pacjentów to dzisiejszy Doktor Judym. Nigdy nie odmawia potrzebującym, zawsze znajdzie czas, uśmiech, dobre słowo.

MICHAŁ KOSTEK - sms na numer 71051 CR.9

Z ogromną przyjemnością Klub Sportowy CHOJNIK Jelenia Góra zgłasza do tytułu Człowieka Roku 2019 naszego przyjaciela, kolegę i trenera Pana Michała Kostka. Jego życie połączone z pasją i osiągnięcia wpisują się doskonale w idee konkursu pod każdym względem jako charyzmatyczny społecznik, wybitny działacz sportowy oraz od 50 lat trener w olimpijskiej dyscyplinie – badminton. Michał to były pracownik cieplickiej Fampy, który swój cały wolny czas poświęcał i dalej poświęca krzewieniu badmintona wśród dzieci i młodzieży. Michał Kostek to nie jest przypadkowy człowiek, to wielki pasjonat a jednocześnie skromny człowiek i Ci co Go znają a szczególnie dzieci są bardzo zadowoleni z formy i sposobu prowadzenia zajęć i osiąganych wyników sportowych. Przygodę z jeleniogórskim badmintonem rozpoczął w 1968 r. Jest powszechnie znany w środowisko trenerów i działaczy Dolnego Ślaska i na szczeblu krajowym. W czasie swej kariery zawodniczo-trenerskiej wychował wielu mistrzów Polski i regionu jak np. Piotr Kasprów, Ania Zakrzewska Justyna i Adam Słomka, Adam Cimosz, Sławomir Kowalski i wielu innych najmłodszych mistrzów w swoich kategoriach wiekowych. Mija 50 lat istnienia badmintona w Jeleniej Górze i pracy Pana Michała Kostka w naszym mieście co jest doskonałą okolicznością aby uhonorować naszego Przyjaciela prestiżową Nagrodą Człowieka Roku 2019 Nowin Jeleniogórski - zasłużył na to jak mało kto.

IVO ŁABOREWICZ - sms na numer 71051 CR.10

„O panu Ivo można napisać wiele. Wymienienie wszystkich obszarów jego działalności i tytułów publikacji, jakie o Jeleniej Górze napisał, zajęłoby kilka stron. Zna chyba wszystkie sekrety z dziejów miasta i co najważniejsze, dzieli się swoją wiedzą chętnie i na wiele sposobów. Dzięki jego zaangażowaniu i otwartości, nasze archiwum jest dostępne, służy nie tylko naukowcom i studentom, ale wszystkim, którzy go potrzebują. A nie jest to takie oczywiste. I przy tej ogromnej wiedzy, strasznym zapracowaniu i ciągłej gonitwie przy realizacji obowiązków służbowych, pan Ivo znajduje czas na bywanie w ważnych miejscach w chwilach historycznych dla miasta, pamięta o zasłużonych mieszkańcach, których postacie przybliża przy różnych okazjach i jubileuszach. Od lat dba o to, by Jelenia Góra, jako jedno z niewielu już miast, ciągle wydawała swój rocznik. Prawdziwy strażnik historii, a przy tym niezwykły człowiek."

MARIA KOTLARSKA - sms na numer 71051 CR.11

„Na "Człowieka Roku" 2019 zgłaszam Elżbietę Marię Kotlarską. Jest ona od wielu lat ciekawą i aktywną działaczką na rzecz kultury w naszym mieście. Będąc nauczycielką, w uznaniu za zasługi, została odznaczona Medalem Edukacji Narodowej. Była wieloletnią prezeską Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Oto jej stwierdzenie, że "mieszkać w Kotlinie Jeleniogórskiej, to mieszkać nie tylko w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, wśród gór i wspaniałej przyrody, ale także wśród ludzi mądrych, kulturalnych i twórczych". Za jej prezesury utworzono kluby zainteresowań: Melomana, grypy twórczej "eR" malarzy amatorów, Klub Radiestetów. Organizuje wystawy poplenerowe w O.D.K. koncerty świąteczne, jak np. "Wiesze i kolędy", czy też wydanie albumu przewodnika "Zabytki Jeleniej Góry i Powiatu". Elżbieta Kotlarska to poetka. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki. Opublikowała album poetycki "Sekretne związki - Karkonosze" oraz 4 zbiory wierszy, wysoko ocenione np. przez prof. Stefana Bednarka z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest organizatorką plenerów literackich pod Śnieżką, warsztatów twórczych "Wiosenne wierszowanie" i "Wierszowany koniec lata". A co szczególne, organizując co roku na wiosnę konkurs poetycki "Wielkie wierszowanie" z udziałem młodzieży jeleniogórskich szkół - wyławiane tu są młode talenty. Jest inicjatorką i wydawcą wielu publikacji literackich członków klubu literackiego. Jako jedna (z dwóch osób) w naszym mieście - należy do Związku Literatów Polskich.

MACIEJ PIERZCHAŁA - sms na numer 71051 CR.12

To znany, uhonorowany już w tym roku Srebrnym Kluczykiem, animator kultury, który na bazie jeleniogórskiej Starej Papierni z ulicy Kilińskiego uruchomił „Otwartą Papiernię”, miejsce tętniąc życiem kulturalnym i nietuzinkowymi pomysłami skupiającymi młodych ludzi, uczulając ich na problemy współczesnej rzeczywistości. Szersze uzasadnienie w kolejnym numerze NJ.

Czekamy na Państwa kolejne kandydatury.