To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

XX Lwóweckie Lato Agatowe to już! Uwaga! Konkurs z nagrodami!

Pamiątkowe Agatusy kupić będzie można podczas imprezy i wygrać w „agatowym” konkursie Nowin Jeleniogórskich.

Już dziś, w piątek 14 lipca, rozpoczyna się XX Lwóweckie Lato Agatowe - jedna z największych wakacyjnych atrakcji turystycznych naszego regionu. Znakomicie zapowiadająca się impreza, na którą co roku do Lwówka Śląskiego zjeżdżają poszukiwacze, kolekcjonerzy i miłośnicy skarbów natury oraz amatorzy dobrej zabawy, potrwa do niedzieli 16 lipca. XX LLA będzie miało szczególny charakter. Nie tylko ze względu na jubileusz imprezy. W 2017 roku Lwówek Śląski świętuje także 800-lecie nadania praw miejskich i akcentów tego jubileuszu nie zabraknie też podczas tegorocznego Lata Agatowego.

Lwóweckie Lato Agatowe to wielka atrakcja dla mieszkańców okolicy oraz turystów przyjeżdżających do Lwówka Śląskiego w poszukiwaniu wakacyjnych przygód i rozrywki.

Przez trzy dni na lwóweckim rynku trwać będzie Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, w której udział zgłosili wystawcy z 27 krajów. Od wielu lat wydarzenie to przez fachowców określana jest mianem największej imprezy kolekcjonerskiej w Polsce i umieszczana w kalendarzach najważniejszych imprez mineralogicznych odbywających się w Europie. Tegoroczną giełdę tworzyć będzie blisko 250 stoisk, na których znaleźć będzie można kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata. Uwaga! Ponad sześćdziesiąt stoisk to kramy wyłącznie ze wspaniałymi kamieniami w naturalnej postaci. Drugą część giełdy stanowić będą stoiska z wyrobami z pięknych kamieni, głównie jubilerskimi, ale nie tylko. „Agatowej” giełdzie minerałów towarzyszyć będzie wielki jarmark rozmaitości oraz koncerty gwiazd estrady i liczne imprezy towarzyszące dla dorosłych i dla dzieci.

Tegoroczne Lwóweckie Lato Agatowe oficjalnie rozpocznie się, tradycyjnie, w piątkowe popołudnie od hejnału lwóweckiego i ceremonii otwarcia giełdy na specjalnej scenie giełdy minerałów. Później ulicami miasta przemaszeruje Parada Poszukiwaczy Skarbów, której finałem będzie uroczyste otwarcie XX LLA. Już pierwszego wieczoru uczestników zabawy czekają koncerty gwiazd. Na dobry początek zagrają Czerwone Gitary i Enej. W zestawie sobotnich atrakcji rozrywkowych m.in. wielka parada motocykli oraz koncerty zespołów Playboys, Piękni i Młodzi oraz plenerowe Disco Party. W niedzielę na finał zagrają formacje Sumptuastic oraz Piersi. Giełda minerałów żyć będzie w piątek od godz. 14.00 do późnego wieczora, a w sobotę i niedzielę od godz. 10.00. Wielki jarmark rozmaitości z parkami zabaw dla dzieci i dorosłych oraz punktami gastronomicznymi działać będzie każdego dnia od rana do późnej nocy.

Agatowe Nowiny, czyli konkurs z nagrodami

Lwóweckie Lato Agatowe od lat odbywa się pod patronatem „Nowin Jeleniogórskich”. Podczas imprezy nasza redakcja, wspólnie z organizatorami wydarzenia, wielokrotnie przygotowywała różne okolicznościowe akcje, konkursy i zabawy dla uczestników tego święta. Z okazji szczególnego, podwójnego, lwóweckiego jubileuszu także w tym roku, na XX LLA, mamy zestaw Nowinowych atrakcji. Przez trzy dni imprezy w sieni ratusza działał będzie Salonik Prasowy Nowin Jeleniogórskich. Pasjonaci historii (nie tylko Lwóweckiego Lata Agatowego) będą mogli obejrzeć w nim oryginalne, archiwalne roczniki naszego tygodnika. Salonik odwiedzić będzie można także po to, by wziąć udział okolicznościowym konkursie z nagrodami, związanym z 20-leciem LLA i 800-leciem nadania praw miejskich Lwówkowi Śląskiemu. Na uczestników zabawy czekać będzie specjalna (podwójna) Jubileuszowa Księga Agatowa, składająca się z Agatowej Księgi Wspomnień i Jubileuszowej Księgi Życzeń. Z jednej strony będzie można wpisać do niej własne krótkie wspomnienie, anegdotę lub refleksję związaną z Lwóweckim Latem Agatowym albo wierszyk, limeryk, fraszkę na temat Lwóweckiego Lata Agatowego. Natomiast z drugiej strony będzie można wpisać do niej własne życzenia dla Lwówka Śląskiego, składane z okazji wspaniałego jubileuszu 800-letniego miasta.

Redakcyjne jury wybierze najciekawsze teksty, które później opublikujemy w „Nowinach Jeleniogórskich”. Autorzy wybranych tekstów otrzymają też nagrody rzeczowe oraz nagrody specjalne. Autorów najlepszych życzeń i najlepszych wspomnień przestawimy naszym Czytelnikom w Nowinowej rubryce towarzyskiej, czyli „Kwestionariuszu banalnym”. Wśród nagród albumy Wydawnictwa Turystycznego PLAN, książki regionalne jeleniogórskiego wydawnictwa AdRem oraz Agatusy 2017, czyli pamiątkowe monety wybite specjalnie na XX Lwóweckie Lato Agatowe w Mennicy Walońskiej!

Agatusy ukazują się corocznie, już od roku 2009. Tradycją jest, że każdy "notgeld" wybity przez Mennicę Walońską, Agatus czy AuRun, wprowadza kolekcjonerów oraz przygodnych nabywców na ścieżkę historii, przybliżając ich do miejsca, którym monety są przypisane. Agatus 2017 ma szczególne znaczenie. Związany jest nie tylko z XX-leciem LLA, ale i 800-leciem nadania praw miejskich Lwówkowi Śląskiemu. Zgodnie z decyzją Wielkiego Mistrza Walońskiego mennica wybiła po dwie monety na każdy rok funkcjonowania Lwówka Śląskiego jako miasta. Dlatego nakład monety wynosi dokładnie 1600 sztuk. Ponieważ w swojej historii miasto miało jasne i ciemne strony, notgeld wybito w dwóch wersjach - w mosiądzu jasnym i oksydowanym (po 800 każdego rodzaju). Do każdej monety dołączony jest certyfikat. Na awersie numizmatu o wielkości 28 mm znalazł się wizerunek Henryka Brodatego, który nadał prawa miejskie Lwówkowi Śląskiemu. Rewrs zdobi zaś symbol Lwóweckiego Lata Agatowego. Agatusy kupić będzie można na stoisku Mennicy Walońskiej na terenie giełdy minerałów. Można będzie je też wygrać w konkursie "Nowin Jeleniogórskich" przygotowanym z okazji podwójnego jubileuszu - LLA i Lwówka Śląskiego.

Aby wziąć udział w konkursie trzeba wypełnić kupon zgłoszeniowy, który wydrukowany jest w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 11 lipca 2017 (dostępnym w sprzedaży przez tydzień), zgłosić się z nim do naszego saloniku prasowego podczas LLA i wpisać do Agatowej Księgi swój tekst. Jeśli ktoś nie może wybrać się na tegoroczne Lwóweckie Lato Agatowe, a chce wziąć udział w konkursie, może swoje agatowe wspomnienie bądź życzenie dostarczyć wraz z załączonym, wypełnionym, oryginalnym kuponem zgłoszeniowym do siedziby redakcji bądź przesłać na adres NJ (ul. M. Skłodowskiej-Curie 13, 58-500 Jelenia Góra) w terminie do 25 lipca 2017 r. Wyniki konkursu opublikujemy w „Nowinach Jeleniogórskich” z 1 sierpnia 2017. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Więcej o Lwóweckim Lecie Agatowym 2017 oraz szczegółowy program imprezy w publikacji, do której odnośnik znajduje się poniżej.

Komentarze (11)

Agaty to piekne kamienie,ale.. nie pojade.Moja Nieboszczka na cmentarzu,dla kogo te prezenty ?

Kochance zanieś. Co najmniej język masz wciąż nadzwyczaj sprawny, sądząc po ilości bzdetów, które tu produkujesz.

Zygzatowana,to znowu ty i mnie podrywasz

Tym wpisem (nie powiem że postem, bo znowu sobie coś katopsycholu wkręcisz) udowodniłeś tylko swoją bezdenną głupotę. Dlatego poszła g****a gęś skubac trawę gdzie indziej.

Piszesz bzdury niemalże pod każdym postem, obnosisz się swoją wiarą.

Kiedyś pewien mądry młody muzułmanin powiedział. Przyjechałem do Niemiec i muszę się asymilować, a swoją wiarę pozostawiam w czterech ścianach swojego mieszkania.

Czemu mają te wpisy nie wnoszące niczego do tematu służyć?

..w 4 scianach to mozesz pozostac ze swoim cialem,ale dalej
jest juz ZAWSZE Bog,ktory jest wszedzie.Muzulmanow to juz przegonil
Nasz KROL SOBIESKI, i dlatego jestem zdania,niech ida do swojego Domu i tam buduja demokracje

Powiedz Syryjczykom, że mają wracać do kraju, w którym panuje wojna domowa i budować demokrację na zgliszczach, a turkom uciekającym przed represjami Erdogana i tym, którzy pozostali w kraju i obawiają się o to, co nastąpi w najbliższej przyszłości, że mają go "zdetronizować".

.. Erdogan zostal wybrany przez "swoich" Turkow,ale tam rowniez mieszkaja Kurdowie i to wlasnie im nalezy sie ochrona.Syria to kraj "zawladniety" przez przemoc handlarzy
bronii i rowniez Nasza Polska ma w tem handlu swoja "zasluge"

Dziś byłam we Lwówku. Wciśnięto mi w rękę ulotkę z informacją przewodnią "przenosimy się do Lubania". festiwalmineralow.pl 12 - 15 VII 2018

Nie wiem, o co w tym chodzi, tym bardziej, że lato agatowe od lat odbywa się we Lwówku.

Poza tym warto obejrzeć, bo ciekawa impreza dla kolekcjonerów. Piękne okazy i dużo artystycznej biżuterii i nie tylko.

Jedno ze stowarzyszen, ktore do tej pory mialo monopol na wystawy chcialo duzo wieksza kase , ktorej nie dostalo , wiec stwierdzili , ze przeniosa impreze do Lubania.
Prawdziwe Lato Agatowe zostaje we Lwowku.
Ot i cala tajemnica ulotki.

Tak podejrzewałam, że pewna grupka ludzi się skrzyknęła, a chcąc zwrócić na siebie uwagę na "dzień dobry" rozdawano te ulotki ;) No cóż, niech idą :P