To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

XX Lwóweckie Lato Agatowe tuż tuż...

Na lwóweckiej giełdzie królują piękne agaty / Fot. Zbigniew Ruta

Czas na agatowy zawrót głowy w Lwówku Śląskim. Przed nami doroczne, wielkie święto poszukiwaczy, kolekcjonerów i miłośników skarbów natury oraz amatorów dobrej zabawy. Zapraszamy na Lwóweckie Lato Agatowe 2017! To wielka atrakcja dla mieszkańców okolicy oraz turystów, przyjeżdżających tu w poszukiwaniu wakacyjnych przygód i rozrywki. Bo Lwóweckie Lato Agatowe jest też hucznie obchodzonym świętem miasta, z wielką uliczną fetą, pełną festynowych atrakcji dla wszystkich, którzy chcą zaczerpnąć z bogatego skarbca natury i poweselić się we wspaniałej atmosferze, o którą dba słynąca z gościnności lwówecka brać walońska. Przez trzy dni, od 14 do 16 lipca, ulice starego grodu nad Bobrem wypełniać będą stoiska z mnóstwem wspaniałych kamieni z całego świata i kramy pełne jarmarcznych rozmaitości. „Agatowej” giełdzie minerałów towarzyszyć będą koncerty gwiazd estrady oraz liczne imprezy towarzyszące dla dorosłych i dla dzieci.

Lwóweckie Lato Agatowe od lat sławi region i przyciąga rzesze gości. To jedna z największych wakacyjnych atrakcji naszego regionu, bez której trudno wyobrazić sobie dziś kalendarz najważniejszych wydarzeń, rozgrywających się każdego lata na Dolnym Śląsku.
Lwóweckie Lato Agatowe błyskawicznie wyrosło z małej, lokalnej imprezy na duże, słynne wydarzenie o zasięgu ponadregionalnym. Od wielu lat lwówecka giełda minerałów określana jest mianem największej kolekcjonerskiej imprezy w Polsce. Zjeżdżają na nią goście z całego świata. Charakter i skala wydarzenia oraz jego znakomita organizacja zaowocowały ogromnym sukcesem, także promocyjnym. Oprócz wielkiej popularności i rozpoznawalnej marki zyskało ono status jednego z najważniejszych symboli turystycznych regionu.

Podwójny jubileusz
Tegoroczna edycja LLA jest już dwudziestą! I z tej właśnie okazji organizatorzy wydarzenia przygotowali specjalną, jubileuszową wystawę, poświęconą historii wydarzenia, którą podczas imprezy oglądać będzie można w lwóweckim ratuszu. Złożą się na nią zdjęcia z wszystkich dotychczasowych edycji imprezy oraz najróżniejsze wydawnictwa i pamiątki związane z LLA. Specjalnym elementem odpowiednio zaaranżowanej ekspozycji będzie filmowe wspomnienie z... pierwszego Lwóweckiego Lata Agatowego, które skonfrontować będzie można z obecnym, żywym obrazem wydarzenia, jaki zamykać będzie wystawę już za drzwiami ratusza.
XX Lwóweckie Lato Agatowe zyskuje szczególny wymiar w kontekście innego jubileuszu, jaki w tym roku obchodzi miasteczko o wspaniałej historii. W 2017 roku Lwówek Śląski świętuje bowiem 800-lecie nadania praw miejskich! Rocznicowe akcenty rozłożono na cały rok. I nie może ich zabraknąć podczas sztandarowego wydarzenia, jakim jest LLA.

Magia pięknych kamieni
Największą atrakcją i osią programu Lwóweckiego Lata Agatowego, wokół której zbudowane jest całe wydarzenie, pozostaje imponująca Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich na lwóweckim rynku. W początkach imprezy nawet jej pomysłodawcy nie przypuszczali, że wydarzenie to może nabrać takiego rozmachu i znaczenia. Tymczasem od wielu lat lwówecka giełda przez fachowców określana jest mianem największej imprezy kolekcjonerskiej w Polsce i umieszczana w kalendarzach najważniejszych imprez mineralogicznych w Europie.
Każdego roku do Lwówka Śląskiego zjeżdżają najbardziej znani polscy kolekcjonerzy oraz znakomici goście z zagranicy. O jej sukcesie decyduje nie tylko rozmiar, nietuzinkowy charakter oraz spektakularna oprawa wydarzenia, czyniąca zeń unikatowe, wielkie święto poszukiwaczy skarbów natury. Ważne jest też, co i jak prezentuje się tutaj. W żadnym innym miejscu w kraju nie prezentuje się jednak tylu zbiorów wspaniałych minerałów w ich naturalnej postaci! Tegoroczna giełda liczyć będzie blisko 250 stoisk wystawców z 27 krajów, na których znaleźć będzie można kamienie szlachetne i półszlachetne z całego świata. Uwaga! Blisko sześćdziesiąt stoisk to kramy wyłącznie ze wspaniałymi kamieniami w naturalnej postaci! Znajdą się one w centrum giełdy, tuż przy ratuszu, w specjalnie wydzielonym i zabezpieczonym sektorze, w którym zgromadzone zostaną największe i najcenniejsze zbiory. Drugą część giełdy stanowić będą natomiast stoiska z wyrobami z pięknych kamieni, głównie jubilerskimi, ale nie tylko.
Na lwóweckiej giełdzie królują oczywiście agaty. Przede wszystkim te z najbliższej okolicy, którymi słynie lwóweckie zagłębie agatowe i które dały początek oraz nazwę Lwóweckiemu Latu Agatowemu. Zachwycające urodą, bardzo wartościowe i pełne naturalnej magii agaty płóczkowskie, pochodzące z pól położonych nieopodal Lwówka Śląskiego, są koronną ozdobą LLA, ale na giełdowych stoiskach znaleźć można też mnóstwo agatów z innych regionów Polski i odległych zakątków świata. Obok nich, na giełdowych stoiskach pod dostatkiem będzie innych, najróżniejszych, kamiennych skarbów natury. Będą więc m.in. minerały Afryki, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej - spinele, malachity, beryle, granaty, a także skamieniałości, bursztyny, meteoryty i wiele innych wspaniałości.

Giełda jest prawdziwym rajem również dla miłośników kamiennej biżuterii, dla których najistotniejsza nie jest wcale wartość handlowa, ale uroda kamieni. Patrząc na agatowe szaleństwo, szczególnie w oczach pań buszujących po stoiskach z efektownymi błyskotkami, nietrudno nabrać przekonania, że nie tylko złoto wywołać może prawdziwą gorączkę... Podczas giełdy sprawdzić będzie można wartość pięknych cacuszek w punktach bezpłatnej wyceny minerałów i kamieni szlachetnych, obejrzeć pokazy cięcia i szlifowania agatów. Dla tych, którzy uwielbiają błyski cennych kruszców, przygotowano też pokazy płukania złota.
Imprez towarzyszących giełdzie, adresowanych do amatorów i profesjonalistów, jest całe mnóstwo. Tradycją wydarzenia są interesujące wystawy tematyczne i kolekcjonerskie, prezentowane w lwóweckim ratuszu. Nie zabraknie ich i w tym roku. Wystawa główna XX LLA, prezentowana w historycznej Sali Mieszczańskiej, to „Muzeum mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego dawniej i dziś”.

Wielki jarmark i świetna zabawa
Magnesem dla gości odwiedzających LLA jest niebywały urodzaj kamiennych atrakcji na plenerowych stoiskach. Obok pięknych, surowych minerałów, mnóstwo jest też kamiennej „galanterii”, z efektowną biżuterią na czele, oraz wielki jarmark otaczający kramy z cennymi kamieniami. Wielkim powodzeniem cieszyć się będzie zapewne blisko dwieście kramów jarmarku rozmaitości i osobliwości, rozstawionego w rynku i na pobliskich uliczkach w centrum miasta. Kolejne sektory tworzyć będą: giełda rzemiosła i rękodzieła artystycznego, jarmark produktów regionalnych, uliczka smaków świata i mnóstwo innych, klasycznych, festynowych atrakcji, z parkami zabaw dla dzieci i dorosłych oraz licznymi punktami gastronomicznymi.
Przez trzy dni imprezy, w centrum miasta, niezależnie od siebie działać będą dwie sceny: dziecięco-młodzieżowa z własnym programem artystycznym, zabawami i konkursami dla najmłodszych, oraz scena główna, na której koncertować będą gwiazdy estrady. W tym roku bawić będzie się można m.in. przy koncertach zespołów: Czerwone Gitary, Enej, Playboys, Piękni i Młodzi, Sumptuastic, Piersi.
Tegoroczne Lwóweckie Lato Agatowe oficjalnie rozpocznie się, tradycyjnie, w piątkowe popołudnie od hejnału lwóweckiego i ceremonii otwarcia giełdy na specjalnej scenie giełdy minerałów. Później ulicami miasta przemaszeruje Parada Poszukiwaczy Skarbów, której finałem będzie uroczyste otwarcie XX LLA. Już pierwszego wieczoru lwówecki rynek zaleje muzyka, a później... Czas dać się ponieść fali agatowego szaleństwa! O XX Lwóweckim Lecie Agatowym i innych atrakcjach Lwówka Śląskiego obszernie piszemy w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” (z 4 lipca 2017 r.). W zaproszeniu na imprezę odbywającą się od lat pod patronatem „Nowin Jeleniogórskich”, które opublikujemy w NJ z 11 lipca 2017 r. znaleźć będzie można także informacje o niespodziance, jaką Nowiny Jeleniogórskie przygotowują na jubileuszową XX. edycję tego wydarzenia. Zapraszamy do lektury!

XX Lwóweckie Lato Agatowe
Lwówek Śląski 14 - 16 lipca 2017

PROGRAM IMPREZY

14 lipca 2017 (piątek)
rynek miejski
14.00 – 20.00 - MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
ratusz (Sala Mieszczańska - parter)
14.00 – 22.00 - WYSTAWA GŁÓWNA „MUZEUM MINERALOGICZNE UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO DAWNIEJ I DZIŚ”
ratusz (sień na I piętrze)
14.00 – 21.00 - WYSTAWA „XX LAT LWÓWECKIEGO LATA AGATOWEGO”
14.00 – 21.00 - WYSTAWA PRYWATNYCH KOLEKCJI MINERALOGICZNYCH
scena dziecięco-młodzieżowa
14.00 – 19.00 własny program estradowy
scena giełdy minerałów
16.00 - hejnał lwówecki, oficjalne otwarcie Międzynarodowej Giełdy Minerałów i Wyrobów Jubilerskich
scena główna
19.00 - PARADA POSZUKIWACZY SKARBÓW
19.30 - oficjalne otwarcie XX LWÓWECKIEGO LATA AGATOWEGO
20.30 - CZERWONE GITARY
22.00 - ENEJ

15 lipca 2017 (sobota)
rynek miejski
10.00 – 20.00 - MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
ratusz (Sala Mieszczańska - parter)
14.00 – 22.00 - WYSTAWA GŁÓWNA „MUZEUM MINERALOGICZNE
UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO DAWNIEJ I DZIŚ”
ratusz (sień na I piętrze)
14.00 – 21.00 - WYSTAWA „XX LAT LWÓWECKIEGO LATA AGATOWEGO”
10.00 – 21.00 – WYSTAWA PRYWATNYCH KOLEKCJI MINERALOGICZNYCH
scena dziecięco-młodzieżowa
13.00 – 20.00 własny program estradowy
rynek miejski
17.00 - PARADA MOTOCYKLI
scena główna
19.00 - występ zespołu LLAValon
20.00 - Muzyczne Radio - Disco Party
21.00 - PLAYBOYS
22.00 - PIĘKNI I MŁODZI
23.00 - Muzyczne Radio - Disco Party

16 lipca 2017 (niedziela)
rynek miejski
10.00 – 18.00 - MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
ratusz (Sala Mieszczańska - parter)
14.00 – 22.00 - WYSTAWA GŁÓWNA „MUZEUM MINERALOGICZNE UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO DAWNIEJ I DZIŚ”
ratusz (sień na I piętrze)
14.00 – 21.00 - WYSTAWA „XX LAT LWÓWECKIEGO LATA AGATOWEGO”
10.00 – 21.00 - WYSTAWA PRYWATNYCH KOLEKCJI MINERALOGICZNYCH
scena dziecięco-młodzieżowa
13.00 – 20.00 własny program estradowy

scena główna
17.30 - Big El-Tur Band – koncert dla sponsorów
18.30 - zaproszenie do sąsiadów zza miedzy
19.00 - SUMPTUASTIC
21.00 - PIERSI
22.00 - oficjalne zakończenie XX Lwóweckiego Lata Agatowego

Imprezy towarzyszące i inne atrakcje:
- międzynarodowa konferencja mineralogiczna;
- pokazy cięcia i szlifowania agatów;
- pokazy płukania złota;
- punkt bezpłatnej wyceny minerałów i kamieni szlachetnych;
- agatowe marsze na Szwajcarię Lwówecką Nordic Walking;
- prezentacja „Agatusa” – monety okolicznościowej LLA;
- giełda rzemiosła i rękodzieła artystycznego;
- jarmark produktów regionalnych;
- park zabaw dla dzieci (eurobungee, quady, ławka hip-hop, dmuchane zjeżdżalnie, suche baseny, autodrom, ranger, break dance, elektryczne samochody, wodne kule itp.);
- skoki na bungee z wys. 80 m;
- bieg szlakiem agatowym;
- międzynarodowy turniej gry w boule;
- zawody wędkarskie o „Agat Lwówecki”;
- urozmaicona oferta cateringowa.

Uwaga! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian programu XX Lwóweckiego Lata Agatowego!