To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nie bój się sięgnąć po pomoc

Nie bój się sięgnąć po pomoc

W sytuacji kryzysowej dobrze jest mieć wspierające środowisko. Jeśli przeżywasz trudne emocje związane z zagrożeniem epidemią, lękiem przed przyszłością, kwarantanną, samotnością i chcesz o tym porozmawiać z psychoterapeutką – zadzwoń pod numer telefonu 601 543 538. Społeczną akcję pomocową w ramach portalu nj24.pl prowadzimy codziennie.

Po pierwszej reakcji lękowej na informacje o zagrożeniu epidemią, zamrożeniu myśli i ciała, poczuciu bezradności, czy z drugiego bieguna - okresie mobilizacji związanej z przeorganizowaniem życia na czas izolacji społecznej, teraz udziałem wielu osób jest zniecierpliwienie, frustracja i nasilona agresja. Niestety, często to domownicy są ofiarami upustu tej frustracji.
Centrum Praw Kobiet, fundacja feministyczna zajmująca się między innymi pomaganiem ofiarom przemocy alarmuje, że od czasu epidemii i związanej z nią izolacji społecznej – liczba telefonów od kobiet doświadczających przemocy domowej wzrosła o połowę.
Z pomocą tym, którzy żyją w kwarantannie czy izolacji w związku przemocowym, doświadczają agresji fizycznej, czy psychicznej i nie mają w obecnej sytuacji możliwości swobodnego zwrócenia się o pomoc zewnętrzną – przychodzą dwie świetne inicjatywy.
Pierwszą wymyśliła i wspólnie z Centrum Praw Kobiet i sztabem współpomagaczy prowadzi siedemnastoletnia licealistka. Stworzyli oni fanpage fikcyjnej firmy i sklepu z naturalnymi kosmetykami do ciała. Samo napisanie na fanpage’u sprawi, że zespół psychologów współpracujących z policją będzie monitorował sytuację w domu. Złożenie zamówienia na kosmetyki w fikcyjnym sklepie i podanie adresu – jest sygnałem, że konieczna jest interwencja policji. Twórcy inicjatywy nie chcą szeroko rozpowszechniać fikcyjnej nazwy firmy sprzedającej naturalne kosmetyki (nazwy kwiatków), żeby zachować anonimowość i poufność akcji. Zainteresowani szczegółami mogą zadzwonić pod numer telefonu pomocowego podanego na nj24.pl (601543538).
Osoby dorosłe narażone na przemoc w rodzinie mogą również skorzystać z aplikacji mobilnej Twój Parasol. Za jej pomocą, pod parasolem danych związanych z pogodą, można przesłać informację o zdarzeniach przemocowych, wybrać numer alarmowy, skorzystać z bazy organizacji udzielających wsparcia.
Jeśli doświadczasz przemocy fizycznej, czy psychicznej w domu – nie bój się sięgnąć po pomoc przy pomocy opisanych aplikacji. Jeśli chcesz o tym porozmawiać i możesz to zrobić swobodnie – zadzwoń na numer telefonu 601543538 w ramach akcji prowadzonej na nj24.pl

Komentarze (2)

Lepiej uważać. Pod pretekstem pomocy spiszą cie i zaczipują.

Co z takimi osobami jak mario? Też widać ewidentnie, że potrzebują pomocy specjalisty. A tak serio, to popieram akcje. Wzrost telefonów o połowę to bardzo dużo. Trzymajcie się ludziska i nie dajcie się lękom i stresom.