To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Od 16 kwietnia tylko z zasłoniętą twarzą

Od 16 kwietnia tylko z zasłoniętą twarzą

Od dzisiaj (czwartek, 16 kwietnia) do odwołania każda osoba przebywająca w przestrzeni publicznej musi zakrywać usta i nos. Można to zrobić, wykorzystując maski, maseczki, a także elementy garderoby. Przewidziano niewiele wyjątków od tej powszechnej zasady.

Zapowiedź obowiązku zasłaniania ust i nosa pojawiła się przed tygodniem. Wtedy wskazywano, że ta konieczność będzie dotyczyć właściwie każdej publicznej aktywności. Ostatecznie jednak wczoraj znowelizowano stosowne rozporządzenie wprowadzając wyłączenia. Ten akt prawny został opublikowany późnym wieczorem.
Usta i nos zakrywać trzeba:
- w środkach publicznego transportu zbiorowego
- w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie
- w miejscach ogólnodostępnych, w tym: na ulicach, drogach i placach, kościołach, parkach, czy w lasach; w zakładach pracy; w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie pasażerskim (za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny)
- w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych, na targowiskach (straganach)
- na terenie nieruchomości wspólnych (czyli np. na klatkach schodowych, w windach, piwnicach, czy strychach wspólnot mieszkaniowych).
 

Z obowiązku zakrywania usta i nosa zwolniono:
- osoby samotnie podróżujące samochodem, a także jeśli z taką osobą podróżuje dziecko do 4 roku życia albo inni pasażerowie ze wspólnego gospodarstwa domowego
- dzieci do ukończenia 4. roku życia
- osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności (nie ma obowiązku okazania orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie)
- osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach) z wyjątkiem osób wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów (pracownicy z bezpośredniej obsługi mogą zakrywać usta i nosa przy pomocy przyłbicy, ale tylko wtedy, gdy wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży czy świadczenia usług w placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną)
- kierujących środkiem publicznego transportu zbiorowego, jeśli w pojeździe, którym kieruje zapewniono oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność
- duchownych sprawujących kult religijny
- żołnierzy i funkcjonariuszy służb wojskowych.
Do żądania odsłonięcia twarzy dla potwierdzenia tożsamości są uprawnieni funkcjonariusze służb uprawnionych do legitymowania obywateli oraz w razie konieczności weryfikacji tożsamości z uwagi na obowiązki zawodowe.
Za niedostosowanie się do obowiązku grozi 500 złotowy mandat, a nawet skierowanie wniosku do sanepidu, który może w trybie administracyjnym nałożyć grzywnę 10 – 30 tys. zł z rygorem natychmiastowej wymagalności. 


Komentarze (29)

Nikodemy Dyzmy kiedy coś dla przedsiębiorców W innych miastach władze dawno pomyślały o nich. Coście się tak poukrywali przed społeczeństwem.Co chłopcy w krótkich gatkach-przypadkowi fachowcy, gdzie jesteście i gdzie jest Pani Zofia Czernow, do tej pory wszędzie jaj było pełno.

Zgłaszam niejakiego Jurasa Owsiaka do nagrody "Dzban roku 2020". Pacjent zakupił maski za pieniądze zebrane przez Polaków. Zamiast je jednak natychmiastowo rozdać, okleja je kretyńskimi serduszkami. Malowany dzbanku, czy oklejone maseczki będą działały skuteczniej? Czy nie lepiej na maski naklejać nalaną twarz Owsiaka? Koronawirus takiej facjaty na pewno się przestraszy :)

Dzban to ty jesteś więc zamknij ryja !!! Nie dawałeś na orkiestrę to wara od Jurka ****ie !!!!!!!!!!!!!!!!

Teraz widać jak na dłoni KOMPETENCJE tych trzepakowych filozofów. Oni potrafią tylko podnosić podatki i wszystkie opłaty lokalne. Taka prawda.

Wyborów w maju nie będzie. Nawet Gowin przejrzał na oczy.

„Stacja TVN powstała na zlecenie służb? Jak Urban Waltera zachwalał”
W 2012 r. Antoni Macierewicz wygrał w sądzie z Mariuszem Walterem, któremu nie podobało się, że polityk przypomniał o związku ITI z wojskowymi służbami specjalnymi PRL. Temat ten wzbudza emocje do dziś. Jak wynika z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, na pomysł stworzenia spółki ITI, która stworzyła telewizję TVN, rząd PRL wpadł w czasie stanu wojennego. W lutym 1983 r. Jerzy Urban osobiście rekomendował Czesławowi Kiszczakowi Waltera jako osobę odpowiednią do planowania „przedsięwzięć i operacji o znaczeniu propagandowym”, oraz główną siłę koncepcyjno-fachową przy „realizowaniu czarnej propagandy” przez komunistów

Antoni obłąkany os wybuchających parówek i termobarycznych bomb atomowych.

Ostatni wstrzymany przez małego kulasa z Żoliborza "raport" Antoniego sowjetskiego mówi :

- wtedy ten wirus

"Cap! " za samolot i o ziemię.

Dla ciemnego ludu maseczki samodziełki. WADZA ma dostęp do najlepszych . WADZA kłamie ustami Szumowskiego, Zakaz testowania aby wykazać koniec wirusa aby były wybory.Zachorowalność wzrasta ,nie wykazuje się zgonów . Winni to przyd***sy karierowicze przy opentanym Kaczyńskim. Winni pod sąd wojskowy.

Dlaczego PiS.bolszewicka grupa przestepcza krzywomordego patologicznego oszusta i kłamcy Moravitzkyego nie chce przeprowadzać masowych testów?

Dlaczego rudy oszust Szumowski odpowiada "nie wiem "?

Czytaj:

" Koronwirus. Ekspert o niechlubnym miejscu Polski. "Czy to wyrwie polityków z foteli?"
Maksymilian Bielecki z Uniwersytetu SWPS zauważa, że natłok informacji dotyczących epidemii może doprowadzić do tego, że przeoczymy ważne kwestie - Taką wartością, która dopiero w ostatnich dniach zyskała na popularności, jest informacja o tym, z jaką intensywnością w Polsce dotychczas wykonywano testy na koronawirusa - uznał ekspert. Dotychczas przeprowadzono ich 150 tys. Ale już na tysiąc mieszkańców Polski średnio tylko średnio 4 osoby przeszły diagnostykę w kierunku Covid-19. W porównaniu z innymi europejskimi krajami jest to mała liczba. - Zbliżamy się do podium: jesteśmy na 4. miejscu, ale od końca - zauważył Bielecki. Ekspert zastanawiał się też, czy nie jesteśmy na etapie "ciszy przed burzą”. - I czy czeka nas w związku z tym wichura (…), która może będzie wyrywać niektórych polityków z ich foteli? - zapytał."

„Stacja TVN powstała na zlecenie służb? Jak Urban Waltera zachwalał”
W 2012 r. Antoni Macierewicz wygrał w sądzie z Mariuszem Walterem, któremu nie podobało się, że polityk przypomniał o związku ITI z wojskowymi służbami specjalnymi PRL. Temat ten wzbudza emocje do dziś. Jak wynika z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, na pomysł stworzenia spółki ITI, która stworzyła telewizję TVN, rząd PRL wpadł w czasie stanu wojennego. W lutym 1983 r. Jerzy Urban osobiście rekomendował Czesławowi Kiszczakowi Waltera jako osobę odpowiednią do planowania „przedsięwzięć i operacji o znaczeniu propagandowym”, oraz główną siłę koncepcyjno-fachową przy „realizowaniu czarnej propagandy” przez komunistów

Dworczyk - kolejna PiS.bolszewicka gni.da która wyrasta na bolszewickie propagandowe goebel.SS.iątko wysoko w hierarchii krzywomordego.

Nie wychodzę, bo nie mam maseczki, a od dzisiaj muszę ją mieć na twarzy - by wyjść z domu, dlatego pytam: czy będę mógł zakupić (po ile?) maseczkę u listonosza? Bo podobno od dzisiaj, głównym dystrybutorem tychże maseczek jest Poczta Polska. Nie będę stosował jakiegokolwiek substytutu (dozwolonego przez miłościwie nam panującą władzę), bo nie posiadam aż takich zdolności manualnych, no i ewentualny "atest" takiej maseczki będzie nie do przyjęcia! Jeszcze kilka tygodni temu, stosowanie maseczek, było zdeprecjonowane przez samego ministra zdrowia, a teraz okazuje się, że przymus ich stosowania być może radykalnie przyspieszy uporanie się z epidemią! A może tu chodzi tylko o kasę?

Kasa dla towarzysza PiS.bolszewika i upadłej poczty. Job ich PiS.bolszewika mat'

Szumowski i krzywomordy patologiczny oszust i kłamca Moravitzky to wyjątkowi dranie .

Typowa bolszewicka hoł.ota.

Jeszcze niedawno przy probie kupna tanich maseczek na Aliexpresie pojawiał się komunikat ostrzegawczy mówiący że maseczki zostaną na granicy skonfiskowane na rzecz polskiego rządu bez odszkodowania.

To nie jest Polski rząd. To zwykła wschodnia swalocza.

Piszę to z pełną odpowiedzialnością. Posiadam zrzuty z ekranu tego ostrzeżenia.

PiS.bolszewicka krynica mądrości Sasin twierdzi, że wszystko do wyborów jest już gotowe, oprócz przepisów na podstawie których te wybory mają być przygotowane.

Czy prawdą są informacje że Antonov -225 przywiózł PiS.bolszewikom wydrukowane w Chinach karty wyborcze.

Mamy stan wojenny bez stanu wojennego, czyli bezprawie rozlewa się po ulicach. To nie jest walka z koronawirusem, tylko z ludźmi.
Walka glisdy Płaszczaka z MON i grupy przestępczej krzywomordego patologicznego oszusta i kłamcy Moravitzkyego i małego kulawego diabła z Żoliborza z Narodem.

Kast ma się dobrze i co jest jak w republikach bananowych,,,/tabloidonline.blog/2020/04/16/uprzywilejowana-kasta-trampkarzy/

Postsowjetska PiS.bolszewicka szajka wprowadziła na wzór sowjetski CENZURĘ.

Grupa przestępcza krzywomordego patologicznego oszusta i kłamcy Moravitzkyego z PiS.bolszewii w ustawie dotyczącej zwalczania skutków koronawirusa zaszył przepisy, które w praktyce pozwalają państwowym urzędnikom nie udzielać odpowiedzi na pytania zadawane w ramach dostępu do informacji publicznej.

Dziennikarze i obywatele nie mają więc co liczyć, że uzyskają odpowiedź na niewygodne pytania.

PiS.bolszewia wzorem sowjetskich bolszewików WPROWADZIŁA CENZURĘ PREWENCYJNĄ.

Jerzy Urban otwiera szampana.

Polacy, niegdyś dumny naród.

Obecnie o mentalności bitej dziwki, lanej gdzie popadnie przez małego kulawego diabła z Żoliborza i jego grupę przestępczą kierowaną przez patologicznego kłamcę i oszusta krzywomordego Moravitzkyego.

Zobaczcie kto został wiceministrem finansów w tym upadającym PiS.bolszewickim "raju" z tektury.

Następny bajkopisarz:

"Polska jest krajem klasy średniej bo większość pracujących aspiruje do pensji 4000 zł. PiS chce spełnić te marzenia".

Ahahaha. Polacy będziecie robić za 2.500 brutto w trzech ratach a na wasze miejsce będzie 10 chętnych.

Ten mały gn.oj.ek, zakompleksiony i sepleniący führerek.
Tego typu jednostki wykazują się nieobliczalnym skotki•••••wem, wynikającym z mega kompleksów.

PiS.bolszewicki ministru finansów co to ledwo mówi po polsku, nabytek z Londynu, kształcony na aferze FOZZ, ma tylko maturę,
musieli zatem znaleźć wice ministra sz.c.zy.la co to niedawno skończył studia.

Trzymajcie się za portfele. Ministra finansów z cenzusem bardzo boli że Polacy zgromadzili tyle miliardów na swoich rachunkach.

Czuwajcie.

Dzisiaj o 9 rano szpital zakazny w Bolesławcu przestał przyjmować chorych.
Jest przepełniony.
Pozostaje Wałbrzych i Legnica.

Czy wejdziemy zgodnie z przepowiedniami profesora Simona w scenariusze włoskie?

"Profesor Simon: Będzie trzeba wybierać kogo leczyć, a komu dać umrzeć. Szczyt zachorowań jest przed nami."

Przecież PiS.bolszewiki chcą luzowac obostrzenia.

Co ty OBATEL taki nie zadowolony przecież PIS zostawił tobie całkiem niezłą emeryturę 2500 złotych. Moja mama ma 1300 złotych i nikomu nie łamała rąk i nie okładała nikogo pałami.

1300 to faktycznie narobiła się w życiu no i powiła orła tytana pracy.

Maseczki...jakiś koszmar!!Po 10 minutach mało się nie udusiłem.Starsza osoba w autobusie musiała go opuścić bo nie miała czym oddychać.W lesie zakrywanie twarzy jest kompletnym absurdem

Noszenie maseczki na dworze czy w lesie, gdy znajdujesz sie od innych w odległości 1.5m, nie ma żadnego uzasadnienia i może być szkodliwe. Co innego w sklepie.

Niepokojące, że Polaki sie nie buntują przeciwko oczywistej głupocie.

Zwłaszcza podczas jazdy na rowerze. Niech minister wsiądzie na rower i wjedzie w masce na "Wysoki Kamień".

Nikt nikogo nie zmusza do noszenia atestowanych masek, można zasłonić twarz byle gównem. Niczemu to nie służy, gdy ktoś idzie sam ulicą.

skończyłem na dzisiaj, a teraz zawieźcie mnie do Bolesławca