To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Góry Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego

Góry Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego

Od 14 września do 13 października w jeleniogórskiej Galerii BWA oglądać można wystawę “Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Góry – Fotografia”. To szczególne wydarzenie, poświęcone twórczości dwojga wybitnych twórców polskiej fotografii, towarzyszące tegorocznemu XX Biennale Fotografii Górskiej - jednej z najważniejszych imprez fotograficznych o tematyce górskiej w Polsce, organizowanej od czterdziestu lat w Jeleniej Górze. 

Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki to artyści do końca życia związani z Jelenia Górą. Byli głównymi organizatorami życia artystyczno – fotograficznego w Jeleniej Górze. Ich rola w integracji środowiska fotograficznego w Polsce jest nieoceniona. Pracowali w Jeleniogórskim Centrum Kultury i tam zajmowali się organizacją Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, górskich plenerów, wszechnic fotograficznych, prowadzili Galerię Korytarz, powołali szkołę fotografii przy JCK i przez całe życie byli aktywni twórczo. Propagowali tradycyjne techniki w fotografii, pracę w ciemni fotograficznej. Uczestniczyli we wszystkich najważniejszych prezentacjach fotografii w Polsce.

Wystawa jest prezentacją najwyższej klasy fotografii górskich z Tatr, Karkonoszy, Gór Stołowych, Rudaw Janowickich i Pienin, które Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki tworzyli równolegle do innych swoich cykli fotograficznych. Fotografie wykonane zostały w sposób tradycyjny, w ciemni, metodą fotochemiczną. Są stykami i powiększeniami wykonanymi z wielkoformatowych negatywów. Stanowią przykład szlachetnego rzemiosła fotografii i piękna wykreowanych obrazów. Na wystawie można zobaczyć ponad 100 fotografii. Najstarsze prace Wojciecha Zawadzkiego z Karkonoszy i Rudaw Janowickich pochodzą z lat siedemdziesiątych, Ewy Andrzejewskiej z osiemdziesiątych. Prace do wystawy wypożyczone zostały od spadkobierców artystów, Jana Zawadzkiego i Przemysława Winczewskiego.

Katalog towarzyszący wystawie zawiera wszystkie najważniejsze, często nieznane fotografie górskie Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego, zebrane w jednym, 200-stronicowym wydawnictwie z tekstami krytycznymi o twórczości fotograficznej artystów i notami biograficznymi, w kontekście fotografii górskiej. Wydanie katalogu jest szczególnie ważne dla upamiętnienia twórczości fotograficznej Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego, w pierwszą rocznicę ich śmierci, oraz przypomnienia o ich działalności kulturalnej.

Wernisaż wystawy “Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Góry – Fotografia” w Biurze Wystaw Artystycznych 21 września 2018 r. o godz. 18.00.  

Plakat-Ewa.jpg
fot Halina Morcinek.jpg
Plakat-Wojtek.jpg
fot. Halina Morcinek.jpg
ZAPROSZENIE Ewa Andrzejewska Wojciech Zawadzki - Góry.jpg
XX Biennale Fotografii Górskiej.jpg