To pierwsze biennale bez obecności jego wieloletnich kuratorów, artystów, zmarłych przed rokiem – Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego i pierwsze przygotowane przez Tomasza Mielecha, który stał się tym samym ich następcą i kontynuatorem wielkiej tradycji jeleniogórskiej fotografii. A za przygotowanie Biennale otrzymał wielkie brawa od obecnych na wernisażu. Nic dziwnego, bowiem tegoroczna edycja rzeczywiście nie ogranicza się jedynie do konkursu i wystawy prac, chociaż pięcioosobowe jury miało nad czym obradować - na konkurs nadesłano 641 fotografii 79 autorów. Do wystawy zakwalifikowano 201 prac 76 autorów. Wszystkie można oglądać na otwartej 21 września wystawie pokonkursowej w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Tegoroczne biennale poświęcone jest pamięci dwojga wybitnych artystów fotografików jeleniogórskich, animatorów „Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii”, Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego. Kurator wystawy, Tomasz Mielech zauważa, że Biennale Fotografii Górskiej rozwija się i na przykład na tegoroczną edycję nadesłano znacznie więcej prac, niż poprzednio, zorganizowano pięć wystaw towarzyszących”: „Fotografia w Karkonoszach w XIX w”, „Kiedyś i dziś” (Galeria „Pod Brązowym Jeleniem”), „Fotografie z Rokytnickich zbiorów” (Galeria Małych Form w Książnicy Karkonoskiej), wystawa poplenerowa „Samotnia 2018” (Galeria „Korytarz”), „Fotogeniczne Karkonosze” (Pałac Bukowiec), a przede wystawę fotografii Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego (BWA). W sobotę, 22 września w Książnicy Karkonoskiej odbędzie się seminarium „Karkonosze w fotografii. Fotografia w Karkonoszach” z udziałem teoretyków i praktyków fotografii. Do maja przyszłego roku w Czechach odbędzie się jeszcze przynajmniej sześć wystaw fotograficznych w ramach Biennale. (Czesi są w nim licznie reprezentowani). Biennale Fotografii Górskiej, to nie tylko konkurs, to prawdziwe święto fotografii, uważa Tomasz Mielech.
Warto odnotować też dwa starannie edytorsko opracowane, z bogatą dokumentacją fotograficzną katalogi: XX-go Biennale Fotografii Górskiej i wystawy fotografii Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego.
Organizatorem Biennale Fotografii Górskiej jest Jeleniogórskie Centrum Kultury, współorganizatorem – Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Współpraca – Książnica Karkonoska w Jeleniej Górze i Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabi. Czeskim partnerem projektu jest Město Rokytnice nad Jizerou.
Więcej na temat tegorocznego Biennale Fotografii Górskiej w publikacjach, do których odnośnik znajduje się poniżej oraz w „Nowin Jeleniogórskich”.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...