To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać i... oglądać: Góry wybitnych artystów

Warto czytać i... oglądać:  Góry wybitnych artystów

Katalog, a w zasadzie imponujący album “Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Góry – Fotografia” to wyjątkowe wydawnictwo, towarzyszące wystawie o takim samym tytule, prezentowanej w jeleniogórskiej galerii BWA w ramach XX Biennale Fotografii Górskiej. Unikatowa książka wydana przez organizatora Biennale, czyli Jeleniogórskie Centrum Kultury, to rarytas dla miłośników gór i sztuki fotografowania.

Wyjątkowe wydawnictwo, podobnie jak wystawa, poświęcone jest twórczości dwojga wybitnych artystów polskiej fotografii - Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego. Uświetnia obchody XX Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, w którego organizację artyści związani byli przez ponad trzydzieści lat. Wydanie okazałego katalogu Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego jest szczególnie ważne w roku jubileuszowym Biennale oraz dla upamiętnienia i promocji twórczości fotograficznej Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego w pierwszą rocznicę ich śmierci.

Zachwycający, 200-stronicowy album ma format 27x24 cm, i zawiera 160 reprodukcji fotografii obojga artystów. Wydawnictwo składa się z dwóch odrębnych części złożonych w jedną całość. Z jednej strony oglądamy katalog Ewy Andrzejewskiej, z drugiej – Wojciecha Zawadzkiego. Zawiera wszystkie najważniejsze, często nieznane fotografie górskie Ewy Andrzejewskiej z Tatr, Karkonoszy, Gór Stołowych oraz najważniejsze cykle Wojciecha Zawadzkiego zwiazane z fotografią górską: “Miejsce kamienia” “Moje hieroglify”, “Od miejsca kamienia do miejsca wody”. Całość dopełniają obszerne teksty o twórczości artystów: “W poszukiwaniu kamienia filozoficznego. O fotografii górskiej Wojciecha Zawadzkiego” oraz “Orbis Tertius – Po drugiej stronie lustra. O innym wymiarze świata w fotografii Ewy Andrzejewskiej”, które napisała historyczka sztuki i wielbicielka twórczości artystów - Joanna Mielech. Katalog zawiera również obszerne noty biograficzne wybitnych fotografów opracowane w kontekście fotografii górskiej. Szczególnego uroku dopełniają pamiątkowe fotografie z gór – portrety Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego, które użyczyli przyjaciele artystów i świetni fotografowie: Andrzej Jerzy Lech, Halina Morcinek oraz Rafał Swosiński.
Motto – fragment wiersza Czesława Miłosza pozwolił zacytować i osobiście przetłumaczył syn poety – Anthony Milosz.
Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Jeleniej Góry.

Album dostępny jest w BWA oraz JCK – do wyczerpania nakładu. Warto zapytać o wydawnictwo przy okazji oglądania wystawy czynnej do 13 października 2018 r.