To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

XX Biennale Fotografii Górskiej

XX Biennale Fotografii Górskiej

Miłośnicy fotografii górskiej przez dwa dni będą mogli oglądać wiele wystaw, brać udział w seminariach i dyskusjach oraz spotkaniach z twórcami podczas XX Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze – jednej z najważniejszych imprez fotograficznych o tematyce górskiej w Polsce, od 40 lat organizowanej w stolicy Karkonoszy. Główne wydarzenia tegorocznej, jubileuszowej edycji Biennale, poświęconej pamięci Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego, zaplanowano od 21 do 22 września.  

Wystawa konkursowa XX Biennale Fotografii Górskiej w Muzeum Karkonoskim zostanie otwarta 21 września o godz. 12.00. Wystawa towarzysząca – „Fotografia w Karkonoszach w XIX wieku”, na której zaprezentowane zostaną m.in. fotografie H. Kronego, E. Mertensa, A. Rehnerta, R. Halma, H.Eckerta, F. Fietschmanna, F. Kratkiego ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Karkonoskiego z Vrchlabi i kolekcji prywatnych. 21 września o godz. 14.00 wernisaż wystawy „Kiedyś i dziś” w Galerii Pod Brązowym Jeleniem. Jest to wystawa, która powstała w wyniku działań warsztatowych z młodzieżą w Polsce i w Czechach, zorganizowanych w ramach projektu Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii". 21 września o godz. 15.00 otwarcie kolejnej ekspozycji „Fotografie z rokitnickich zbiorów” w Książnicy Karkonoskiej. Wystawa prezentuje fotograficzną kronikę miasta Rokytnice w Karkonoszach od lat 90-tych XIX wieku do lat współczesnych. Poplenerową wystawę "Samotnia 2018" można będzie oglądać od 21 września w Galerii Korytarz. Wernisaż o godz. 16.00. Wystawa jest efektem międzynarodowego pleneru fotograficznego, który odbył się w maju 2018 w schronisku Samotnia. Swe prace zaprezentuje 28 uczestników z Polski i Czech. Ewa Andrzejewska, Wojciech Zawadzki Góry - fotografia – wystawa zostanie uroczyście otwarta w Galerii BWA 21 września o godz. 18.00. 22 września w Książnicy Karkonoskiej odbędzie się Seminarium pt. Karkonosze w fotografii. Fotografia w Karkonoszach, początek godz. 10.00. Udział bezpłatny.

XX Biennale Fotografii Górskiej - Jelenia Góra 2018

PROGRAM

21 września 2018 r.

1. Wystawa konkursowa XX Biennale Fotografii Górskiej
Muzeum Karkonoskie, godz. 12.00
Rozstrzygnięcie jednego z najstarszych konkursów w Polsce poświęconego tematyce górskiej- wystawa laureatów i uczestników wybranych przez Jury konkursu.
Wystawa potrwa do 14 października.

Wystawa towarzysząca: Fotografia w Karkonoszach w XIX wieku
Wystawa prezentująca początki fotografii w Karkonoszach od lat 60-tych XIX do początku XX wieku.
Pokazane zostaną m.in. fotografie H. Kronego, E. Mertensa, A. Rehnerta, R. Halma, H.Eckerta, F. Pietschmanna, F. Kratkiego  ze zbiorów Muzeum karkonoskiego w Jeleniej Górze , Muzeum Karkonoskiego z Vrchlabi i kolekcji prywatnych.
Wystawa potrwa do 14 października.

2. Wystawa: Kiedyś i dziś
Galeria Pod Brązowym Jeleniem JCK, godz. 14.00
Wystawa, która powstała w wyniku działań warsztatowych z młodzieżą w Polsce i w Czechach w ramach projektu Fotografia w Karkonoszach, Karkonosze w fotografii.
Wystawa potrwa do 26 października.

3. Wystawa: Fotografie z rokitnickich zbiorów
Książnica Karkonoska, godz. 15.00
Wystawa prezentująca fotograficzną kronikę miasta Rokytnice w Karkonoszach od lat 90-tych XIX wieku do lat współczesnych.
Wystawa potrwa do 14 października.

4. Wystawa poplenerowa: Samotnia 2018
Galeria Korytarz JCK, godz. 16.00
Wystawa będąca efektem międzynarodowego  pleneru fotograficznego, który odbył się w maju 2018 w schronisku Samotnia. Swe prace zaprezentuje 28 uczestników z Polski i Czech.
Wystawa potrwa do 18 października.

5. Wystawa: Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Góry – fotografia
Biuro Wystaw Artystycznych, godz. 18.00.                                                Wystawa czynna do 13 października

22 września 2018 r.

1. Seminarium: Karkonosze w fotografii. Fotografia w Karkonoszach
Książnica Karkonoska, godz. 10.00
Plan seminarium:
Roman Hryciów – spotkanie autorskie
Adam Sobota  - Historia Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze
Pavel Scheufler  – Początki fotografii w czeskich Karkonoszach
Joanna Mielech – Ewa Andrzejewska, Wojciech Zawadzki - fotografie w górach
Piotr Krzaczkowski – spotkanie autorskie

2. Wystawa: Fotogeniczne Karkonosze
Pałac Bukowiec, godz 18 00
Prezentacja pokazująca w przekrojowy sposób różne tradycje fotografowania w Karkonoszach od lat 60-tych XIX wieku po współczesność .
Wystawa potrwa do 24 października.

Organizatorem Biennale Fotografii Górskiej jest Jeleniogórskie Centrum Kultury. 

XX Biennale Fotografii Górskiej.jpg