To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Czas na Jeleniogórskie Gwiazdy Jazzu 2017

Czas na Jeleniogórskie Gwiazdy Jazzu 2017

Przed nami kolejna jesienna fala muzycznych wydarzeń, które zaleją stolicę Karkonoszy. Już w niedzielę, 29 października, rozpoczyna się tegoroczny JGJ FESTIVAL – Jeleniogórskie Gwiazdy Jazzu.

To szczególne wydarzenie jest prezentacją muzyczną artystów wywodzących się z Jeleniej Góry. Jego współtwórcami, gospodarzami i głównymi wykonawcami festiwalowych koncertów są dwaj wybitni muzycy - Marek Napiórkowski i Artur Lesicki - znakomici gitarzyści, kompozytorzy i producenci płyt, zaliczani do ścisłej czołówki polskiej estrady jazzowej i rozrywkowej. Słynni artyści utrzymują stały kontakt ze swoim rodzinnym miastem i do wspólnego, festiwalowego koncertowania w Jeleniej Górze zapraszają swoich muzycznych przyjaciół – gwiazdy, z którymi występują na światowych estradach. Na program tegorocznej edycji JGJ Festivalu złożą się trzy znakomicie zapowiadające się koncerty w jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej.

CELULOID Symfonicznie

W niedzielę, 29 października 2017, o godz. 18:00, koncert inauguracyjny, zatytułowany „CELULOID Symfonicznie”, z udziałem obu jeleniogórskich gitarzystów - Marka Napiórkowskiego, Artura Lesickiego oraz Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Rafała Karasiewicza.
„Celuloid" to autorski projekt, w którym Marek Napiórkowski i Artur Lesicki wzięli na warsztat utwory czołowych polskich kompozytorów filmowych. Nie brakuje tu Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza i Andrzeja Korzyńskiego. Napiórkowski i Lesicki w swej interpretacji poruszają się między stonowanym jazzem a klasyką. Nie łamią znanych rytmów, nie szarżują w improwizacjach, nie szukają na siłę nowatorskich rozwiązań. Skupiają się na tworzeniu pięknych, płynących swobodnie melodii, wspartych niespiesznie solówkami – co podkreślają krytycy muzyczni.
Owocem tego spotkania Napiórkowskiego i Lisieckiego jest płyta „Celuloid", podobno nagrana w ciągu trzech dni. Tak szybka produkcja świadczy nie tylko o wielkiej sztuce mistrzów gitary, ale też przyjacielskiej nici, która ich połączyła. Oto przykład, jak osobista znajomość została przekuta na wspólne brzmienie. Znane utwory filmowe polskich kompozytorów w wykonaniu tego znakomitego duetu zachowały swojego ducha, ale jednocześnie nabrały nowej przestrzeni i blasku. Teraz „Celuloid” zabrzmi w Jeleniej Górze w szczególnej wersji, czyli w wykonaniu muzyków jeleniogórskiej orkiestry symfonicznej oraz gitarzystów występujących w rolach solistów.

Artur Lesicki, Atom String Quartet i Dorota Miśkiewicz

Kolejny festiwalowy koncert w gwiazdorskiej obsadzie w piątek, 3 listopada 2017, godz. 19:00. Wystąpią: Dorota Miśkiewicz (vocal), Artur Lesicki (gitary) i Atom String Quartet.
Dorota Miśkiewicz ukończyła klasę skrzypiec Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, ale bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe. Córka słynnego saksofonisty jazzowego błyskawicznie rozwinęła własną karierę Pod swoim nazwiskiem nagrała siedem albumów: „Dorota Miśkiewicz Goes to Heaven – Zatrzymaj się” (2002), „Pod rzęsami” (2005), „Caminho” (2008), „Ale” (2012), nagrany z zespołem Kwadrofonik „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” (2013), „Best of” (2016) czy„Piano.pl” (2016) będące rejestracją wyjątkowego koncertu, do którego artystka zaprosiła kilkunastu pianistów polskich, m.in. Leszka Możdżera, Andrzeja Jagodzińskiego, Marcina Wasilewskiego, czego efektem jest pierwsza w jej dorobku płyta nagrana live i wydana na DVD. Dorota Miśkiewicz jest wokalistką  wciąż poszukującą, eksperymentującą z jazzem, popem, muzyką brazylijską, bałkańską (piosenka "Jovano Jovanke" czyli “Anna Joanna”), afrykańską (duet z Cesarią Evorą) czy poważną (płyty z Włodzimierzem Nahornym oraz Kwadrofonikiem). Jest także autorką i kompozytorką wielu piosenek, które wykonuje. 
Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli) z szeroko rozumianą improwizacją. Ten najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych.  Trudno w sposób jednoznaczny określić styl muzyczny grupy. W jej twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. Atom String Quartet jest laureatem wielu nagród, min.: “Grand Prix Stowarzyszenia Melomani” w kategorii Nadzieja Melomanów (2010) i Zespół Roku (2016), “Złote Gęśle” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja (2012) oraz „Mateusza Trójki” (2015) w kategorii Muzyka Jazzowa – Wydarzenie. Od początku swojej działalności muzycy Atom String Quartet zajmują wysokie miejsca w plebiscycie Jazz Top magazynu “Jazz Forum”, w tym wielokrotnie pierwsze miejsce w kategorii Zespół Akustyczny.

Marek Napiórkowski i WAW - NYC

Na finał w sobotę, 4 listopada 2017, o godz. 19:00 najnowszy projekt Marka Napiórkowskiego w koncertowym wykonaniu, czyli „Marek Napiórkowski WAW – NYC”. Na jeleniogórskiej estradzie wystąpią: Marek Napiórkowski (gitary), Clarence Penn (perkusja), Robert Kubiszyn (bas), Manuel Valera (piano).

„WAW-NYC” to unikatowa fuzja różnorodnych osobowości, która łączy dwa odległe miasta siłą muzyki ich jazzowych reprezentantów. Kompozycje stworzone specjalnie na tę okazję dają doświadczonym improwizatorom możliwość pełnego interakcji muzykowania, gdzie europejski koncept harmoniczny łączy się z kulturą rytmu z kolebki jazzu i kubańską żarliwością. „WAW-NYC” to premierowy projekt Marka Napiórkowskiego, w którym, za pośrednictwem muzyki, dynamicznie rozwijająca się Warszawa spotyka się z tętniącą życiem stolicą jazzu i współczesnej sztuki – Nowym Jorkiem. Do jego realizacji Marek Napiórkowski zaprosił znakomitych instrumentalistów zza oceanu.
Clarence Penn jest jednym z najbardziej zajętych perkusistów na świecie, liderem wielu zespołów, kompozytorem, producentem. Ma na koncie współpracę z wielkimi postaciami muzycznego świata, jak Dizzy Gillespie, Wynton Marsalis, Betty Carter, Stanley Clarke, Dave Douglas, Maria Schneider, Luciana Souza, Richard Galliano, Fourplay. Jego imponująca dyskografia zawiera kilkaset albumów studyjnych, w tym nagrodzone GRAMMY „34th and Lex" Randy Brecker'a oraz „Concert in the Garden and Sky Blue" Marii Schneider.
Manuel Valera to pianista i kompozytor kubańskiego pochodzenia, od prawie 20 lat związany z Nowym Jorkiem. Doskonale łączy latynoską muzykę z jazzową improwizacją, czego dowodem jest nominacja do Nagrody GRAMMY za jego ostatni album New Cuban Express. Jest liderem kilku różnych przedsięwzięc muzycznych.
Robert Kubiszyn to rozchwytywany polski kontrabasista i gitarzysta basowy, a także wieloletni partner muzyczny i współproducent czterech albumów Marka Napiórkowskiego. Laureat Nagrody FRYDERYK za swój pierwszy solowy album „Before Sunrise". Wśród muzyków, z którymi współpracował, są m. in.: Adam Pierończyk, Gregoire Maret, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Dean Brown, Jon Herrington, Jarosław Śmietana, Antymos Apostolis, Maria Schneider, Gary Husband, Ewa Bem, Urszula Dudziak...

Spotkań z taką plejadą gwiazd koncertujących pod Karkonoszami nie można przegapić. Szczegółowe informacje na stronie: www.agencjasolo.pl. Bilety: kasa Filharmonii, Tramwaj na Rynku, www.biletyna.pl.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na każdy z koncertów tegorocznego JGJ Festivalu. Informacja, jak można je zdobyć w „Nowinach Jeleniogórskich” z 24 pażdziernika 2017 r.. Zapraszamy!