To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rysunki sprzed wieków w Muzeum Karkonoskim!

Giovanni Battista Pittoni (1687-1767) - Chronos

Unikatową kolekcję 170 oryginalnych rysunków, prawie nieznaną badaczom i szerszym kręgom widzów, będzie można oglądać od 20 kwietnia w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Wystawa nosi tytuł „Rysunek XVI–XVIII w. Włochy, Niemcy, Niderlandy, ze zbiorów Muzeum Narodowego we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego”. W takiej samej formie, po raz pierwszy była eksponowana na wystawie jubileuszowej poświęconej 100. rocznicy Muzeum Narodowego we Lwowie w 2014 r. 

Prace prezentowane na wystawie są częścią większego zbioru dzieł sztuki, jaki zgromadził Andrzej Szeptycki – grekokatolicki arcybiskup lwowski i założyciel prywatnej fundacji, która z czasem przeobrażona została w Muzeum Narodowe we Lwowie. Cała kolekcja liczy 600 dzieł. Na wystawie oglądamy dzieła, które wybrali pracownicy muzeum we Lwowie.
Ten imponujący i niezwykle wartościowy zbiór jest z pewnością najlepszą kolekcją rysunku zachodnioeuropejskiego w zbiorach ukraińskich placówek muzealnych. Są tu rysunki wykonane w różnych technikach, w tym węglem, tuszem, ołówkiem, sangwiną czy kredą. Wśród prac są zarówno wprawki, które powstawały w ramach nauki, jak i szkice, które artyści wykonali przed przystąpieniem do tworzenia prac malarskich.
Chlubą kolekcji jest dzieło przypisywane Michałowi Aniołowi (1475-1564) „Apostoł”.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace takich mistrzów, jak Giovanni Battista Tiepolo, Giovanni Battista Piazzetta, Giovanni Battista Pitoni, Salvatore Rosa, Francesco Solimena, Reno Guido, malarzy z kręgu Giacomo Tintoretto i wielu innych.
Do unikatowych eksponatów należy rysunek „Zdjęcie z krzyża” znanego flamandzkiego malarza, mistrza rysunku i grawiury, ucznia Rubensa - Antona van Dycka (1599–1641).
Na wystawie są również prace przedstawicieli niemieckiej szkoły malarskiej: Christiana Wilhelma Dietricha oraz Hansa Rottenhammera.
Różnorodność w nazwiskach, krajach i czasie, w którym powstawały poszczególne prace, oraz zróżnicowanie technik czyni kolekcję bogatą i stanowi o jej dużym znaczeniu.
Ołena Kis-Fedoruk w katalogu wystawy pisze m.in. o tym, że rysunek jest wyjątkowym rodzajem sztuk pięknych. Jest interesujący ze względu na to, że już w początkowej fazie wykazuje tendencje i zmiany w stylach sztuki, nurtach, odkrywa tajemnice stopniowego rozwoju artystycznego. Rysunek, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, jest elementem przygotowawczym do obrazów czy polichromii i z reguły jest pełen poszukiwań i eksperymentów w kompozycji i w technice. Dawny rysunek – to swego rodzaju twórcze laboratorium, w którym odkrywamy artystyczne tajemnice twórczości mistrzów. Pod tym kątem wystawa pozwala odczuć artystyczne idee XVI-XVIII w. I głębiej zrozumieć charakter malarstwa epoki wielkich kulturowych zmian.
Uroczyste otwarcie wystawy „Rysunek XVI-XVIII w. Włochy, Niemcy, Niderlandy ze zbiorów Muzeum Narodowego we Lwowie” odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 17.00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Ekspozycję patronatem honorowym objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz prezydenci Jeleniej Góry i Wałbrzycha. Wystawa czynna będzie do 5 czerwca

 

Komentarze (2)

no wreszcie muzeum stanęło na wysokości zadania......pod warunkiem,że to wszystko prawda.....zobaczymy po 20-tym....:)

taka wystawa mogłaby dłużej wisieć.....miesiąc ,półtora.......