SERNIK z twarogu koziego
(jeżeli używamy twarogu krowiego
- musimy go zemleć)
Produkty: 1 kg twarogu koziego, 10 żółtek, 1 szklanka cukru, 25 dag masła, 6 dag płatków migdałowych, cukier waniliowy, 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej.
Przygotowanie: masło ucierać z cukrem (i cukrem waniliowym) na puch; ucierając stopniowo dodawać żółtka, a następnie ser. Na koniec dodajemy płatki migdałowe i białko ubite na sztywno z 6 jajek oraz mąkę ziemniaczaną. Pieczemy godzinę w średnio nagrzanym piekarniku.
Tradycyjne GOŁĄBKI
(zamiast ryżu można dać
uprażoną kaszę gryczaną)
Produkty: 1 duża kapusta włoska, 1 kg mięsa (od szynki, karczek lub łopatka), 1 szklanka ryżu, 1 jajko, 1 cebula, ząbek czosnku, sól, pieprz; do sosu: pół słoiczka przecieru pomidorowego, dobra wiejska śmietana, 2-3 cebule.
Przygotowanie: kapustę gotować około 15 minut (wody nie solić - nie odlewać wody!); mięso zemleć razem z cebulą, wymieszać z ugotowanym ryżem, doprawić. Jeżeli farsz jest za gęsty - dodać odrobinę mleka. Farsz zawijać w liście kapusty. Tak przygotowane gołąbki podsmażyć z obu stron na złoto na oliwie z oliwek lub oleju słonecznikowym i dopiero wtedy układać warstwami w rondlu wyłożonym liśćmi kapusty. Gołąbki zalać wodą, w której gotowała się kapusta, dodać przecier pomidorowy i zeszkloną pokrojoną w kostkę cebulę, doprawić do smaku vegetą, odrobiną soli i cukrem. Dusić pod przykryciem 1 - 1,5 godziny na wolnym ogniu. Pod koniec sos zagęścić śmietaną i odrobiną mąki. Dusić tak jeszcze 15 minut.
Grzyby w zalewie
Same kapelusze grzybów (nadają się wszystkie grzyby z wyłączeniem opieńków) oczyścić. Zagotować wodę z octem (na 1 l wody - 1 szklanka octu winnego, 1 łyżeczka soli) - wrzucić na moment grzyby, zagotować, zebrać „szum”, przelać grzyby z zalewą do naczynia szklanego lub kamiennego (nie może być metalowe) i zostawić na dobę. Potem grzyby odcedzić. Przygotować zalewę: zagotować wodę z octem winnym (proporcje te same), listkiem laurowym, zielem angielskim, pieprzem ziarnistym, solą. Wywar ostudzić. W wyparzonych słoiczkach układać grzyby kapeluszami do góry. Zalać zimnym wywarem, a na wierzch do każdego słoiczka wlać po łyżce oleju. Zakręcić słoiki. Tak marynowane grzyby „nie ślimaczą się”, zachowują kolor.
Nowiny Jeleniogórskie nr 38/2008 z 16 IX 2008r.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...