
Pył PM 10 powoduje złe samopoczucie, uczucie duszności, kaszel. Szczególnie źle mogą odczuwać go osoby, które przeszły choroby płuc. Inspekcja ochrony środowiska zaleca, by osoby te unikały spacerów na świeżym powietrzu w okresie, kiedy normy są przekroczone.
Dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Tymczasem w Cieplicach normy przekroczone są nawet sześciokrotnie. Dla przykładu, 18 listopada średnia wartość wynosiła 331 mikrogramów na metr sześcienny. Powietrze jest monitorowane i z danych Inspekcji Ochrony Środowiska wynika, że normy PM 10 w powietrzu są przekroczone codziennie od 11 listopada.
Sprawa nie jest nowa, dzieje się zawsze tak pod koniec roku, kiedy to rozpoczyna się sezon grzewczy, a przez kilka dni w Kotlinie Jeleniogórskiej nie ma wiatru.
– Źródłem pyłu są w równej części lokalne paleniska, „import” pyłu spoza Jeleniej Góry i tzw. zanieczyszczenia liniowe, czyli spaliny aut – mówi prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – W tej ostatniej sprawie wystąpiłem już do Urzędu Marszałkowskiego o przeniesienie poza rejon uzdrowiska, jak najdalej, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego – mówi prezydent. – Ilość aut z „L”, które krążą w Cieplicach jest ogromna, jeżdżą na niskich biegach, więc emisja spalin jest wzmożona. Zaleciłem MZK, by na trasy przez Cieplice o ile to możliwe poza godzinami szczytu, kierować autobusy „ekologiczne”. Firma zresztą wymienia sukcesywnie tabor.
– W dalszej perspektywie – zapewnia prezydent – dokonamy analizy ciepłowniczej miasta, by zidentyfikować istotniejsze źródła emisji i po kolei je eliminować. Będziemy zachęcać do montowania solarów na dachach. Niektóre cieplickie instytucje już to zrobiły (choćby szpital MSWiA) i mam nadzieję, że ta moda się upowszechni. To oczywiście nie jest sposób na ogrzanie domów, ale na podgrzewanie wody – owszem. A każdy kilogram pyłu, który nie będzie emitowany – jest dla nas ważny – powiedział M. Zawiła.
Komentarze (16)
Czyli co podaję polskie państwo do sądu o trucie mnie i mojej rodziny
A palisz w piecu? Jeżeli tak, to co w nim ląduje. Jeżeli nie to zainteresuj się czym palą w piecach najbliżej ciebie! Polska kultura doprowadza do tego, że wszyscy nawzajem się powytruwacie, pozabijacie na drogach, albo wykończycie w nieuczciwej konkurencji. Taki kraj!
"Tak jest niestety co roku o tej porze" - W tym jednym zdaniu zawarta jest cała wieloletnia nieudolność władz wszystkich szczebli - do województwa włącznie. Ale za to będą nowe nazwy ulic i kamery na kolejnym skrzyżowaniu. Wkurzające. Marcin Kaflik - "Ciepliczanin"
miasto sprywatyzowalo PEC TERAz TO JEST ECO CIEPLOWNIA NA ZABOBRZU JUZ NIE DZIALA ATAM BYLY FILTRY DZIEKI KTORYM PYL NIE WYDOSTAWAL SIE DO ATMOSFERY CIEPLOWNIA MIASTO WISKOZA NIE POSIADA TAKICH I MOIM ZDANIEM NIE TRZEBA SZUKAC DALEJ TO pec zatrówa i bedzie coraz gorzej
"Tak jest niestety co roku o tej porze" - i co ? robi ktoś coś z tym ?? Czemu nie karacie tych gnojków co palą czym popadnie ??? Czas najwyższy zrobić z brudasami porządek. Niech się jeden brudas z drugim nie wykręca, że on biedny i że to sytuacja go zmusiła, a co ten ktoś zrobił, aby nie być "biednym" ??? Takich tzw. "biednych" to my mamy od ... i jeszcze trochę. Oni wolą kasę przehulać na coś innego, wóda, zabawa itp. Zamiast oddychać świeżym powietrzem trzeba się przez idiotów dusić.
W "starym" centrum Jeleniej Góry podejrzewam, jest jeszcze gorzej(tu nie ma stałego monitoringu) z racji przeważających wiatrów z zachodniego kierunku i "dokładania" się pyłów z elektrociepłowni (nomen-omen ECO!). A może by tak zrobić jak w centrum Krakowa? No tak, skąd pieniądze...
a co zrobili w Krakowie?
Pani Hanko, nie oglądamy TV! Ano w Krakowie mają na koszt miasta zlikwidować ogrzewanie piecami we WSZYSTKICH lokalach w centrum (w zamian będzie ekologiczne), ale ich chyba na to stać!
Panie Prezydencie! Przekroczenie norm pyłu w powietrza w Cieplicach jest efektem spalania paliw kopalnianych (węgla kamiennego, brunatnego a także koksu) w piecach domowych. Jest to problem tzw. niskiej emisji, w szczególności w dzielnicach o zabudowie jedno i wielorodzinnej, które pozbawione są dostępu do źródła ciepła (kotłowni) „z dala czynnego”. Niebagatelne znaczenie ma również spalanie odpadów, bo przecież naród jest biedny! Emisja zanieczyszczeń z silników samochodowych to zgoła inny rodzaj zanieczyszczeń powietrza! Smog samochodowy to głównie dwutlenek węgla (CO2), tlenek węgla (CO), węglowodory (HC), tlenki azotu (NOx), metale ciężkie, w tym ołów. Po akcesji Polski do Unii Europejskiej nie można rejestrować w Polsce samochodów sprowadzonych z innych państw Unii, jeżeli nie spełniają one normy EURO2 (dotyczącej emisji spalin). Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów jest w tej kwestii jednoznaczne (Dz.U. 2004 nr 110, poz. 1169). Zatem nie w samochodach jest główny problem. PROGRAM likwidacji pieców opalanych węglem w części uzdrowiskowej Miasta jest konieczny!! Władze lokalne lekceważą ten problem, szukając rozwiązań nieprzystających do rzeczywistości. Dyslokacja WORD-u, w kontekście zanieczyszczeń powietrza, to … zasłona dymna i zwykła ściema.
Wreszcie głos kogoś kto zna się na rzeczy. Pozdrawiam i zapraszam do działania na rzecz Cieplic. Marcin Kaflik p.s. chociaż WORD pasuje do uzdrowiska jak pies do parku.
Pan Prezydent wykazal sie nieznajomoscia tematu, kompletna nieznajomoscia. Zgadzam sie calkowicie z "Ekolog". Problem jest z piecykami lub kotlami na roznego rodzaju wegiel, butelki, plastiki, ciuchy i takie tam. To jest ogromny problem a swiadczy o zubozalosci mieszkancow danego terenu i malej swiadomosci ekologicznej, ale co ma swiadomosc do tego jesli poprostu ludzi nie stac na czyste ogrzewanie np gazowe. Tutaj trzeba rozwiazania systemowego i bez pomocy finansowej panstwa czy dotacji nie bedzie lepiej.
pozdro
Pan Prezydent nich się kolejny raz nie kompromituje i do końca kadencji nie wypowiada się już na żaden temat.Co do palenia byle czym-racja jest problem ale nie koniecznie związany ze świadomością ekologiczną a przede wszystkim ze zwykła biedą.Dalsze dywagacje nie mają żadnego sensu.
Wreszcie dobry wpis.
Pył bierze się nie ze spalania węgla tylko ze spalania śmieci (plastiku, szmat, chemii). Jak ktoś ma jakieś wątpliwości to niech spojrzy na kolor dymów nad jeleniogórskimi da****i: żółty czy smoliście czarny to na pewno nie węgiel. Ludzie tym palą czasem z głupoty a częściej z biedy. Ale tego na głos już władze nie powiedzą, przecież Jelenia to dynamiczne, zamożne miasto.
Mieszkam w Cieplicach ponad 30 lat i już wtedy były przekraczane wszelkie normy zanieczyszczeń /Uzdrowiska wydawały takie broszury z danymi/ i już wtedy była mowa o ogrzewaniu gorącą wodą!!! Kiedyś nie było funduszy a teraz woda jest zakręcona. Może by tak wznowić projekt z tamtych lat z wykorzystaniem dotacji na eco. Kuracjusze też byliby wdzięczni.
do Ekolog: zgadzam sie że przyczną są paliwa kopalne w piecach, ale to dzieki PGNIG i cenom gazu ludzie wracają do opalania węglem, bo przecież nie moga ciagle sponsorować monopolisty.
to przyjedźcie na śąlsk . to normy 50 mikro jest przekraczana często 30 razy i więcej (1500mikro)