To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

XVII Biennale Fotografii Górskiej

Burzowe Bieszczady - fot. Radosław Kaźmierczak

W piątek 14 września rozpoczyna się Festiwal Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze.  Festiwal jest rozwinięciem prestiżowego Biennale Fotografii Górskiej będącego jedną z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce imprez kulturalnych kojarzonych z Jelenią Górą i decydujących o „fotograficznej” marce stolicy Karkonoszy.

Tegoroczne Biennale współtworzyć będą dwa międzynarodowe projekty „fotograficzne” realizowane równolegle przez Jeleniogórskie Centrum Kultury w kooperacji z Muzeum Karkonoskim oraz partnerami z Czech i Niemiec. Dzięki temu wydarzenie zyskało międzynarodowy wymiar.
Na Festiwal Fotografii Górskiej złoży się w sumie sześć odrębnych wystaw, które otwarte zostaną właśnie w piątek 14 września w kilku miejscach Jeleniej Góry. Tego samego dnia w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej odbędą się również dwa otwarte spotkania autorskie połączone z prezentacjami fotograficznymi na wielkim ekranie. Fotograficzny maraton dopełniony zostanie przez rozpoczynające się również w najbliższy piątek trzydniowe seminarium poświęcone górskiej twórczości fotograficznej.  
W salach Muzeum Karkonoskiego przez miesiąc oglądać będzie można pokonkursową wystawę stanowiąca zawsze zasadniczy nurt Biennale oraz powarsztatową wystawę „Karkonosze 2012”.  
W tym samym czasie w Książnicy Karkonoskiej prezentowana będzie  wystawa „Schroniska karkonoskie” złożona ze starych pocztówek pochodzących ze zbiorów Jaroslava Drtiny i Muzeum w Trutnovie.
W Galerii „Pod Brązowym Jeleniem” JCK przy ul. 1 Maja otwarta zostanie wystawa „Polsko–Czeskie Karkonosze”. Tworzyć ją będą fotografie czeskich artystów zgromadzonych w środowisku twórczym  Trutnova.
W Galerii Korytarz JCK przy ul. Bankowej zobaczyć będzie można natomiast indywidualną wystawę znanego czeskiego fotografa Jiriego Havla w całości poświęconą Karkonoszom.
W holu jeleniogórskiego Ratusza znajdzie się natomiast prezentacja wybranych prac laureatów Grand Prix z dotychczasowych edycji Biennale Fotografii Górskiej organizowanych w latach 1980 - 2010. Tę wystawę oglądać będzie można do połowy października.
Na szczególną uwagę zasługują szczególne wydarzenia, w których uczestniczyć będzie można tylko 14 września. To dwa otwarte dla publiczności spotkania autorskie z fotografującymi podróżnikami, którzy prezentować będą swoje prace w sali widowiskowej JCK przy u. Bankowej. Najpierw swój „Świat gór” zaprezentuje znany jeleniogórski lekarz, literat i globtroter Kazimierz Pichlak. Po nim zaś w „Góry dalekie i bliskie” publiczność zabierze zasłużony działacz Polskiego Związku Alpinizmu, wybitny himalaista Bogdan Jankowski, uczestnik wielu słynnych wypraw w najwyższe góry świata, m.in. pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Wstęp na spotkania jest bezpłatny.

Więcej na ten temat w "Nowinach Jeleniogórskich".

FESTIWAL FOTOGRAFII GÓRSKIEJ
POLSKO-CZESKIE KARKONOSZE
POLSKO-NIEMIECKI KONKURS FOTOGRAFII GÓRSKIERJ
XVII BIENNALE FOTOGRAFII GÓRSKIEJ
Jelenia Góra 14 września 2012


PROGRAM

godz. 12.00, Muzeum Karkonoskie, ul. Matejki 28
wernisaż wystawy pokonkursowej Polsko-Niemieckiego Konkursu Fotografii Górskiej oraz XVII Biennale Fotografii Górskiej
wernisaż wystawy powarsztatowej „Karkonosze 2012”

godz. 13.30, Galeria „Pod Brązowym Jeleniej” JCK ul. 1 Maja 60
wernisaż wystawy pt. „Polsko-Czeskie Karkonosze”

godz. 14.30, Galeria Małych Form, Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27
wernisaż wystawy historycznej pt. „Schroniska karkonoskie” ze zbiorów Muzeum Podkarkonoskiego w Trutnowie

godz. 15.30, Galeria Korytarz, ul. Bankowa 28/30
wernisaż wystawy Jiriego Havla pt. „Karkonosze”

godz. 17.30, Sala Widowiskowa JCK, ul. Bankowa 29/30
„Świat gór” - spotkanie autorskie z Kazimierzem Pichlakiem

godz. 19.00, Sala Widowiskowa JCK, ul. Bankowa 29/30
„Góry dalekie i bliskie” - spotkanie autorskie z Bogdanem Jankowskim 

Komentarze (1)

Turistika na obou stranách Průsmyku Karkonoskiej.
Dialogi Polsko – Polskie z Cze****i na Przełęczy Karkonoskiej na temat turystyki pieszej i rowerowej w górach po obu stronach granicy.
Punktem docelowym dialogu będzie multimedialna prezentacja walorów turystycznych środkowej części Karkonoszy, po stronie Czeskiej okolice Szpindelerowego Młyna, a po Polskiej stronie okolice Jagniątkowa, Przesieki, Borowic.
Zapraszamy do schroniska Odrodzenie na spotkanie na temat "Turystyka po obu stronach Przełęczy Karkonoskiej" 6 października 2012 (sobota) początek od godz. 11:00 w schronisku ,,Odrodzenie,, spotkanie będzie zarazem zakończenie turystyczne sezonu turystycznego 2012
Spotkanie adresowane jest przede wszystkim do turystów, osób lubiących spędzać czas na wędrówkach po górach. Zapraszamy również do dyskusji władze gmin przyległych do środkowych Karkonoszy, instytucje odpowiedzialne za rozwój turystyki. Zapraszamy szczególnie władze KPN, nadleśnictwa Kowary i PTTK mile widziani będą również właściciele hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, restauratorów, przedsiębiorców działających w branży turystycznej oraz wszystkich osób, dla których ważny jest rozwój naszego regionu Gór Środkowych Karkonoszy.
Zapraszam turystów do schroniska ,,Odrodzenie,, na Zakończenie Sezonu Turystyki 2012 roku – tu każdy będzie mógł przedstawić w dyskusji własne osiągnięcia turystyczne minionego sezonu. Zapraszamy przewodników turystycznych do wymiany własnych spostrzeżeń na temat turystyki indywidualnej i zorganizowanej – dyskusja ma na celu przedstawienie co przeszkadza w prawidłowym rozwoju turystyki naszego regionu.
Pomysłodawcy projektu Towarzystwo Izersko-Karkonoskie, AktywnoMania.pl
pod patronatem: Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Schroniska Odrodzenie gminy Podgórzyn, Miasto Jelenia Góra
Organizacje wspierające: Stowarzyszenia Przesieka , Sołectwo Przesieka i Borowice
Lista instytucji i organizacji nie jest zamknięta zapraszamy do współpracy.
Kontakt e-mail: tik.jgora@gmail.com,
Tel. Kontaktowy schroniska ,,Odrodzenie,, 75 752 25 46