To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.
stycznia 23, 2016

Miłość jest niezmiennym tematem niezliczonych utworów literatury pięknej, muzyki, malarstwa, czy tak zwanej sztuki żywej. Co jednak potrafi powiedzieć o niej szkło, materia z założenia zimna i surowa, przekonać się możemy oglądając najnowszą ekspozycję „Love” w Muzeum Karkonoskim.

kwietnia 14, 2014

Poniedziałek 14 kwietnia, był dniem szczególnym w historii gmachu muzeum w Jeleniej Górze. Sto lat wcześniej członkowie Towarzystwa Karkonoskiego, oraz burmistrz Hirschbergu - Arthur Hartung, dokonali publicznego otwarcia Muzeum Karkonoskiego.
W poniedziałkowe przedpołudnie (14.04), dyrekcja muzeum, zaproszeni na tę okazję goście, oraz mieszkańcy Jeleniej Góry, mogli przypomnieć sobie o tym ważnym dla stolicy Karkonoszy wydarzeniu. 

stycznia 24, 2014

Szesnastu artystów z Europy pokazuje swoje szklane dzieła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. UFO czyli... Unikat – Forma – Obiekt. Pod takim hasłem w październiku 2013 roku zaistniała we Wrocławiu druga edycja Europejskiego Festiwalu Szkła. Przez dwa tygodnie wiele się działo w temacie szkła. Główna wystawa festiwalu właśnie przywędrowała na miesiąc do Jeleniej Góry.

grudnia 19, 2013

Gościem środowego (18 grudnia) wernisażu twórczości śląskiej malarki Erny Schmidt-Caroll w Muzeum Karkonoskim była siostrzenica malarki, Sibylle Bertheau z Monachium. Na wystawie można oglądać 63 dzieła Erny Schmidt – Caroll, wszystkie z kolekcji prywatnej Sibylle Bertheau. Jelenią Górę z postacią malarki wiąże... rodzinny dom w Malinniku, w którym artystka mieszkała podczas wojny. To stąd wyruszała  na wyprawy w Karkonosze, tutaj malowała pejzaże.

września 14, 2013

W Muzeum Karkonoskim naukowcy dyskutowali na temat „Krajobrazu i ludzi na pograniczu śląsko – saksońskim”. Do Jeleniej Góry przyjechali specjaliści z Polski i Niemiec, którzy zajmują się sztuką tego regionu.

września 7, 2013

W Muzeum Karkonoskim od piątku, 6 września, można oglądać wystawę, która, jak twierdzą znawcy,  zburzy dotychczasowe spojrzenie krytyków na sztukę rosyjską lat 20. - 30. XX wieku. Ekspozycję z Londynu do Jeleniej Góry przywiozła rodzina Żerlicynów - Żarskich. Rodzinną kolekcję sztuki wzbogacali przez 50 lat. Na wernisażu nestorka rodu Walentyna Żarska wzruszająco mówiła o decyzji zamieszkania... w Cieplicach.

maja 14, 2013

Ciekawie zapowiada się tegoroczna „Noc muzeów” w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Rozmaite działania rozpoczną się już o godzinie 15 i potrwają do północy. Wszyscy, którzy odwiedzą muzeum w sobotę, 18 maja, mają szansę wpisać się w stuletnią historię tego obiektu.

marca 7, 2013

Pierwszaki ze Szkoły Podstawowej w Jeleniej Górze na warsztatach w Muzeum Karkonoskim poświęconych tradycjom wielkanocnym poznawały starą metodę malowania pisanek. Zajęcia zdobienia wydmuszek prowadzi Maryia Ivanyshyn, artystka ludowa z Ukrainy.

stycznia 27, 2013

Pierwszym akordem zakończonego właśnie dwudniowego I Transgranicznego Festiwalu Przestrzeni Publicznej w Jeleniej Górze był wernisaż w Muzeum Karkonoskim otwierający publiczności... świat szkła.

września 13, 2012

W piątek 14 września rozpoczyna się Festiwal Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze.  Festiwal jest rozwinięciem prestiżowego Biennale Fotografii Górskiej będącego jedną z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce imprez kulturalnych kojarzonych z Jelenią Górą i decydujących o „fotograficznej” marce stolicy Karkonoszy.

sierpnia 2, 2012

Tym razem niedzielną dyskusję zdominuje temat przedwojennego życia artystów w Karkonoszach i ich wpływ na ówczesną rzeczywistość. Rozmowę w Muzeum Karkonoskim poprowadzi dr Agata Rome-Dzida, a rozpocznie ją o godzinie 11.

czerwca 2, 2012

Niezwykle bliski mieszkańcom Jeleniej Góry będzie temat kolejnego spotkania Niedzieli w Muzeum Karkonoskim. Tym razem Paweł Duma, archeolog poświęci prelekcję wynikom niedawnych badań reliktów szubienicy miejskiej, ulokowanej na Wzgórzu Kościuszki. Początek tego interesującego spotkania już jutro o godzinie 11.

lutego 9, 2012

Zgodnie z obietnicą organizowania comiesięcznych spotkań z artystami Muzeum Karkonoskie zaprasza już 4 marca na rozmowę z Marzeną Krzemińską-Baluch. Początek dyskusji z absolwentką wydziału ceramiki na wrocławskiej ASP o godzinie 11.

lutego 1, 2012

Niepowtarzalną okazję do spotkania z artystami i rozmowy na temat ich twórczości lub najnowszych trendów w sztuce postanowiło stworzyć Muzeum Karkonoskie. Już od najbliższego weekendu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w siedzibie muzeum przy ul. Muzealnej będzie można spotkać się z historykami sztuki i nie tylko. Cykl dyskusji zainauguruje o godzinie 11 projektantka szkła Regina Włodarczyk-Puchała.

stycznia 16, 2012

Kilkadziesiąt prac ze szkła i ceramiki artystów współczesnych związanych ze środowiskiem wrocławskiej ASP, projekcje video, wystawy monograficzne dwóch wielkich artystek - „wielkich dam polskiego szkła i ceramiki” - zapełniły ponad 2000 m2 sal wystawienniczych Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Wernisaż zgromadził tłum artystów,  samorządowców i odbiorców sztuki.